• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Nikolato pirmais uznāciens pie izlases stūres

Nikolato pirmais uznāciens pie izlases stūres

Jaunā klubu futbola sezona “Tonybet Virslīgā” jau ir ieskandināta un tam sekos arī nacionālās vīriešu izlases pirmā kopā sanākšana kopš novembra izskaņas. Kopš tā Latvijas Futbola federācijā (LFF) bijušas darba pilnas rokas. Meklēts jauns galvenais treneris, kas atrasts itāļa Paolo Nikolato personā. Tāpat vīriešu un sieviešu izlasēm būs jauns ģenerālsponsors – “Tonybet Fan”.

welcome-offer

Darba kārtība ir bijusi spraiga, kuru laikā aizvadītas vairākas preses konferences, bet pirmā atrādīšanās reālā darbībā būs gaidāmās pārbaudes spēles pret Kipru un Lihtenšteinu. Iepazīsimies ar jauniecelto galveno treneri Paolo Nikolato un viņa CV un ieskatīsimies nākotnē – kāds izskatās futbola izlases tuvākais grafiks.

Nikolato sporta dzīves gājums

Trenera karjeru viņš uzsāka “Chievo Verona” sistēmā, strādājot ar bērniem un jauniešiem kopš 1999. gada. Piecus gadus vēlāk viņš tika nozīmēts par kluba U19 komandas galveno treneri un šajā amatā nostrādāja līdz pat 2012. gadam. Tad uz sezonu viņš kļuva par galvenā kluba, kas spēlē “Serie A”, trenera asistentu. Pieaugušo futbolā to var uzskatīt par viņa augstāko punktu.

Jo pieredze darbā ar pieaugušiem profesionāļiem 57 gadus vecajam itāļu speciālistam nav nemaz tik liela. Neskaitot to, no 2014. līdz 2016. gadam viņš bija “Serie C” jeb pēc spēka trešās Itālijas līgas kluba “AC Lumezzane” galvenais stratēģis.

Toties strādāt ar tādas futbola lielvalsts, kāda ir Itālija, jauniešu izlasēm, arī ir kvalitātes zīme. Pēc “AC Lumezzane” pamešanas Nikolato tika pie iespējas darboties ar itāļu U18 izlasi, turpinot strādāt ar šo paaudzi arī U19, U20 un U21 vecumā. Augstākie punkti bija sudrabs U18 Eiropas čempionātā un 2019. gadā ar U20 izlasi pusfināls FIFA Pasaules kausā, 2023. gada vasarā ciklu noslēdzot.

Un februārī jau Latvijas Futbola federācija (LFF) plašākai publikai stādīja priekšā Latvijas vīriešu nacionālās izlases treneri. Ekspertiem un futbola sabiedrībai kopumā domas par šo izvēli dalījās. Vienai pusei apgalvojot, ka jauniešu un pieaugušo futbols ir divas dažādas lietas. Arī, ja tas ir bijis augstākā līmeņa darbs ar jauniešiem. Turklāt nacionālā izlase, lai arī ne top līmeņa, tomēr ir nopietnāka skatuve.

Salīdzinot – trīs gadi Itālijas pēc spēka trešajā līgā + iepriekš sezona asistenta lomā “Serie A” klubam ir pieredze, ar kuru treneri ar Latvijas pasi nav atrodami daudz jeb vispār. Ja runājam par Nikolato priekšteci, tad arī Kazakēviča kungs darbojies iepriekš līdzīgos amatos, tikai ar latviešu jaunatni. 

Pēc fanu “loģikas” – sliktāk jau nevajadzētu būt… Visu gan parādīs spēles laukumā. Daudzi arī piemirsuši labo startu Nāciju līgā un, kā arī astoņu nezaudētu spēļu sēriju Kazakēviča vadībā. Bet tā ir daļa no spēles. 

Ko sagaidīt – tuvākā un tālākā nākotnē?

Abas draudzības spēles notiks Kiprā, Larnakas pilsētā. Vispirms 21.03. ar mājiniekiem un 26.03. turpat pret Lihtenšteinu. Zināms arī kandidātu saraksts gaidāmajiem mačiem. Ar to var iepazīties šeit.

Pēc (gandrīz perfekti) veiksmīgā 2022. gadā UEFA Nāciju līgas D grupas turnīra, kur izcīnītas četras uzvaras (3:0 pret Andoru, 1:0 & 2:0 pret Lihtenšteinu un 4:2 Moldovu) un piedzīvoys viens zaudējums (1:2 Moldova) un neizšķirts (1:1 ar Andoru), pēdējā EČ kvalifikācijā tik labi neveicās. 

Izcīnīta tikai viena uzvara pret Armēniju (2:0). Tiesa, arī pretinieku spēku samērs ievērojami atšķīrās. Nāciju līgā pretīm nākošās komandas salīdzināt ar Turciju, Velsu un Horvātiju būtu nekorekti. Arī Armēnija ir pilna ar top 5 Eiropas līgu pārstāvjiem. Šobrīd izlasei ir trīs zaudējumu sērija, turklāt bez gūtiem vārtiem.

Arī mačā ar Kipru uzdevums nebūs no vieglākajiem gan gūt vārtus, gan uzvarēt un mūsējie nebūs favorītu lomā. Kipra FIFA pasaules rangā ierindojas 125. vietā, kamēr Latvija 136. Izredzes būs, atliks tikai tās izmantot. Savukārt Lihtenšteina ieņem 203. pozīciju. Tāpat jūnijā Latvijai paredzēti Baltijas kausa mači. Pirmais pretinieks – Lietuva.

Tikmēr pirmie oficiālie mači būs jāpagaida – UEFA Nāciju līgas C grupas turnīrs sāksies septembrī. Tur Latvija spēlēs kopā ar Armēniju (7.09. viesos un 17.11. Rīgā), Fēru salām (10.09. mājās un 13.10. viesos)  un Ziemeļmaķedoniju (10.10. un 14.11. izbraukumā). “FIFA World Cup 2026” kvalifikācijas grupas vēl nav izlozētas.

Trenera pirmie iespaidi

Nikolato publiski pieejams medijiem bijis divas reizes. Pirmajā viņš atzinīgi izteicies par viņam pieejamo izvēli.

Tikmēr pēc aktuālās preses konferences, kurā tika paziņots par LFF sadarbību ar “Tonybet Fan” līdz 2026. gadam, Nikolato izteicās jau konkrētāk. Kā piemēram: “Lai nodefinētu, kuri ir līderi, ir nepieciešama tieša pazīšanās. Pēc netieša kontakta to nav iespējams noteikt, jo arī mūsu darbā attiecības visu iesaistīto starpā ir svarīgas. Iedodiet man mazliet laika iepazīt spēlētājus un noteikt komandas hierarhiju. Šī sastāva izvēle tika izdarīta pēc tam, kad spēlētājus vērtēju kopā ar savu komandu. 

Viņš piebilda: “Esmu jaunā vidē, tāpēc man ir svarīgas visas konsultācijas un kolēģu paveiktais pirms manis. Katrā jaunā komandā cenšos uzklausīt un saprast pieredzi, kas ir bijusi pirms manis. Vērtīga un patīkama saruna man bija arī ar Daini Kazakeviču, bet tālākais jau ir mani lēmumi.

Intervijā treneris arī konkrētāk izsakās par sevi un savām vērtībām, kā arī daudz ko par un ap izlasi.

Reāls darbs sācies vien pagājušajā nedēļā, tāpēc vairāk komentārus un sapratni varēsim gaidīt tad, kad būs aizvadīti pirmie mači.

welcome-offer