• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Čempionu līgas kulminācija: ar izteiktiem favorītiem un daudziem jo daudziem jauniem čempioniem

Čempionu līgas kulminācija: ar izteiktiem favorītiem un daudziem jo daudziem jauniem čempioniem

10. jūnijā Stambulā ar fināla spēli noslēgsies UEFA Čempionu līgas 2022./23. gada sezona, kurā tiksies Mančestras “City” un Milānas “Inter” klubi. Kā jau ierasts šādās reizēs, stāsti, kas apvij šo notikumu, ir visdažādākie. Bet ko sagaidīt no šī mača, un kāds ir bijis abu komandu ceļš līdz izšķirošajam brīdim?

“City” gāž čempionus, “Inter” pārsteidz

“City” grupu turnīrā spēlēja kopā ar Dortmundes “Borussia”, “Sevilla” un “Copenhagen” vienībām. Zaudējumi piedzīvoti netika, tiesa, vienā brīdi komanda nospēlēja divus secīgus bezvārtu neizšķirtus ar “Borussia” un pārsteidzošā kārtā arī ar dāņu klubu. Savukārt “play-off” pirmajā kārtā “City” viegli pārbrauca pāri “RB Leipzig” 8:1 divu spēļu summā (7:0, 1:1), bet pusfinālā uzveikta spēcīgā Minhenes “Bayern” ar 4:1 (3:0, 1:1), kas bija esošā “City” trenera Pepa Gvardiolas bijušā komanda. Un tad pienāca pusfināls, kur pretī stājās pērnā gada čempioni un titulētākais klubs UEFA ČL vēsturē (14 kausi) Madrides “Real”. Lai arī pirmais mačs viesos noslēdzās ar kaujiniecisku neizšķirtu 1:1, tomēr otrā spēle Anglijā bija vienos vārtos un sekoja 4:0 Mančestras kluba uzvara.

Tikmēr “Inter” panākumu nevajadzētu uzskatīt par astoto pasaules brīnumu. Grupu turnīrā Itālijas A Sērijas klubs aiz savas muguras atstāja čehu “Plzen” un… vareno “Barcelona”, finišējot otrajā vietā aiz Minhenes “Bayern”. Runājot par izslēgšanas spēļu stadiju, daudzi eksperti uzsvēruši, ka “Inter” bijuši salīdzinoši vieglāki pretinieki nekā saviem sestdienas vakara sāncenšiem – divi portugāļu un vēl viens Milānas klubs, kaut gan varēja notikt tikšanās ar grandiem. Lai nu kā, vispirms pieveikta “Porto” (1:0, 1:1), bet nākamajā kārtā jau vieglāk tikts galā ar Lisabonas “Benfica” 5:3 (2:0, 3:3). Taisnības labad jāsaka, ka gan “Porto”, gan “Benfica” abas bija savu apakšgrupu uzvarētājas, tā kā “Inter” uzvaras pār šiem klubiem nedrīkst novērtēt par zemu. Arī pusfinālā tai stājās pretī nesamierināmā pretiniece “AC Milan”, kuru gan izdevās uzvarēt abos mačos (1:0 un 2:0) un pirmo reizi kopš 2009./10. gada sezonas iekļūt Čempionu līgas finālā. Toreiz “Inter” triumfēja, uzvarot ar 2:0 “Bayern” vienību.

Galvenie ieroči

Galvenais ierocis uzbrukumā “City” rīcībā noteikti ir norvēģis Ērlings Hālands. Šajā UEFA ČL turnīrā viņš ir izcēlies ar 12 vārtu guvumiem. Kas interesanti – pirms pusfināla viņš vidēji guva vārtus ik katras 58. minūtes! Iespaidīgs rādītājs. Taču pašā pusfinālā pret “Real” viņš ar vārtu guvumiem tā arī neizcēlās, kas gan netraucēja komandai savus pretiniekus sakaut. Finālā norvēģu brīnumbērns noteikti vēlēsies reabilitēties.

“City” grupu turnīru noslēdza ar 14 vārtiem, esot “tikai” septītā šajā rādītājā, tomēr jāizceļ fakts, ka ielaisti tika vien divi… “Play-off” laikā rezultativitāte auga un septiņos mačos gūti jau 17 vārti un ielaisti arī tikai trīs. Lauvas tiesa gūto golu, protams, nāk no sagrāves 7:0 pret Leipcigas komandu un četri gūti vārti pret “Real”. Tas nozīmē, ka komanda ir spējīga jebkurā mačā “izšaut”. Neskaitot Hālandu ar 12 vārtiem, nākamie rezultatīvākie spēlētāji ir Rijads Mahrezs, Bernardu Silva un Julians Alvaress, kuriem katram pa trīs goliem. Noteikti jāizceļ arī Kevina De Bruines saspēles vadītāja kvalitātes – viņa kontā septiņas rezultatīvas piespēles partneriem vārtu guvumos.

Tomēr daudz iespaidīgs noteikti ir cits statistikas rādītajs – “City” veikto piespēļu procents, kas ir no zinātniskās fantastikas žanra, spējot precīzi izdarīt 90,4% no visām izdarītajām. Arī bumbas kontrolē Mančestras klubs ir bijis labs – 59,8% no visa spēles laika, dodot otro vietu visā turnīrā.

Tikmēr “Inter” kā komanda ir guvusi līdz šim par 11 vārtiem mazāk, kopskaitā 19. Līderis ir 37 gadus vecais bosniešu veterāns Edins Džeko ar četriem precīziem raidījumiem. Starp citu, Džeko savulaik spēlējis Mančestras kluba rindās, 2009./10. gada sezonā palīdzot komandai izcīnīt savu tobrīd trešo Premjerlīgas titulu un pirmo 44 gadu laikā. Kopš tā laika gan klubs savu trofeju klāstu ir ievērojami papildinājis. Turpinot par bombardieriem, aiz Džeko seko kamēr Romels Lukaku, Nikolo Borela un Lautaro Martiness, kuri izcēlušies ar trīs vārtiem. Jā, uzbrukumā fiksētā statistika ievērojami runā par labu “City”, tomēr ir viens “bet”…

Četros svarīgākajos aizsardzības aspektos starp visām šī gada Čempionu līgas komandām pirmajā vietā ir “Inter”! Tie ir veiktie tīrie izklupieni, atgūtās bumbas, vārtsargu seivi un “sausie” mači, kuru Milānas klubam ir vairāk nekā tādu, kur tie ir ielaiduši vismaz vienus vārtus  – astoņi. Tiesa, arī “City” tālu neatpaliek ar septiņiem. Tomēr iespaidīgāk ir tas, ka pieci no tādiem mačiem “Inter” bijuši pēdējo sešu laikā. Un kā jau tas ierasts, pastāv mūžam dzīvā gudrība, ka titulu mačos laba aizsardzība uzvar labu uzbrukumu. Par to liecina arī pēdējo trīs gadu finālu, kuri visi noslēgušies ar rezultātu 1:0.

Stāsti preses virsrakstiem – gana daudz

“City” komandai šobrīd nāk līdzi birka no sērijas “šogad vai nekad”, kad runa ir par titulu Čempionu līgā. Lai arī Pepa Gvardiolas vadībā klubs ir uzvarējis piecos no pēdējiem sešiem Premjerlīgas čempionātiem, uz starptautiskās skatuves panākumu ar šo vienību leģendārajam trenerim nav. “City” tā būs tikai otrā reize ne tikai Pepa ērā, bet visā kluba pastāvēšanas vēsturē, kad tas iekļūst ČL finālā. Iepriekš tas notika 2020./21. gada sezonā, kur Anglijas klubu derbijā tika atzīts “Chelsea” pārākums ar 0:1. Peps noteikti vēlēsies reabilitēties. Jā, spāņa kontā jau ir divi tituli ar “Barcelona”, bet iegūstot tādu ar “City”, tas arī būs no lielo stāstu vāceles. Jo viņam daudz tik pārmests, ka viņš nespēja triumfēt Čempionu līgā arī ar Minhenes “Bayern”, kaut gan kluba iespējas sastāva komplektācija principā to ierindoja katru gadu starp vieniem no favorītiem. “Inter” savukārt lūkos pēc sava trešā titula ČL vēsturē. Arī šeit stāstu netrūks… Džeko, kurš solīdā vecumā izvirzījies par svarīgu spēlētāju, kā arī galvenais treneris Simone Indzagi savas akcijas Eiropā pacels vēl vairāk uzvaras gadījumā. Tikai atgādināsim, ka pēdējas treneris, kurš aizveda “Inter” līdz Eiropas klubu vērtīgākajam kausam bija leģendārais Žuze Mourinju…

Vēl viens interesants stāsts, ir tāds, ka abu pusēs kopā ir tikai viens Čempionu līgas uzvarētājs, kuru laukumā, visticamāk, tā arī neredzēsim. Runa ir par “City” oriģināli trešo vārtsargu Skotu Kārsonu. Kas interesanti – viņš gan noteikumu dēļ pie zelta medaļas netiks, taču domājams, ka viņu tas nesatrauks. Viņš savulaik, būdams otrā vārtsarga lomā, bija liecinieks uz soliņa esot poļa Jerži Dudeka beneficei pēc spēles 11 metru sitienu sērijā 2005. gada finālā, kur “Liverpool” atspēlējās no 0:3 mača gaitā un svinēja uzvaru pendelēs pret “AC Milan”.

Pēc daudzu ekspertu domām gaidama kārtīga “City” dominance, bet liela daļa no tiem vienlaikus ir piesardzīgi. Izceļot gan “Inter” aizsardzības rādītājus, kā arī faktu, ka finālā viss izšķirsies vienā mačā. Kurš kļūs par čempionu? Tas jau tiks noskaidrots 10. jūnija vakarā pulksten 22:00.