• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
FIFA un futbola fani šokā – Irānas futbolistam tiek piespriests nāvessods

FIFA un futbola fani šokā – Irānas futbolistam tiek piespriests nāvessods

Jau labu laiku mediji ziņo par masu protestiem Irānā, kur 16. septembrī tika nogalināta Mahsa Amini. Amini mīklainos apstākļos nomira tikumības policijas iecirknī un kopš tās dienas, Irānā cilvēki iziet ielās un pauž sašutumu par valsts striktajiem likumiem pret sievietēm. Mahsu Amini aizturēja tikumības policija par nepareizu galvas lakata valkāšanu. Masu protestiem kļūstot lielākiem, Irānas valdība novembrī paziņoja, ka ar nāvessodu tiks sodīti visi protesta dalībnieki, kuri tiks pieķerti zaimojot valdības darbu un tās likumdošanu.

Pavisam nesen futbola pasaule uzzināja, ka viens no protesta dalībniekiem, kuram piešķirts nāvessods, saistībā ar iestāšanos par sieviešu tiesībām, ir 26 gadus vecais irānas futbolists Nasrs Azadani. Irānas futbolistu policija aizturēja jau novembrī, kad Azadani tika turēts aizdomās par policijas pulkveža un divu citu policijas darbinieku nāvi. Jāpiemin, ka skaļajos protestos dzīvību zaudējuši vairāki simti cilvēku. 

Nasrs Azdani pārstāvējis Irānas jauniešu futbola izlases, kā arī Irānas futbola klubus “Tractor” un “Rah Ahan”. Kā norāda valsts mediji, futbolistu apsūdz par karošanu pret dievu, par ko tiek paredzēts nāvessods ar pakāršanu. Šokējošās ziņas paspējuši komentēt arī Starptautiskās Profesionālās futbolistu federācijas (FIFPro) pārstāvji. Savā twitter profilā, FIFPro paudusi sašutumu, kā arī aicina Irānas valdību mainīt savu lēmumu. “Mēs solidarizējamies ar Nasru Azadani un aicināt atcelt viņam piespriesto sodu” savā twitter kontā raksta futbolistu federācija. 

Katarā notiekošajā Pasaules kausā piedalījās arī Irānas vīriešu futbola izlase, kura nebija vienaldzīga par to, kas notiek viņu valstī. Kā protestu un solidarizējoties ar saviem pilsoņiem, Irānas futbolisti pirms finālturnīra spēlēm nedziedāja valsts himnu. Vurija Gafuri, kurš agrāk pārstāvēja Irānas futbola izlasi, āri tika arestēts par nepatiesu ziņu izplatīšanu pret Islāma republiku. Cits futbolists, Parviss Borumands arī tika arestēts, taču pirms Pasaules kausa spēles pret ASV izlasi, gan Gafuri gan Borumands tika atbrīvoti.