• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Gadsimta cīņa boksā vai naudīgā pretstāve ar UFC zvaigzni – ko darīs Fjūrijs?

Gadsimta cīņa boksā vai naudīgā pretstāve ar UFC zvaigzni – ko darīs Fjūrijs?

Gadsimta cīņa – tādā kvalitātes birkā tiek ietērpta potenciālā supersmagā svara apvienojošo titulu cīņa starp Lielbritānijas bokseri Taisonu Fjūriju (33 – 0 – 1, 24 KOs) un ukraini Oleksandru Usiku (20 – 0, 13 KOs). Tās uzvarētajs varētu sevi pilnvērtīgi saukt par šīs kategorijas karali. Taču vienošanās kavējas.

Domas par abu tikšanos ringā šobrīd gan uzvirmojušas tādā līmenī kā vēl nekad. Bet vai cīņa patiešām notiks? Aplūkosim potenciālos apstākļus, kas varētu ietekmēt scenārijus, kā šī situācija attīstīsies

Ieskats situācijā

Fjūrijs iepriekš vairākas reizes publiski paziņojis, ka pametīs profesionālo boksu, lai aizietu neuzvarēts. Tāpat viņš apgalvoja, ka visu jau ir sasniedzis, savu panākumu kolekcijā kā varenākos izceļot uzvaru pār Vladimiru Kličķo, kurš tolaik šķita teju neuzvarams, kā arī trīs dueļos divas reizes (pēc daudzu ekspertu domām – varēja visās trīs cīņas uzvaru dot britam) pieveikts par spēcīgākā sitiena īpašnieku jeb izslēdzēju uzskatītais amerikānis Deontejs Vailders.

Fjūrijs ļoti vēlējās cīņu ar Entoniju Džošua jau 2020. gadā, bet viņam bija jācīnās trešajā duelī ar Vailderu, jo amerikānim kā čempiona statusu zaudējušai pusei bija tiesības uz revanša cīņu. Gadu vēlāk vairāk jau Džošua nebija brīvas rokas, jo ar zīmogiem uz līgumiem tika norunāta tikšanās ringā ar Usiku. Lielākajā daļā ekspertu valdīja viedoklis, ka drošs cīņas favorīts ir Džošua. Usiks visas prognozes apgāza, droši kontrolējot notikumus ringā un kļūstot par pasaules čempionu vairākās prestižākajās versijās.

Tas nozīmēja, ka Fjūrijam Džošua kļuva nepieejams vēl vismaz uz gadu, pusotru. Tika nozīmēta cīņa ar citu britu Dilanu Vaitu, kuru Fjūrijs uzvarēja ar nokautu. Tad viņš paziņoja, ka boksu (atkal) pamet. Neilgi pēc tam atgriezās, meklēja pretiniekus, izsaucot par nule kā divas reizes pēc kārtas zaudējušo Džošua. Viņa piedāvājums esot bijis šo cīņu noformēt par “kauju par Lielbritāniju”, noskaidrojot valsts spēcīgāko smagsvaru, bet ienākumu sadalei esot 60% pret 40%, ņemot vērā, ka Fjūrijam ir WBC josta. Džošua nepiekrita.

Bet tālāk augstākais “boxrec.com” rangā pieejamais cīkstonis bija jau vairāku gadu vēsturē divas reizes uzveiktais, arī tautietis, Dereks Čisora. Tur, lai gan tikai 10. raundā, bet tomēr pārliecinoša uzvara.

Tāpēc šobrīd ir aktuāls jautājums – ko tālāk? Fjūrijs regulāri Usika virzienā velta “laipnības apliecinājumus”, arī ukrainis pēdējā laikā atbildi parādā nepaliek. Bet šobrīd oficiāla vienošanās starp abām pusēm nav panākta.

Kas ir uz spēles?

Šī ir iespēja supersmagajā svara divīzijā noskaidrot absolūto čempionu. Šāds stāvoklis šajā kategorijā pēdējo reizi piedzīvots 2000. gadā, kad vienlaicīgi trīs prestižākās boksa organizāciju titulu jostas turēja Lielbritānijas bokseris Lenokss Lūiss.

Zīmīgi, ka šobrīd noteicēja lomā pēc idejas vajadzētu būt Usikam, jo viņa īpašumā ir sekojošās jostas: WBO (World Boxing Organization), WBA (World Boxing Association), IBF (International Boxing Federation), kā arī mazāk prestižā IBA (International Boxing Association) un respektablā žurnāla “The Ring” čempiona gods. Savukārt Fjūrijam pieder WBC (World Boxing Council) tituls.

Tāpat arī skaidrs, ka Fjūrija vārds globālās popularitātes ziņā ir nesalīdzināmi atpazīstamāks nekā Usika, neskatoties uz ukraiņa lieliskajiem sasniegumiem. Fjūrijs arī nav slēpis, ka vēlas par šo cīņu saņemt kaudzi naudas. Ar to domājot – patiesi lielu kaudzi naudas. Iespējamais honorārs var tuvoties 100 miljoniem USD, var arī pārsniegt. Bet kamēr par cīņu nav panākta vienošanās – visi minējumi ir vienlīdz spekulatīvi.

Cīņai notikt – vai nenotikt? Iespējamie scenāriji

  • Fjūrija – Usika cīņa martā – aprīlī
  • Fjūrijs tiekas ringā ar MMA zvaigzni Frensisu Nganū
  • Usiks vs Vailders vai kāds cits

Šobrīd vairāki respektabli mediji vēsta, ka pēc vairāku nedēļu ilgām pārrunām abas puses ir ļoti tuvu, lai panāktu vienošanos par divu cīņu aizvadīšanu. Proti, tā kā abi ir čempioni, lai ir iespēja savus titulus atgūt. Potenciālās norises vieta – Lielbritānijā, kādā no Londonas pilsētā esošajiem futbola stadioniem, vai Saudu Arābijā.

Vienu brīdi Fjūrijs savā retorikā minēja arī Džo Džoisa vārdu, apgalvojot pat, ka Džoiss sagādātu ringā viņam vairāk grūtību nekā to spēs Usiks. Džoiss ir uzņēmis labu formu, pēdējā cīņā nokautējot Džosefu Pārkeru. Taču šobrīd Pārkers pagājis otrajā plānā. Daudz tiek runāts par nu ja kādu laiku apspriesto potenciālo boksa pret MMA dueli. Tiesa, pēc boksa noteikumiem.

UFC prezidents Dana Vaits vien neilgu laiku atpakaļ paziņoja, ka organizācija vairāk neturpina sadarbību ar Nganū un viņš ir uz brīvām kājām, proti, var parakstīt ar jebkuru organizāciju, jebkurā sporta disciplīnā līgumu un cīnīties.

Nganū vēlējies, lai līgumā ar UFC tiktu iekļauts punkts, kas atļauj kamerūnietim aizvadīt cīņu pēc boksa noteikumiem ar Fjūriju, kamēr viņš skaitās organizācijas atlēts. UFC tam nepiekrita, kas nozīmēja – Nganu, lai ietu pēc lielā piķa, bija attiecības jāpārrauj. Ja savā pēdējā titula aizstāvēšanas cīņā Nganū “tīrā alga” par cīņas aizvadīšanu (bez bonusiem) bija 600 tūkstoši USD, tad potenciālajā duelī ar Fjūriju tiek minētas pat 100 reizes lielākas summas – ka nopelnīt varētu pat līdz 60 miljoniem…

Precedents boksa pasaules vs MMA duelim jau ir bijis, kad ringā tikās Konors Makgregors un Floids Meivezers. Tika lēsts, ka UFC zvaigzne nopelnīja par šo pasākumu vairāk nekā 100 miljonus, bet Meivezers pat divas reizes vairāk… Tāpēc var puišus saprast, kāpēc titulu aizstāvēšanas / apvienojošās cīņas var nolikt maliņā uz kādu gadiņu, ja priekšā ir iespēja iekosties tik treknā un saldā valūtas pīrāgā…

Vai šis fantāziju mačs realizēsies? To parādīs laiks. Cīņu sporta cienītājiem noteikti saldais ēdiens būtu divi Fjūrija – Usika dueļi, bet pēc tam Fjūrija un Nganu tikšanās ar boksa cimdiem. Ja vēl pirms 10 gadiem šādi dueļi šķistu neiedomājami, tad esiet laipni lūgti mūsdienās – iespējams ir viss!

Iesakām arī apmeklēt TonyBet mājas lapu, kur sporta totalizatora sadaļā ir pieejamas likmes uz visām gaidītākajām pasaules līmeņa boksa cīņām!