
“Barcelona” par labu runājošā vēsture un pirmā titula tīkotāji – klāt ČL pusfināls


Pārsteigumi līdz šim
Šī bija pirmā sezona, kad UEFA nolēma mainīt grupu turnīra formātu uz līgas fāzi, palielinot komandu skaitu (32 -> 36) un izspēles kārtību. Astoņas spēles ar astoņiem dažādiem pretiniekiem + līgas kopvērtējuma formāts. Labākās astoņas komandas pa taisno kvalificējās ⅛ finālam, kamēr no 9. līdz 24. vietai aizvadīja papildus “play-off” kārtu jeb “knock out stage”.
Runājot par līgas fāzi, tad skaļu netikšanu top 24 vidū nebija. Kaut gan bija tuvu, piemēram “Real Madrid” un PSG teorijā pēdējā kārtā pie lielas neveiksmes varēja palikt arī ārpus izslēgšanas spēļu dalībnieku pulka.
“Knock out stage” no četriem pāriem lielāko pārsteigumu sagādāja “Club Brugge”, kas bija izsēts ar 24. numuru, bet divu spēļu summā (1:2 & 3:1) sakāva “Serie A” pārstāvi “Atalanta”. Tas nebija vienīga Itālijas klubu fiasko, jo arī “AC Milan” (13. izsētie), būdami favorītu lomā, piekāpās “Feyenord” (19.) – 0:1 un 1:1.
Raugoties tikai no aktuālās sezonas ranga puses, teju sensacionāla varētu šķist PSG uzvara pār “Liverpool”, jo 15. ranga vieta uzveica pirmo. Tomēr visiem bija skaidrs, ka tā principā būs 50 pret 50 cīņa, kas arī materializējās dzīvē. Tāpēc, neskaitot augstāk minētos itāļu klubu zaudējumus, lielas sensācijas “play-off” stadijā pagaidām nav notikušas. Bet kas mūs sagaida pusfināla dueļos?
“Arsenal” vs “Paris Saint – Germain”
Nedz lielgabalnieki, nedz PSG līdz čempionu kausam tā arī nav aizsniegušies, turklāt tikai reizi ir tikts līdz turnīra pēdējam mačam – finālam. “Arsenal” to paveica vēl leģendārā Arsēna Vengera ērā 2006. gadā, kad sastāvā bija tādas zvaigznes kā Robērs Piress, Deniss Berkamps un Robins Van Pērsijs, tiesa, abi atšķirīgos karjeras posmos, un, protams, Tjerī Anrī.
Pretī stājās varenā “Barcelona”, kuru vadīja Franks Rijkārds, bet saspēli diriģēja Ronaldinjo, Dekū, Edmilsons un uzbruka smailē izvirzīts bija Samjuels Eto.
Parīzes klubs finālā spēlēja salīdzinoši nesen – 2020. gadā, kad Lisabonā ar 0:1 piekāpās Minhenes “Bayern”.
Kopš tā laika, ieskaitot šo sezonu, PSG ir ticis pusfinālā trīs no pieciem gadījumiem, tostarp pērn, kas pats par sevi ir kvalitātes rādītājs. Arī šogad komanda spēlē labi, turklāt “Ligue 1” tituls jau ir rokā. Tiesa, neliels rūgtums ir par nesasniegto rekordu, “pateicoties” nesenajam zaudējam ar 1:3 pret “Nice”. Parīzes kluba bija mērķis noslēgt sezonu bez zaudējumiem.
Kopš 2011. gada, kad klubā sāka ieplūst Kataras sponsoru nauda, tiek lēsts, ka “Saint – Germain” spēlētāju transfēros vien iztērējuši tuvu diviem miljardiem eiro, bet galvenais mērķis, proti, Čempionu līgas trofeja, tā arī nav realizēts. Arī sastāva komplektācija pēdējos gados nav bijusi tik agresīva, ja runājam par skaļu pirkumu esamību. Vairāk tiek vērsta uzmanība uz jaunajiem talantiem, kuri ir tuvu savai “izraušanās sezonai” un redzams, ka pēc rezultātiem tas izskatās pareizais virziens. Atliek vien kauss…
Посмотреть эту публикацию в Instagram
PSG šīs sezonas ČL kampaņā guvusi 32 vārtus, rezultatīvākajam esot Usmanam Dembele ar septiņiem, bet četri Nuno Mendešam, kam seko uz reiz četri kadi ar trīs goliem.
“Arsenal” guvuši par trīs vārtiem mazāk, bet arī aizvadījuši par diviem mačiem mazāk, izlaižot pirmo kārtu. Vārtu guvēju tops ir izlīdzināts – pieci ir līderim Bo Sakam, pa četriem Kajam Havercam un pusfināla varonim Deklānam Raisam, savukārt trīs kapteinim Odegāram.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Par labu Londonas klubam runā pēdējo piecu savstarpējo maču bilance ar PSG – trīs uzvaras un divi neizšķirti par labu angļu klubam. Arī līgas fāzē tas izskatījās labāk nekā Francijas grands, kuram negaidīti bija jāspēlē “knock out stage” kārta. Vēl viens fakts – PSG pēdējos sešos dueļos ar Anglijas klubiem piedzīvojis četrus zaudējumus, diviem no tiem notiekot šajā “play-off”.
Lielgabalnieki (no kluba iesaukas “gunners”) līgas fāzi noslēdza trešajā vietā un ⅛ finālā viegli uzveica Eindhovenas PSV (7:1 & 2:2), bet ¼ finālā lika nolikt čempionu pilnvaras “Real Madrid” klubam, izcīnot divas uzvaras – 3:0 & 2:1.
“Paris Saint – Germain” pēc vieglas izbīles līgas fāzē atguvās ātri, divu spēļu summā ar 10:0 (7:0 pirmā spēle) sagraujot citu “Ligue 1” vienību “Brest”. Tālāk īstenā drāmā pēc spēles 11 metru sitienu sērijā izslēdza līgas fāzes labāko komandu “Liverpool” (0:1 & 2:0), bet ¼ finālā arī lielāko turnīra pārsteiguma autori “Aston Villa” (3:1 & 2:3).
Pirmā spēle tiks aizvadīta 29. aprīlī Londonā, bet atbildes mačs 7. maijā Parīzē.
“Barcelona” vs “Inter Milan”
Pārliecinoša pāra favorīte ir Barselonas komanda un kā nu ne, ja tā ir uzņēmusi lielisku formu. Pēc neveiksmīga nogriežņa sezonas vidū, kur astoņos “La Liga” mačos netika gūtas uzvaras, šobrīd situācija ir ievērojami uzlabojusies. Neskaitot neseno zaudējumu Dortmundei ar 1:3 viesos pēc 4:0 mājās ceturtdaļfinālā, pēdējo zaudējumu “Barca” bija piedzīvojusi pagājušā gada 21. decembrī… Vēl iepriekš ČL ⅛ finālā Spānijas grands ar 1:0 un 3:1 divu spēļu summā pārspēja spēcīgo Lisabonas “Benfica”.
Jāteic, ka arī “Inter Milan” panākumi uz starptautiskās skatuves nav nejaušība vai kas jauns. Klubam ir trīs ČL trofejas (1964. un 1965. pirmie divi), pēdējam esot 2010. gadā, kad to vadīja leģendārais Žuzē Mourinju. Tuvu panākumam Milānas klubs bija 2023. gadā, kad finālā ar 0:1 nācās piekāpties Pepa Gvardiolas trenētajai “Manchester City”.
Šosezon “Inter” spēlē labi. Līgas fāzē tā palika ceturtajā vietā, izmantojot savas iespējas. Vispirms ⅛ finālā 2:0 un 2:1 pret “Feyenord”, bet ¼ finālā nedaudz pārsteidzoši tika izslēgta Minhenes “Bayern” vienība (2:1 & 2:2), tādējādi liedzot tiem sapni par fināla aizvadīšanu savā mājas stadionā.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Tiem, kuri tic māņticībai un caur to meklē cēloņsakarības, ir pieejams saldais ēdiens. Proti, “Barcelona” pēdējo Čempionu līgas titulu izcīnīja tieši pirms 10 gadiem un tieši Vācijā (toreiz gan Berlīnē). Ja “Barca” triumfēs visā turnīrā, šis būs labs pavadošais stāsts. Tomēr arī bez tā komandai šobrīd veicās ļoti labi un tā iet uz vēsturisku panākumu, jo aizvien ir aktīvas cerības izcīnīt, tā saukto, Treble – trīs prestižāko turnīru trofejas vienas sezonas ietvaros.
Treble paketē ietilpst uzvara Čempionu līgā, vietējā čempionātā un kausa izcīņā. Superkausā “Barcelona” jau trillerī finālā ar 3:2 papildlaikā pieveica niknākos konkurentus “Real Madrid”. Arī “La Liga” kopvērtējumā situācija šobrīd labvēlīgāka ir “Barcelona” futbolistiem, piecas kārtas pirms noslēguma esot priekšā “Real” par četriem punktiem. Tiesa, priekšā vēl viens “El Clasico”, bet tas jau ir stāsts citām reizēm.
Zīmīgi, ka pirms sezonas ne tuvu neizskanēja vārdu salikums Treble kopā ar “Barcelona”. Komanda tika uzskatīta par vienu no favorītēm vai bīstamu pretinieci katrā no turnīriem, kur piedalījās, bet laukumā demonstrētais sniegums ir pārsniedzis visas ekspektācijas.
36 gadu vecumā ļoti rezultatīvi turpina spēlēt Roberts Levandovskis, kurš ar 25 gūtajiem vārtiem ir ne tikai komandas, bet visas “La Liga” labākais snaiperis. Ar 11 vārtiem ČL turnīrā viņš ir 4. vietā šajā rādītājā. Produktīvi Čempionu līgā spēlē arī 17 gadīgais supertalants Džamals (četri vārti un trīs piespēles partneriem), kura reālais pienesums laukumā pat ir daudz lielāks nekā tas redzams statistikā.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Lielisks uzbrukuma partneris Levandovskim ir Rafinja, kurš piedalījies 19 (!) no 35 komandas vārtu guvumiem ČL (ar 12 goliem un septiņām piespēlēm) jeb vairāk nekā pusē. Bīstam ir arī Olmo un Ferāns Toress, kuri labi performē Spānijā (attiecīgi deviņi un 10 vārti), bet ir mazliet klusāki uz Eiropas skatuves (1+1 un 2+1 ČL ietvaros).
Arī “Inter” ir ko likt pretī. Allažs bīstams ir argentīnietis Lautaro Martiness un šajā ČL sezonā viņa kontā astoņi vārti. Viņš arī ir uzbrukuma galvenais spēks, jo nākamajam sekotājam komandā ir tikai trīs vārtu guvumi.
Kopumā “Inter” panākumu atslēga neslēpjas uzbrukumā. 18 gūti vārti nav augsts rādītājs, bet iespaidīgs ir tikai viens vienīgais ielaistais gols līgas fāzē. Tieši tā – astoņās spēlēs Milānas klubs iekrāja 19 punktus no 24 maksimālajiem ar vārtu attiecību 11:1! Vēl četri ielaisti jau “play-off”. Vai tiešām nav pienācis laiks no šīs komandas uzmanīties?
Pirmā spēle tiks aizvadīta 30. aprīlī Barselonā, bet atbildes mačs 6. maijā Milānā.
Tikmēr fināla spēles norises vieta šogad būs Vācija, Minhenes “Allianz Arena” ar kulmināciju 31. maija vakarā.