Pārsteidzošie gruzīni, nepārliecinošie angļi un citi – klāt “Euro 2024” “play-off” cīņas
Vācijā notiekošajā Eiropas čempionātā futbolā jeb “Euro 2024” noslēdzies grupu turnīrs. Kā ierasts, bijušas izlases, kas piedzīvoja vilšanos, un tādas, kas pārsteidza. Trīs aizvadīti mači ir pietiekams atskaites punkts, lai ielūkotos izslēgšanas spēļu zaros. Vai favorītu lomā aizvien atrodās tās komandas, kurām prognozēja lielus panākumus pirms turnīra sākuma?
Stabilie spāņi un pārsteidzošie gruzīni. Sevi piesaka arī Austrija
Šis ir jau trešais finālturnīrs, kad dalībnieku skaits ir palielināts no 16 uz 24 izlasēm. Komandas sadalītas sešās grupās par četrām katrā. Izslēgšanas spēlēs iekļūst katras grupas pirmās divas vietas un labākās četras no sešām trešo vietu ieguvējām. Redzot nezūdošo intrigu līdz pat pēdējai grupu turnīru spēļu dienai, var teikt, ka šis formāts sevi ir attaisnojis. Bet kuras komandas šobrīd ir labākajā ritmā, un kuras pārsteigušas, vai tieši pretēji – piedzīvojušas vilšanos?
Šobrīd visstabilāk turnīru aizvada Spānijas izlase, kura ir līdz šim vienīgā valsts, kas Eiropas čempionātu vēsturē ir spējusi triumfēt divas reizes pēc kārtas (2008. un 2012.). Savukārt 2021. gadā tā apstājās pusfinālā. Spāņi var lepoties, ka pēc grupu turnīra tā ir vienīgā komanda ar iegūtajiem maksimālajiem deviņiem punktiem, turklāt tā ne reizi nav ielaidusi bumbu savos vārtos, attiecībai esot 5:0.
Skaļākais no turnīra notikumiem noteikti ir Gruzijas iekļūšana top 16 fāzē, kas būs arī spāņu pretinieki cīņā par ceturtdaļfinālu. Arī tās iekļūšana finālturnīrā pēc fakta bija ļoti liels pārsteigums valstij ar 3,7 miljoniem iedzīvotāju, kur vietējais čempionāts ir 36. vietā Eiropā pēc UEFA ranga. Kas ir solīdi, ja ņemam vērā, ka “Tonybet Virslīga” ir 87. vietā.
Te gan jāmin fakts, ka tikai divi spēlētāji pārstāv Gruzijas augstāko līgu. Tāpat rezultatīvākais turnīra spēlētājs ir gruzīns – ar trīs precīziem raidījumiem izcēlies Džordžes Mikautadze. Kāds ir Gruzijas panākumu mikslis? Spēlētāji no spēcīgām ārzemju līgām, kā arī franču treneris Viljams Saņols. Vēl viens interesants fakts – komandai tika piesolītas 340 tūkstošu eiro lielas prēmijas par tikšanu izslēgšanas spēlēs. Lieki piebilst, ka daudziem tā ir neatsverama summa, kuru būtu ļoti grūti nopelnīt, spēlējot vien klubā. Tiesa, daudziem no sastāva ļoti iespējams šādas algas ir. Bet fakts paliek fakts un motivējis tas ir labi!
Negaidīti, bet tomēr – Austrija, spēlējot vienā grupā ar Franciju, Nīderlandi un Poliju, spēja tajā triumfēt, pateicoties uzvarām pār Nīderlandi (3:2) un Poliju (3:1). Arī izslēgšanas spēlēs austrieši izvairījās no kādas “lielās” izlases, pretī iegūstot Rumāniju. Zīmīgi, ka Austrija šobrīd noslēdz top 8 no visa turnīra atlikušajiem potenciālajiem favorītiem prognozēs. Vai rezultatīvais sniegums turpināsies? Līdz šim šī izlase guvusi sešus vārtus, esot turnīra otrā rezultatīvākā.
Tikmēr Francija piedzīvoja nelielu izbīli, kad vienā no mačiem deguna lūzumā iedzīvojās tās līderis Kilians Mbapē. Vienu maču izlaižot, viņš tomēr atgriezās laukumā un šis savainojums viņam nelieks to darīt arī turpmāk.
Pasaules kausa bronzas komandai turnīrs beidzies, savukārt favorītos aizvien angļi
Ar lielu drāmu šī gada čempionāts noslēdzās Horvātijas izlasei, kas grupu turnīra pēdējā spēlē pret esošajiem kontinenta čempioniem itāļiem ielaida vārtus pēdējā sekundē, mačam noslēdzoties ar tiem nelabvēlīgo neizšķirtu, savukārt čempioni izglābās un soļoja tālāk. Sapnis par “back to back” tituliem, kas būtu tikai otrā reize “Euro” vēsturē paliek dzīvs!
Neizteiksmīgu sniegumu demonstrē arī Anglija, kas salīdzinoši “vieglā” sev grupā ar Slovēniju, Dāniju un Serbiju guvusi tikai divus vārtus un iekrāja piecus punktus. Tas gan mūsu ekspertiem neliedz angļus aizvien uzskatīt par turnīra galvenajiem favorītiem uz zelta medaļas iegūšanu. Tas noteikti ir tāpēc, jo angļiem ir potenciāli mazāk sarežģīts “play-off” zars, kā citiem potenciālajiem favorītiem. Atgādināsim, ka Anglija 2021. gadā spēlēja finālā.
Kā nākamie favorīti aiz viņiem seko spāņi, Vācija un Francija, kā arī Portugāle, pat neskatoties uz zaudējumu Gruzijai (0:2). Galvenā uzmanība aizvien ir vērsta uz Krištianu Ronaldu, kurš gan ar vārtu guvumiem līdz šim trīs mačos vēl nav izcēlies. Varbūt “play-off” “skrējienā” allaž rezultatīvais uzbrucējs atvērsies?
Runājot par mājinieci Vāciju, tad tā ir rezultatīvakā komanda, izceļoties ar astoņiem vārtiem. Zīmīgi, ka Vācijas rindās ar vārtu guvumiem izcēlušies seši spēlētāji. Tas nozīmē, ka tās taktiskais zīmējums balstīts uz komandas spēli, par ko liecina gan pavadītais laiks ar bumbas kontroli (64,3%), gan izdarīto precīzo piespēļu procents (93%), kā arī izdarītie sitieni pa vārtiem (57) – visos šajos rādītājos vācieši ir pirmajā vietā.
Veiksmīgāka spēle tika gaidīta no Beļģijas, kurai tikai četri punkti, bet turnīra ievadā zaudēts Slovākijai (0:1). Nepārliecinošā snieguma dēļ komanda tika izsvilpta no savu līdzjutēju puses, bet prognozēs par titula iespējamiem izcīnītājiem tai priekšā aizsteigušies šobrīd arī austrieši. Vai Beļģija pamodīsies?
Pilnu visu sešu apakšgrupu izvietojumu pēc iekrātajiem punktiem un iegūtajām vietām var aplūkot šeit.
Skatītājiem par nožēlu, lielo grandu cīņas jau astotdaļfinālā nebūs daudz – tikai viens duelis atbilst šim apzīmējumam un tas būs starp Franciju un jau minēto Beļģiju. Pārējos pāros ir vairāk vai mazāk izteikti favorīti, bet kā viņi to spēs apliecināt dzīvē?
Jo, ja tā notiks, tad ceturtdaļfināli solās būt teju katrs kā fināla vērts. Potenciāli ir iespējams redzēt Spānijas – Vācijas, Francijas/Beļģijas – Portugāles un iepriekšējā turnīra fināla atkārtojums starp Itāliju un Angliju. Vai tomēr piedzīvosim sensācijas? Eksperti lēš, ka tie varētu būt austrieši.
View this post on Instagram
“Play-off” datumi:
- Grupu turnīrs norisinājās no 14. līdz 26. jūnijam
- Astotdaļfināls: no 29.06. – 02.07.
- Ceturdaļfināls: 05.07. un 06.07.
- Pusfināls: 09.07. un 10.07.
- Zelta mačs: 14.07.
Ar visu spēļu kalendāru var iepazīties šeit.
Cik nopelna izlases?
Nedrīkstam aizmirst, ka šis ir arī komerciāls pasākums. Ja tā nebūtu, komandu skaits netiktu palielināts no 16 uz 24, kas praksē nozīmēja ievērojamu spēļu skaitu pieaugumu – no 31 uz 51. Jūtiet atšķirību? Iespaidīgas ir arī prēmiju izmaksas izlasēm par sasniegtajiem rezultātiem.
“Euro 2024” balvu fonds palicis gan iepriekšējā turnīra līmenī, tomēr summas ir pieklājīgas:
- Par piedalīšanos – 9,25 miljoni eiro
- Spēles bonuss – par uzvaru 1 miljons un neizšķirtu 500 tūkstoši
- Iekļūšana top 16 – 1,5 miljoni
- Ceturtdaļfināls – 2,5 miljoni
- Pusfināls – 4 miljoni
- Finālisti – 5 miljoni
- Čempioni – 8 miljoni
Kopējā maksimālā summa, ko iespējams iekasēt, ir 28,25 miljoni eiro. Iespaidīgi, vai ne?