Pirmo reizi vēsturē pasaules kausu futbolā tiesās arī sieviešu tiesneses
Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) otrdien nākusi klajā ar paziņojumu, ka Pasaules kausa izcīņu, kas norisināsies no 20. novembra līdz 18. decembrim Katarā, tiesās arī trīs sieviešu tiesneses. Galveno arbitru funkcijas ir uzticētas Francijas, Ruandas un Japānas tiesnesēm.
Turpinot, FIFA arī nozīmējusi 3 galvenā tiesneša asistentes, kuras palīdzēs uzraudzīt un tiesāt spēli. Šajā finālturnīrā kā galvenā tiesneša asistentes piesaistītas Karena Diasa Medina (Meksika), Ketrina Nezbita (ASV) un Neuza Baka (Brazīlija). Daudzi futbola fani pozitīvi izteikušies par lēmumiem iekļaut sieviešu kārtas pārstāvjus Pasaules kausam futbolā. Protams, ir arī pretējs viedoklis, ka paši futbolisti mazāk respektēs aizrādījumus no spēles galvenajām arbitrēm, kas, savukārt, samazinās spēļu tiesāšanas kvalitāti. Un par šiem pēdējiem izteikumiem medijiem savu viedokli arī paudis FIFA Tiesnešu komitejas vadītājs.
Pjerluidži Kolina, kurš vada tiesnešu komiteju, ir uzsvēris, ka “mums nav svarīgs dzimums, bet gan tiesāšanas kvalitāte”. Un par tiesāšanas kvalitāti uztraukumam nevajadzētu būt pamata. Francūziete Stefānija Frapāra, kura tiesās Pasaules kausa spēles, bija pirmā sieviete, kurai tika uzticēti Francijas spēcīgākās līgas (Ligue 1) mači. Arī 2021. gada Francijas kausa finālizcīņu tiesāja Frapāra. Šīs tiesneses “rezumē” papildina arī 2019. gada UEFA Superkausa tiesāšana, kurā toreiz tikās divi anglijas klubi – “Liverpool” un Londonas “Chelsea” vienības, kā arī prestižā UEFA Čempionu līgas maču uzraudzīšana.
Cita Pasaules kausa tiesnese, Jamašita no Japānas, 2019. gadā tiesāja Āzijas Čempionu līgu, tādējādi kļūstot par pirmo sievieti, kurai uzticēts šis gods. Savukārt, Salima Mukansanga no Ruandas, šogad kļuva par pirmo sieviešu tiesnesi, kura uzraudzīja Āfrikas Nāciju kausa finālturnīru. Futbolam gūstot arvien lielāku popularitāti ārpus Eiropas, paredzams, ka nākotnē arvien vairāk varēsim vērot ne tikai vīriešus, bet arī sievietes tiesājam svarīgas, augsta līmeņa futbola spēles.
Pirms Pasaules kausa finālturnīra sākšanās, Katara ir tikusi asi kritizēta ne tikai par sieviešu tiesību ierobežošanu un dzimumu nevienlīdzību valstī, bet arī par smagajiem darba un dzīves apstākļiem, kādos nācies dzīvot strādniekiem, kuri būvējuši stadionus un citas ēkas šim Pasaules kausam. Neskaitot šo kritiku, futbola fani visā pasaulē gaida pēdējo 4 gadu svarīgāko notikumu – Pasaules kausa futbolā sākšanos.