• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Gļēvulība vai taktisks solis – kāpēc Usiks atteicās no absolūtā čempiona titula

Gļēvulība vai taktisks solis – kāpēc Usiks atteicās no absolūtā čempiona titula

Ir pagājis tikai nedaudz vairāk par mēnesi, kad pirmo reizi kopš 1999. gada boksa supersmagā svara divīzijā tika noskaidrots absolūtais čempions. Par to kļuva ukrainis Oleksandrs Usiks, kurš uzveica britu Taisonu Fjūriju. Usiks gan šajā godā nepalika ilgi. Jūnija beigās viņš paziņoja, ka atsakās no IBF (International Boxing Federation) titula, to pasniedzot “it kā” kā dāvanu Entonijam Džošua un Danienam Dibuā, kuri tagad šo jostu sadalīs savā starpā.

welcome-offer

Bet.. viss nav tiek viennozīmīgi. Kāpēc Usiks tā izdarīja, un vai viņa solis nav uzskatāms par gļēvu? Jo, kā runā viņa komandas pārstāvji, ukrainim tas nebija obligāti jādara!

Dāvana. Patiesi dāvana…

Pēc šī uznāciena respektablais cīņu sporta apskatnieks Dens Rafaels sacīja, ka Usiks bijis spiests atteikties no jostas. 12 stundu laikā pēc Usika paziņojuma Rafaels publicēja ziņu, ka Dibuā kļūs par jauno IBF čempionu, jo viņš uz to brīdi bija obligātais pretendents. Vēlāk IBF prezidents apstiprināja Usika nodomu atbrīvot jostu un iecēla Dibuā par jauno čempionu. Tiesa gan, pagaidu. Atkāpei – Usiks ar Dibuā jau bija iepriekš cīnījies, svinot uzvaru ar tehnisko nokautu 8. raundā.

Taču tā nebūt nebija, ka ukrainim titulu atņēma. Izrādās, ka Usiks patiesi uzdāvināja šo jostu nākamajiem kareivjiem, lai gan pirms mēneša saņēma atbrīvojumu no obligātās titula aizstāvības, ko pagarināja organizācijas vadība. Tāpēc IBF 1. jūnijā izspēlēja pagaidu čempiona godu (interim) starp Dibuā un Filipu Hrgoviču. Uzvarēja pirmais, kam tagad septembrī gaidāms duelis ar Usika divreiz uzveikto Džošua.

Egis Klimas, Usika menedžeris, kā jau gaidīts, atspēkoja Rafaela vārdus un apstiprināja Usika vārdus par dāvanu: “Rafaela vārdi nav patiesi. Mūsu līgumā nebija punkta par atteikšanos no jostas. Usiks to izdarīja, jo viņš to gribēja.” Tātad – kādi varētu būt iemesli?

Absolūtā čempiona vairāk nav

Oficiāli – kopš 26. jūnija Usiks vairs nav absolūtais pasaules čempions. Šajā statusā viņš palika nedaudz vairāk kā mēnesi, un tagad viņam pieder trīs jostas – WBC (World Boxing Council), WBA (World Boxing Association) un WBO (World Boxing Organization).

Ir zināms stāsts, kad savulaik Lenoksam Lūisam tika atņemta WBA josta piecus mēnešus pēc uzvaras pār Evanderu Holifīldu cīņā par absolūto čempiona godu un tas notika leģendērā Dona Kinga dēļ. Lūisam tolaik bija jātiekas ar WBA pirmo numuru Džonu Ruisu, taču tā vietā viņš vēlējās dueli ar Maiklu Grantu, ko Kings ar savu lielo ietekmi boksa aprindās novērsa. Šajā gadījumā Usiks pats sev atņēma šo godu. Aktuāls jautājums – kāpēc?

Daudzus fanus tas pārsteidza. Usiks jau labu laiku publiski nav kautrējies deklarēt, ka viņa mērķis ir absolūtā čempiona statuss smagsvaros. Ka tā, bez maz vai, ir viņa dzīves jēga. Un vienā acu mirklī to visu palaist prom, turklāt pēc paša iniciatīvas?

Minējums: Usiks, sasniedzot visu, ko vēlējies, padomāja – man nepatīk Fjūrijs, bet pastāv reāla iespēja revanšā zaudēt. Kāpēc to, uz ko es gāju visu mūžu, atdot vienā brīdī? Lai citi pacīnās, kad būšu aizgājis. Tā, protams, ir autora spekulācija, tomēr fakts ir fakts – revanšs notiks gada izskaņā (21.12.) atkal Rijādā. Jo nevarētu teikt, ka arī Fjūrijs nebūtu pelnījis undisputed statusu. Uzveicis Vladimiru Kļičko, tad trīs cīņas ar Deontaju Vailderu. Un atgriešanās profesionālajā boksā pēc uzvarētas cīņas ar alkohola un narkotiku atkarībām. Bet tas jau ir cits stāsts.

Kad būs? Un vai vispār atkal tāds būs?

Atbilde uz šo jautājumu ir “jā” – supersmagajā divīzijā būs atkal absolūtais čempions, ja tam nepatraucēs savainojumi vai promouteru alkatība. Un, visticamāk, tas notiks 2025. gadā. Viss virzās uz to, ka nākamajā cīņā tiksies Dibuā – Džošua cīņas un Usika – Fjūrija revanša uzvarētājs. Turklāt viens no cīņas Dibuā pret Džošua organizatoriem ir Saūda Arābijas princis un viņa lolotais festivāls “Riyadh Seasons”.

Tiesa, Usiks arī, ļoti iespējams, pēc revanša ar Fjūriju, neatkarīgi no tā vai uzvarēs vai zaudēs, pametīs boksa skatuvi. Un viņam par to nevar pārmest. Viņš kļuvis par olimpisko čempionu, par absolūto čempionu pirmajā smagajā svarā (līdz 90,2 kilogramiem), kā arī nu supersmagsvaros. Ko vēl viņam pierādīt? Vienīgi varbūt vai viņš būtu spējīgs noturēt savas visas iegūtās jostas otrajā duelī pret Fjūriju. Bet uzvarēt viņu Usiks var tāpat un aiziet virsotnē. Diez vai viņam būs interesants trešais duelis ar Džošua.

Haoss var rasties tad, ja Usiks uzvar arī revanšu un aiziet, bet visas trīs jostas nonāk kur nu pie kurā. Lūk, tad varētu būt problēmas noorganizēt atkal tik lielu notikumu kā visu svarīgāko titulu apvienojošo cīņu. Ja uzvarēs Fjūrijs, scenārijs ir skaidrs. Viņa dueli ar Džošua boksa pasaule gaida aizvien un arī abi bokseri ir izteikušies, ka būtu gatavi tikties rindā arī, ja uz spēles nebūs neviena josta.

Bet te uzreiz potenciāls milzīgs – divi briti, kuriem angļu valoda ir dzimtā un nav jācenšas saprast, ko saka viena puse (Usika valodas zināšanas ir zem katras kritikas). Šī ir cīņa, ko arābu šeihi jau sen medī. Vēl skaistāka bantīte tai būtu ar absolūtā čempiona potenciāla birku. Līdz tam gan jānodzīvo un jāgaida revanšs starp Usiku un Fjūriju decembrī! Nav šaubu, ka abi ringā sagādās vēl vienu neaizmirstamu boksa vakaru visā pasaulē.

welcome-offer