Futbola federācijai jauns sadarbības partneris – Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija
Latvijas Futbola federācija (LFF) ir spērusi soli tuvāk jauno futbolistu funkcionālās sagatavotības uzlabošanai. Ir uzsākta ilgtermiņa sadarbība ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA), lai veiktu pētījumus un uzraudzītu jauno futbolistu veselību, kā arī attīstītu fizisko sagatavotību.
Veicot pētījumus un izmantojot izokinētisko dinamometru un citas spēka mērīšanas ierīces, LSPA veselības aprūpes sporta izpētes centra pārstāvji sāks konsultēt futbola federāciju. Pētījuma galvenais fokuss ir jauno futbolistu spēka disbalansa, ceļu locītavu muskuļi un kāju ātrspēka izpēte. Kā ziņo federācija, oktobrī jau notikušas pirmās pārbaudes.
Kā pirmā grupa šajā jaunajā sadarbības projektā tika uzaicināti labākie Latvijas U-14 vecuma grupas spēlētāji no dažādiem Latvijas futbola klubiem, lai veiktu šīs pārbaudes. Kad rezultāti iegūti un apstrādāti, LSPA speciālisti individuāli katra spēlētāja klubam sagatavo rekomendācijas par to, kādus vingrinājumus nepieciešams iekļaut treniņu procesā. Un tad, aptuveni pēc gada, lai varētu salīdzināt rezultātus, spēlētāji tiks uzaicināti uz atkārtotām pārbaudēm.
Kādēļ šādas testēšanas ir nepieciešamas
Veicot šādus pētījumus un uzraugot jaunos futbolistus, jau pašos klubu pirmsākums būs lielāka iespēja izvairīties no dažādām traumām, kas radušās treniņu procesos. Latvijas futbola virtuve ir salīdzinoši maza un arī finansējums nav tik liels, kā, piemēram, eiropas lielākajiem klubiem. Bieži vien, Latvijas futbolisti dodoties uz pārbaudēm ārzemju klubos, atklāj dažādas mikro traumas vai nianses, kas liek potenciālajiem klubiem apdomāt – vai šis spēlētājs izturēs lielo slodzi un spēs klubam palīdzēt.
Nu, sadarbojoties ar LSPA un pētot muskuļu balansu, kā arī nosakot spēju absorbēt triecienus lēcienu laikā, klubi varēs nodrošināt veselīgāku treniņu vidi saviem audzēkņiem. Tas, savukārt, Latvijas futbola scēnā radīs veselīgāku augsni, lai nākotnē mūsu puiši varētu konkurēt ar spēcīgākajiem eiropas spēlētājiem. Šis ir nozīmīgs solis Latvijas sporta medicīnā, lai jaunie spēlētāji augtu veselīgi un būtu gatavi lielajam, profesionālajam sportam. Šādas sadarbības starp sporta zinātniekiem un dažādu sporta veida klubiem ir ierasta prakse vairumā sporta lielvalstu.