• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Džidā gaidāms elitārs boksa vakars

Džidā gaidāms elitārs boksa vakars

Saūda Arābija turpina sevi pieteikt kā pasaules boksa galvaspilsēta. Jau 23. decembrī Rijādas pilsētā notiks boksa vakars “Day of Reconing” (tulkojumā – sprieduma diena), kurā cīnīsies vairākas šī sporta veida zvaigznes. Pasākuma rīkotāji īsā laikā salika iespaidīgu cīņu karti pēc tam, kad kļuva skaidrs, ka duelis starp ukraini Oleksandru Usiku un britu Taisonu Fjūriju par iespēju saukties par neapstrīdamo supersmagā svara čempionu tiks pārcelta uz vairākiem mēnešiem un decembrī nenotiks. Šobrīd cīņas datums noteikts februāra vidū, bet, zinot kādas peripētijas pavadījušas potenciālo cīņas norisi, par to arī šobrīd līdz galam vēl neviens īsti nevar būt drošs.

welcome-offer

Tā kā infrastuktūra un šovam nepieciešami elementi un norises vieta bija jau sagatavota, organizētāji nebija mierā pasākumu atcelt. Tā vietā tika meklētas alternatīvas un veiksmīgi – dalībnieku sastāvs izskatās patiesi iespaidīgs. Daudzi eksperti jau tagad sauc šo cīņu vakaru par labāko vēsturē. Galvenajās vakara cīņās, kas ir ikgadējā “Festival of Rijadh” viens no galvenajiem notikumiem, piedalīsies smagsvari brits Entonijs Džošua (26 – 3, 23 KO’s) un amerikānis Deontejs Vailders (43 – 2 – 1, 42 KO’s), kuri savā starpā nekad nav cīnījušies. Tiesa, arī šoreiz abi netiksies ringā, tiekoties ar citiem pretiniekiem, kuri būs attiecīgi zviedrs Oto Valins (26 – 1, 14 KO’s) un austrālietis Džosefs Pārkers (33 – 3, 23 KO’s). 

Tāpat Rijādā tiks aizvadītas uzreiz divas titula cīņa – savas jostas aizstāvēs cruiserweight svara kategorijā (līdz 90,7 kilogramiem) cits austrālietis Džajs Opetaja (23 – 0, 18 KO’s), kā arī light heavyweight (līdz 79 kilogramiem) čempions Dimitrijs Bivols (21- 0, 11 KO’s). Arī Daniela Dubo (19 – 2, 18 KO’s) un Džarela Millera (26 – 0 – 1, 22 KO’s)  duelis būs ievērības cienīgs. Šajā vakarā ringā būs ko redzēt.

Cik nopelnīs iespaidīgā vakara galvenie dalībnieki?

Kur arābu šeihi, tur apgrozās liela nauda. Izņēmums nebūs arī šī reize, kas ir saprotams – tā patiesi ir viena no iespaidīgākajām cīņu kartēm boksa vēsturē. Ja ņemtu katru no cīņām atsevišķi, tās patiesi būtu globālo mediju ziņu uzmanības centrā arī tāpat. Cits jautājums – cik lielākā vai mazākā mērā, bet tomēr.

Taču valstij ir arī viens biznesa mīnuss – Saūda Arābijā organizētās cīņas nesniedz pārāk labus rezultātus attiecībā uz maksas skatījumu (pay per view jeb PPV) pārdošanu, un tas viss ir saistīts ar laika joslu atšķirībām, kas kavē piedzīvot skatītāju pieplūdumu tiešsaistē no citām pasaules malām. Acīmredzami, ka “Day of Reconing” organizatori bokserus piesaistīja ar uzpūstiem garantētajiem honorāriem. Bokseri saņems kompensāciju ne tikai par PPV iztrūkumu, bet arī par saīsināto sagatavošanās nometni – pasākuma oficiālā izziņošana notika tikai mēnesi pirms turnīra. Kādas summas plānotas katram no cīkstoņiem?

Džošua – tikpat cik par pēdējām divām cīņām kopā?

Džošua ir pay per view karalis (faktus par to var izlasīt zemāk redzamajā materiālā), tāpēc tā iztrūkums viņam ir liels finansiālais robs, ņemot vērā ierasto lietu kārtību. 2022. gadā viņš kļuva par vienīgo smagsvaru, kurš tika iekļauts pasaules gada vislabāk apmaksāto sportistu sarakstā saskaņā ar žurnāla “Forbes” datiem – viņa ienākumi tika lēsti 53 ASV miljonu dolāru apmērā.

Džošua bez čempiona jostām, bet milzīgu popularitāti. Kā tas nākas?

Cīņa ar Valinu Džošua būs jau trešā šogad: pirms tam viņš pēc tiesnešu lēmuma pieveica Džermeinu Franklinu un pēc tam nokautēja Robertu Helēniusu. Kā raksta medijs “The Sun”, garantētie maksājumi par divām cīņām kopā sastādīja 18 miljonus ASV  dolāru un papildus tam Džošua varēja saņemt tādu pašu summu kā honorāru par PPV pārdošanu. Publiski pieejamā informācija liecina, ka brita ienākumi pēc šī vakara sasniegšot no 15 – 20 miljoniem dolāru. Nav slikti!

Arī Vailderam sulīgs pīrāga kumoss

Kārtīgs algas čeks sagaida arī jau 38 gadus veco Vailderu. Viņš pēc triloģijas ar Fjūriju, kur nespēja tā arī ne reizi uzvarēt (neizšķirts un divas sakāves ar nokautu), ringā kāpis tikai vienu reizi un to pašu vairāk nekā pirms gada. Galvenais dīkstāves iemesls ir neveiksmīgās sarunas ar Džošua par kopīgas cīņas rīkošanu. 

Vailders jau sen sapņo par šādu dueli, taču abas puses tā arī nav spējušas nekad vienoties: viņš pārmet Džošua pārstāvjiem alkatību, kā atbildi saņemot apsūdzības par gļēvulību. Šī brīža plāns paredz, ka gadījumā, ja abi uzvarēs savas cīņas 23. decembrī, nākamā tikšanās reizes abiem būs vienā ringā. Potenciālais dueļa norises datums tiek minēts pat 2024. gada februāris.

Kā vēsta medijs “Sportskeeda”, Vailders par pēdējo cīņu ar Helēniusu nopelnījis aptuveni 20 miljonus dolāru – apmēram tikpat, cik viņam atnesusi trešā cīņa ar Taisonu Fjūriju, kurā pārdoti gandrīz 900 tūkstoši PPV skatījumi. Saūda Arābijā Vailders tiksies ar pieredzējušo Džozefu Pārkeru, kuram šorīd ir aktīva trīs uzvaru sērija – lai arī pretinieka vārds nav tas lielākais, Vailders noteikti var rēķināties ar vismaz 15 miljonu dolāru honorāru.

welcome-offer