Puišiem jāļauj kauties un pelnīt naudu
Ar cīņu, kurā bija nepieciešami visi paredzētie astoņi raundi, noslēgusies lielā gaidīšana, lai noskaidrotu spēcīgāko vīru ringā starp jūtuberi un boksa karjeru uzsākušo Džeiku Polu un supersmagā svara WBC (World Boxing Council) čempiona Taisona Fjūrija jaunāko brāli Tomiju. Tajā pēc dalīta tiesnešu lēmuma uzvaru svinēja Tomijs.
Pasākums tika organizēts Saūda Arābijas pilsētā Dirijā, un šim pasākumam par godu tika arī izveidota īpaša WBC čempionu josta. Tāpat arī organizācijas vadība ir solījusies, ka šīs cīņas uzvarētāju ieliks savā bokseru rangā. Tas raisījis diskusijas plašā publikas spektrā, tostarp ekspertu vidū.
Cik vispār godīgi ir, kad divi jaunēkļi, kuri nestāv ne tuvu boksa elitei, ģenerē tik lielas naudas summas, kā arī tiek pie iespējas, par kādu sapņo liela daļa profesionālo bokseru, taču tā arī nekad pie tādas netiek? Uz to ir jāpaskatās no citas puses.
Pats galvenais kritērijs cīņu sporta veidu biznesā ir skaidrs jau kopš tā pirmsākumiem – kurš spēj ģenerēt lielāku interesi par notikumu un konvertēt to reālā valūtā, tam arī vienmēr būs pirmā roka. Runājot par šo cīņu, tad 15 tūkstošu skatītāju vietu ietilpīgā Dirijas arēna bija pilna.
Tostarp pasākumu apmeklēja arī daudzas pasaules mēroga slavenības, kā piemēram, Maiks Taisons un Krištianu Ronaldu, kurš šobrīd spēlē šajā valstī. Netrūka arī citu slavenību, pats Taisons Fjūrijs, bet cīņas vēstnieks bija Dereks Čisora. Manīts notikuma vietā bija arī viņu cunftes brālis Deontejs Vailders.
View this post on Instagram
Pirms cīņas tika plānots, ka bāzes izmaksa Džeikam Polam būs garantēti 3,2 miljoni USD par cīņu, kā arī 65% no pārdotajiem “pay per view”. Tikmēr Fjūrijam šī summa bija 2,2 miljoni un 35% + miljons par uzvaru. Paredzams, ieskaitot arī dažādus sponsoru līgumus, ka naudas izmaksa abām pusem būs aptuveni sekojoša – Polam ap deviņiem miljoniem USD, kamēr Fjūrijam ar uzvaras izcīnīšanu vēl pāri pieciem. Summas gan vēl var mainīties.
Dažviet izskanējušas spekulācijas, ka Pols varētu būt iekasējis pat krietni pāri 20 miljoniem, kas tomēr varētu nebūt patiesība. Salīdzinājumam – Habiba Nurmagomedova honorārs cīņā pret Konoru Makgregru 2018. gadā bija nedaudz virs 20 miljoniem, kamēr Konoram tas bijis pat divas reizes lielāks. Un ap šo cīņu noteikti bija lielāka ažiotāža nekā uz šo. Divas nesalīdzināmas lietas.
WBC prezidents izteicies par raidīto kritiku organizācijas virzienā, pievēršot pastiprinātu uzmanību šai cīņai: “Tā bija aizraujoša cīņa, kura nāks par labu boksam kā tādam visās ziņās. Runājot par Džeiku Polu, tad tagad no viņa pleciem ir novēlies spiediens, pirmo reizi karjerā zaudējot. Viņam būs iespēja mācīties no savām kļūdām un progresēt. Bet viņš noteikti ir ienesis jaunas vēsmas boksa pasaulē.”
Turpinot par naudas jautājumiem, neskaidrs ir fakts par “uzvarētājs paņem visu banku” vienošanos. To Fjūrijam pirms cīņas preses konferencē piedāvāja pats Pols. Proti – uzvarētājs paņem visu, zaudētājs paliek tukšā. Ja sākotnēji Fjūrijs uzreiz nesteidza apstiprināt Pola piedāvājumu, tad viņa vietā to izdarīja tēvs, kurš pateica: “Tev ir darījums!”
View this post on Instagram
Vēlāk šo naratīvu Pols turpināja arī aci pret aci intervijā tieši pirms cīņas, pasniedzot Fjūrijam sagatavotu līgumu. Uz ko brits atbildēja, ka viņam par šo ir jākonsultējas ar saviem juristiem. Šajā jautājumā šobrīd no abām pusēm klusums…
Taču klusums nebija no repera Dreika, kurš derēja uz Pola uzvaru ar nokautu 400 tūkstošus ASV dolāru. Fjūrijs jau paspēja piesaukt “Dreika lāstu” un veltīja viņam izteicienu: “Izskatās, ka Dreiks savu likmi būs zaudējis. 335 tūkstoši mārciņu nolaistas vienkārši podā, Dreikij.”
View this post on Instagram
Vai Polu būs piemeklējis “Dreika lāsts”? Reperis pēdējā gada laikā publiski dalījies ar vairākām likmēm par patiesi lielām summām. Tad viņš derēja uz “Barcelona” uzvaru futbola “El Clasico” ietvaros pret “Real”, tad uz Izraēlu Adesanju pret Aleksu Pereiru un Kamaru Usmanu pret Leonu Edvardsu UFC titulu cīņās. Visas likmes zaudēja… Savu naudu zaudēja arī Taisons Fjūrijs. Viņš izdarīja 100 tūkstošu mārciņu likmi uz to, ka Tomijs uzvarēs, bet… ar nokautu.
Atbildot uz raksta sākumā uzdoto jautājumu, cik tas ir godīgi, ka divi boksa elitei ne tuvu stāvoši cīkstoņi tiek pie šādas iespējas? Ļoti godīgi. Polam ir fanu bāze visā pasaulē, it īpaši jauniešu vidū. To pievēršanās šim notikumam dod plašas iespējas monetizēt jebkuru ar šo cīņas reklamēšanu saistītu darbību.
Vistiešākajā veidā tas izpaudīsies “pay per view” (maksā par skatījuma reizi) rādītājos. Jo vairāk cilvēku būs izvēlējušies veikt transakcijas no sava bankas konta, lai iegūtu iespēju vērot cīņu, jo, loģiski, ka lielāka būs “soma” cīņa iesaistītajiem.
Matemātika ir pavisam vienkārša – cilvēki maksā par to, ko vēlas redzēt un kas tos uzrunā. Ja ir sabiedrības daļa, kura ir gatava pavērt maciņu jūtuberu, aktieru vai slavenību radinieku cīņām, vienmēr uzradīsies kāda promouteru kompānija, kas būs gatava investēt un šo notikumu arī rīkot. Ja cilvēki vēlas labāk redzēt divu ne pārāk labu bokseru sišanos ringā drīzāk nekā divu čempionu līmeņa bokseru, kā piemēram, Brieža un Optepajas cīņu, viņiem to nedrīkst aizliegt. Un arī maksāt par “pay per view” ir katra indivīda brīva izvēle.
Arī sponsori, kuri iegulda savu naudu, nav muļķi. Ikviens no tiem pirms liek valdes locekļa parakstus uz līgumiem, rūpīgi izkalkulē – kādu peļņu no tā ir iespējams gūt. Protams, uz pasaules noteikti nav ne tikai desmitiem, bet simtiem meistarīgāku un labāku bokseru par šo konkrēto duetu.
Noteikti uz šīs zemeslodes ir vēl tūkstošiem bokseru, kuru dzīves stāsts un atdošanās sportam, ir daudz iedvesmojošāks par jūtubera nākšanu uz lielās skatuves un izbijušu citu sporta veidu zvaigžņu uzveikšanu. Vai pasaules čempiona boksā brāļa nākšana uz skatuves, lai apklusinātu to pašu jūtuberi.
View this post on Instagram
Taču dzīve ne vienmēr ir godīga. Kaut gan – ņemot vērā iepriekš minētos kritērijus par abu puišu spēju raisīt ažiotāžu par cīņu, abi ir godam nopelnījuši katru centu. Vai šī cīņa uzskatāma kā reālu, kaut vidējas klases līmeņa bokseru tikšanos ringā? Tomēr nē. Vai kādam no vīriem ir potenciāls par tādu kļūt? Arī nē. Teorētiska Fjūrijam ir tikai 23 gadi, kas boksā, it īpašu mūsdienās, ir teju junioru vecums.
Bet pirms tā, noteikti jāpaņem popkorns un jāiekārtojas globālā tīmekļa ģenerēto ziņu pasaulē, jo Pols mierā neliksies. Līgumā ir paredzēta opcija revanša cīņai, kuru viņš jau apsolījies aktivizēt. Vai tā notiks, un vai iznākums būs cits? To parādīs laiks.