Džošua bez čempiona jostām, bet milzīgu popularitāti. Kā tas nākas?
Boksa pasaulē valda pavisam citi likumi, kā piemēram, tenisā. Tur matemātika ir sekojoša: kurš vairāk uzvar, nopelna vairāk naudas un krāj vairāk reitinga punktus. Tikmēr boksā ne vienmēr jābūt pašam izveicīgākajam ringā, lai pelnītu miljonus. Spilgts piemērs savulaik ar to bija ar nu jau bēdīgi slaveno latviešu bijušo mīluli, kurš bija tik spēcīgs, bet tik neinteresants, ka gluži vienkārši neviens ar viņu necīnījās… Un, protams, Džeika Pola piemērs, ar kuru mūsu bijušais Lāčplēsis tik kaislīgi gribēja cīnīties.
Šobrīd par pasaulē labāko smagsvaru meistarības ziņā tiek uzskatīts brits Taisons Fjūrijs, kurš gan ievērojami pabojājis savu publisko tēlu sāgā ar Oleksandru Usiku. Respektīvi – viedokļa un izvirzīto noteikuma maiņas par potenciālo visu svarīgāko jostu apvienošanas cīņu ir tik biežas, ka pat kvēlākie Fjūrija aizstāvji sāk domāt – varbūt viņš tiešām pats to nevēlas? Vai patiesi viņš ir tik augstprātīgs? Nesen vēl Fjūrijs bija visiem piemērs kā atgūties no smagas depresijas un narkotisko vielu atkarības un nokļūt atkal virsotnē.
View this post on Instagram
Bet šis nebūs stāsts par Fjūriju. Bet gan viņa tautieti Entoniju Džošua, kurš kādu laiku vairs netiek uzskatīts par galveno bokseri pasaulē kā tas bija vēl pavisam nesen. Neskatoties uz to, ka Džošua vairāk nav neviena čempiona josta, viņš turpina ģenerēt valūtas operācijas lielos apjomos. Pat cīnoties ne ar pirmās klases pretiniekiem.
Starp citu, Fjūrija – Džošua duelis vēl nesen šķita teju neizbēgams. Kad pirmais otrajā piegājienā tika galā ar Deonteju Vailderu, bet otrs paņēma revanšu Endijam Ruisam. Toreiz pat iejaucās arbitrāžas tiesa, kas lēma: Fjūrijam vajag cīnīties trešo reizi ar Vailderu. Kā tas beidzās, visi atcerās – Fjūrijs nokautēja savu pretinieku, kamēr Džošua bija jācīnās ar Usiku un abos gadījums brits tika deklasēts.
Pat neskatoties uz to, Fjūrijs piedāvāja cīņu Džošua. Par Lielbritānijas boksa karaļa troni. Ar saviem nosacījumiem, protams. Ienākumu sadale 60% vs 40%, bet ar viņa WBC jostu uz spēles. Arī termiņus viņš noteica savus, kam beigās Džošua ar komandu nepiekrita. Bet kāpēc lai Fjūrijs to darītu? Jo Džošua ir bīstams pretinieks. Atbilde tālu nav jāmeklē.
View this post on Instagram
Džošua taisa nauda. Lielu
Džošua ir 2012. gada Londonas olimpisko spēļu čempions supersmagajā svarā, tāpēc profesionālajā boksā debitēja vien 2013. gadā. Viņa pirmā titula cīņa par IBF jostu 2016. gadā pret Čārlzu Martinu savāca 1,37 miljonus unikālo maksas skatījumu jeb pay per view. Vēl galvu reibinošāki rādītāji bija gadu vēlāk notikušajā cīņā ar Vladimiru Kličķo – 1,17 miljoni pay per view. Tiesa, te gan vēl liels nopelns ir Kļičko, kurš saimniekoja divīzijā vairāk nekā 10 gadus. Tomēr arī britam jau bija izveidojies uzlecošās zvaigznes imidžs.
Pat neskatoties uz Fjūrija renesansi pret Vailderu 2018. gadā, kur viņš atgriezās uz skatuvi un raisīja lielu interesi kā bijušais Kličko uzveicējs, kad ukrainis bija savā pīķī, šī cīņa savāca 1,2 miljonus pay per view. Vairs nekad tik daudz viņš nav spējis to izdarīt. Pat triloģijas pēdējā duelī, kur šis rādītājs pat noslīdēja zem miljona (900 unikālie maksas skatījumi).
Tikmēr Džošua kopš 2016. gada astoņas reizes spējis pārsniegt viena miljona slieksni. Respektīvi, vismaz vidēji reizi gadā viņš šo normatīvu pārsniedz. Skaitļi nemelo:
- 2016. gads – pret Čārlzu Martinu: 1,37 miljoni
- 2017. gads – pret Vladimiru Kličko: 1,71 miljoni
- 2018. gads – pret Karlosu Takamu: 1 miljons
- 2019. gads – pret Džosefu Pārkeru: 1,45 miljoni
- 2020. gads – pret Aleksandru Povetkinu: 1,25 miljoni
- 2021. gads – pret Endiju Ruisu: 1,58 miljoni
- 2022. gads – pret Oleksandru Usiku: 1,23 miljoni
- 2023. gads – pret Oleksandru Usiku: 1,25 miljoni
Un maz ticams, ņemot vērā esošās tendences, ka Fjūrijs pret tādiem cīkstoņiem kā Takams, Pārkers un Povetkins savāktu kaut tuvumā esošus rādītājus.
Vidējais Džošua honorārs vs Fjūrija – divas dažādas pasaules
Spilgtam piemēram: Džošua revanša cīņā pret Usiku vien nopelnīja vairāk nekā Fjūrijs visās trīs reizēs kopā pret Vailderu… Bet par visu secīgi. Džošua pirmo patiesi lielo honorāru nopelnīja revanša cīņā ar Ruisu, kur summas gan tiek minētas dažādas. Sākot no 55, tad 60 līdz beidzot pat 82 miljoniem ASV dolāru. Pirmajā cīņā, esot vēl čempiona godā, viņš nopelnīja aptuveni 25 miljonus pēc dažādām aplēsēm.
Identiska situācija bija arī revanšā ar Usiku. Ja pirmajā cīņā Londonā Džošua saņēma par cīņu 20 miljonus, tad pēc tam Saūda Arābijā, kur notika otrais duelis, tas sniedzās līdz pat 75 miljoniem USD. Te gan svarīgi piebilst – ka visi honorāri ir aptuveni, jo TV un straumēšanas platformu īpašnieki ne vienmēr izplata precīzus datus par pārraidēm plašākai publikas apskatei.
Tikmēr Fjūrijam visienesīgākā cīņa bija ar Dilanu Vaitu – 33,6 miljoni. Tieši ar Vaitu Džošua bija jācīnās, kurš gan neizturēja dopinga testu. Un tas notika ne pirmo reizi viņa karjerā. Tad varam iedomāties, kādi PPV rādītāji būtu šim duelim.
Pēc kopējām aplesēm Džošua karjeras laikā nopelnītā bagātība sliecoties no 241 – 268 miljoniem USD. Savukārt Fjūrijam gandrīz divas reizes mazāk – 147 miljoni. Protams, tam netiek skaitīti klāt sponsoru līgumi un citi ar reklāmām saistītie ienākumi.
Tas nozīmē to, ka no monetārās puses Fjūrijam un Džošua būtu daudz izdevīgāk aizvadīt savstarpējo cīņu, kura iepriekš nekad nav notikusi. Džošua ir guvis pāris uzvaras, Fjūrijs ir WBC čempions. Viņa motivācija – nosargāt jostu un nopelnīt kopā ar Džošua un tad, iespējams, tāpat uz saviem nosacījumiem cīnīties ar Usiku. Kamēr Džošua, atņemot WBC jostu, varētu atkal palikt interesants Usika komandai, jo viņam būtu josta, kas nozīmētu – cīņas uzvarētājs kļūtu par absolūto čempionu.
View this post on Instagram
Potenciālie scenāriji ir ļoti daudz, tomēr boksa pasaule ir ļoti neprognozējama savā plūsmā. Tuvākais lielais notikums – Fjūrija cīņa pēc boksa noteikumiem pret UFC zvaigzni Frensisu Nganū oktobra sākumā.