• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Viena zvaigzne spīdēs mazāk. Nesamierināmie pretinieki beidzot tiksies ringā

Viena zvaigzne spīdēs mazāk. Nesamierināmie pretinieki beidzot tiksies ringā

Svētdienas vakarā (26.02.) norisināsies viena no pēdējo gado gaidītākajām boksa cīņām. Nē, tā nebūs Taisona Fjūrija un Oleksandra Usika cīņa par absolūtā supersmagā svara čempiona statusu. Ringā kāps cits Fjūrijs, Taisona jaunākais brālis Tomijs, kurš sacentīsies ar boksera karjeru uzsākušo jūtuberi Džeiku Polu.

Jā, to pašu Polu, par kura vārdu Latvijā vairāk tika uzzināts laikā, kad viņu uz cīņu izaicināja Mairis Briedis. Pola atbildes gan bija retas un skopas, un līdz reālai darīšanai lietas nenonāca. Un arī nenonāks…

Bet vai šī būs īsta cīņa, šovs vai kontrolēts un ienesīgs kautiņš ar gumijas cimdiem ringā starp diviem karstasinīgiem jaunēkļiem?

welcome-offer

Trīs lietas – labas lietas

Abu attiecību noskaidrošanai oficiāli bija jau jānotiek vismaz divas reizes. Pirmajā reizē cīņa bija nolikta 2021. gada decembrī, taču par izstāšanās iemeslu kalpoja Fjūrijam treniņnometnē gūtais ribu lūzums. Otro reizi abas puses vienojās par dueļa aizvadīšanu 2022. gada augustā, cīņai notiekot ASV. Rezultātā Fjūrijam un viņa komandai radās problēmas ar vīzu un viņš valstī ielaists netika.

Tagad cīņas datums ir nolikts 26. februārī, bet par norises vietu izvēlēta Saūdu Arābijas pilsēta Dirija. Tajā ir norisinājušās vairākas pasaules mēroga cīņas, bet skaļākā no tām ir Entonija Džošua un Endija Ruiza otrais duelis, kurā brits atguva savas čempionu jostas.

Bez vakara galvenās cīņas ievērības vērts duelis noteikti būs arī starp cruiserweight WBC čempionu Ilungu Makabu un izaicinātāju Badū Džeku, kurš iepriekš bijis čempions divās svaras kategorijās.

Tikmēr preses konferencē gāja karsti, kur abi censoņi apmainījās ar “laipnībām”.

Savu nepiedalīšanos iepriekšējās divās cīņās skaidroja Fjūrijs: “Mans mērķis ir kļūt par pasaules čempionu. Tāpēc es nevaru izvairīties no tādiem pretiniekiem, kāds ir Džeiks Pols. Abas cīņas iepriekš tika atceltas apstākļu dēļ, kurus nebija manos spēkos ietekmēt. Bet es šai cīņai pieeju nopietni. Es vēlos noraut viņam galvu, nevis vienkārši uzvarēt! Es neesmu 40 gadīgs atvaļinājies UFC cīkstonis, esmu jauns, sava ceļā sākumā esošs bokseris. Tici man, tu to sajūtīsi!”

Tikmēr Pols izteicās: “Tomijs ir bīstams uzbrukumā, viņš labi kustās pa ringu un ir izveicīgs. Viņš ir labs bokseris, bet ne lielisks. Es tieku kritizēts par to, ka neesmu cīnījies ar īstu bokseri. Tairons Vudlijs izcīnīja UFC titulus, kamēr es filmējos Disneja kanālā. Ja Tomijs saka, ka viņš ir šo darījis visu savu mūžu, tad es tikai nāku iekšā šajā spēlē. Tāpēc pieņēmu šo izaicinājumu, lai visiem pierādītu – es esmu spējīgs uzveikt arī “tīru” bokseri. Svētdienas vakarā jūs to visu redzēsiet!”

Cīņas sākums paredzēts Latvijas skatītājiem pateicīgā laikā – pirms pusnakts. Cīņu varēs vērot par maksu ESPN+ kanālā, kā arī citās straumēšanas platformās.

Cīņas likme – naudā un tēla spodrināšanai

Kā vēsta respektablais medijs “Sky Sports”, tad par cīņu naudas sadalījums ir sekojošs. Džeiks Pols garantēti saņems 3,2 miljonus USD, kā arī 65% no “pay per view” pārdošanas. Tikmēr Tomijs Fjūrijs saņems 2 miljonus USD un 35%. Tāpat uzvarētājs iekasēs papildus miljonu kā bonusu.

Plānotā abu peļņa – Polam robežās no 8,5 – 9, kamēr Fjūrijam 4,5 – 5 miljoni ASV dolāru, ieskaitot arī dažādus sponsoru līgumus. Un tas vēl nav viss! Preses konferencē Pols izaicināja Fjūrija uz derībām – uzvarētājs paņem visu banku! Abi tam vismaz mutiski arī piekrita.

Tāpat senākā boksa organizācija WBC (World Boxing Council) paziņojusi, ka īpaši šim notikumam izveidojusi arī čempiona jostu – “WBC Diriyah Championship Belt”. Uzvarētājs arī tiks iekļauts WBC rangā. 

Par to gan organizācija saņēmusi krietnu devu kritikas gan no ekspertiem, gan bokseriem. Šī viedokļa pārstāvji uzskata, ka tas ir necienīgi pret profesionāliem atlētiem, kuri visu savu mūžu ir veltījuši lielajam boksam, bet šeit divi balamutes saceļ ažiotāžu un būs uzreiz WBC pierakstu blociņos…

Bet te ir viena nianse – bokss ir uz komerciju tendēts sporta veids, kur visu nosaka nauda. Redzot abu bokseru potenciālās naudas balvu izmaksas, uzreiz paliek skaidri WBC motīvi. Un taisnība vien ir – visu dzīvē nosaka cilvēku interese un naudas plūsma. Neko pārmest.

Kurš ir favorīts?

Te jāsaka, ka uz abiem cīkstoņiem tiek mestas šaubu ēnas par viņu patieso varējumu boksa ringā sist cilvēkus ar gumijas cimdiem. Pols ir aizvadījis sešas cīņas. Neviena no tām nav bijusi pret profesionālu bokseri, un vēl jo vairāk, pat ar aktīvu sportistu!

Pirmajā cīņa viņš nokautēja bijušo NBA spēlētāju, par sevi daudz īsāko un vieglāko Neitu Robinsu, tad citu jūtuberi, bet vēl četras cīņas aizvadītas pret bijušajiem UFC cīkstoņiem. Pa reizei pret Benu Askrenu un Andersonu Silvu, kā arī divas reizes ar Taironu Vudliju. Pols četros gadījumos cīņas noslēdzis ar nokautu, par ko arī interneta dzīlēs meklējas neskaitāmas sazvērestības teorijas, ka cīņas esot bijušas sarunātas.

Tikmēr Fjūrija kontā ir astoņas profesionālās cīņas, kur visās triumfēts. Realitātes devai jāizceļ, ka visu astoņu bokseru kopējais zaudējumu skaits cīņas ar Fjūriju dienā bija 176, lielu daļu gan no šī pūra sev paņemot latviešu “journey man” Jevgēņijam Andrejevam (tobrīd 102 zaudējumi).

Pasekojot visu astoņu bokseru, ar kuriem cīnījies Fjūrijs, rezumē, kopš debijas ringā 2018. gadā, šie bokseri kopā piedzīvojuši vēl 102 zaudējumus… Tas nerunā par labu Fjūrija CV. No otras – jebkurā gadījumā pēc idejas Polam nevajadzētu būt Tomija lielākajam pārbaudījumam ringā līdz šim.

Mūsu ekspertu ieskatā cīņas favorīts ir Pols, kuram koeficients ir mazāks nekā Fjūrijam. Kādas ir abu priekšrocības? Pirmkārt, Fjūrijs ar boksu nodarbojas kopš bērnības, jo ir dzimis boksa dinastijas ģimenē. Pirms Taisona arī viņu tēvs nodarbojās ar profesionālo boksu, tiesa, ar ne tik spīdošiem panākumiem kā vecākais dēls.

Cīņa notiks svara kategorijā līdz 83,8 kilogramiem. Fjūrijam priekšrocība būs arī pāris auguma centimetri un garāks roku izvērsiens. Savukārt Pols jau pēdējos gadus darbojās profesionālu treneru uzraudzībā.

Vairāki treneri jau paspējuši izteikties par Polu, tiesa, neviennozīmīgi. Ir, kuri apgalvo, ka potenciāli labāko treneru vadībā cilvēkam ar kādiem cīņu sporta pamatiem (Pols ir trenējies restlingā un boksā vidusskolā un universitātē), ir iespējams sasniegt redzamus rezultātus četru, piecu gadu laikā.

Ir arī, kuri apgalvo, ka nav iespējams izmērīt Pola progresu, ņemot vērā viņa visus pretiniekus. Tomijs Fjūrijs būs īsts pārbaudījums! Kāpēc Pols ir favorīta statusā? Iespējams, viņam ir kas sagatavots uz cīņas vakaru. Bet savs plāns noteikti ir arī Fjūrijam ar komandu.

Kurš kuru pieveiks, vai tomēr sagaidīsim arī neizšķirtu, lai šis stāsts vēl vismaz kādu laiku gaisā virmotu, un no tā būtu iespējams izprintēt vēl lielākas kaudzes dolāru… Atbildes tiks sniegtas astoņos (iespējams, mazāk) raundos 26. februāra vakarā!