• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Džošua “atgūšanās” cīņa – ar mazpazīstamu amerikāni, bet lielu spiedienu

Džošua “atgūšanās” cīņa – ar mazpazīstamu amerikāni, bet lielu spiedienu

Naktī no sestdienas uz svētdienu ringā atgriezīsies viens no pazīstamākajiem pasaules bokseriem brits Entonijs Džošua (24 – 3, 22 KOs), kurš Londonā, Grīnvičā O2 arēnas ringā tiksies ar amerikāni Džermeinu Frenklinu (21 – 1, 14 KOs). Cik nopietna gaidāma šī pretstāve, un kāds ir tās blakus stāsts – par to tiksim skaidrībā raksta gaitā.

Džošua – plānotais Karalis, kurš iesprūdis kronēšanā

Britam, kurš laikā kad vēl nebija aizvadījis pat 20 profesionālās cīņas, vienā no pēdējās desmitgades aizraujošākajām dūru vicināšanās pasākumā uzveica Vladimiru Kličko viņa “pēdējā dejā”, paredzēja nākamā supersmagā svara kategorijas karaļa statusu. Kopš tā laika pagājuši būs jau nepilni seši gadi un to laikā šo un to Džošua tomēr ir paveicis.

Par IBF (International Boxing Federation) čempionu viņš kļuva jau 2016. gadā, pēc cīņas ar Kličķo to nosargājot, bet vēlāk arī pievienojot WBA (World Boxing Association), WBO (World Boxing Organization) un mazāk prestižo IBO (International Boxing Organization) jostu. Pilnai kolekcijai pietrūka vien WBC (World Boxing Council) tituls, kas piederēja ASV bokserim Deontejam Vailderam.

Kā jau tas boksā notiek, ne vienmēr fani iegūst redzēt tās cīņas, kuras tie vēlas visvairāk īstajā laikā un vietā. Tam par piemēru var minēt Meivezera – Pakjao dueli, kad abi bija jau karjeras otrajā pusē, kā arī Taisona – Lūisa un citas ciņas. Bet tobrīd Džošua – Vaildera duelis, kamēr Taisons Fjūrijs vēl bija apreibinošo vielu atkarības ietekmē, šķita teju no gadsimta smagsvaru cīņas žanra.

Tā vietā situācija izvērtusies pretēja – šobrīd pēc diviem zaudējumiem Oleksandram Usikam viņam vairāk nav neviena josta, bet vēl pirms tam viņš tās pamanījās zaudēt apalītim Endijam Ruizam (tiesa gan, viņš patiesi ir top klases bokseris). Kāds var būt Džošua ceļš atpakaļ olimpā? Ieskicēsim scenārijus.

Pretinieks ne no elites, bet risks augsts

Saprotams, ka Džošua teju ikviena pasaules eksperta ieskatā ir pārliecinošs šīs cīņas favorīts. Pat neskatoties uz to, ka viņš zaudējis trīs no savām pēdējām piecām cīņām. Pēc katra no zaudējumiem brits un viņa komanda solījusi piecelties kājās un atgūt sev iepriekš piederošo. Pirmajā reizē tas izdevās, divas reizes pret Usiku ne.

Turklāt pēc otrā zaudējuma ukrainim Džošua sarīkoja īstu farsu uz skatuves, sākotneji nespējot pieņemt zaudējumu…

Džošua, protams, šobrīd nav noteicēja pozīcijā nevienā no sarunām ar šī brīža top bokseriem, kas ir Usiks un Fjūrijs. No lielajiem vārdiem vienādas izejas pozīcijas ir ar Vailderu. Abi nāk no divu zaudējumu sērijas pret esošajiem prestižāko jostu turētājiem. Vailders gan jau paspējis “izslēgt” Helēniusu…

Kas notiek, ja Džošua nedēļas nogalē zaudē, nevienam daudz nav jāskaidro – neviens čempions vai kāds, kas tam ir tuvu, ar britu diezvai būs gatavs ielaisties sarunās. Te gan jāsaka – līdz galam pavisam gan tas nenorakstītu viņa karjeru, jo Džošua ir 33 gadi – ne vecs, ne jauns. Tomēr zaudējums noteikti nepalīdzētu viņa aspirācijām doties atgūt čempiona jostas.

Uzvaras gadījumā, kuru, starp citu, daudzi pareģo kā priekšlaicīgu un ar nokautu, ceļi paveras sekojoši:

  1. Tikšanās ar Fjūriju, ja viņš tā arī nevienojas ar Usiku un nevienu citu
  2. Ilgi gaidītais, bet novēlotais duelis ar Vailderu
  3. Cīņa ar Dilanu Vaitu, kurš reiz jau uzveikts
  4. Plāns B – pēc Džošua promoutera vārdiem

Runājot par dueli ar Fjūriju, tas vienu brīdi aktualizējās pat pēc tam, kad Džošua bija divas reizes zaudējis Usikam. Fjūrijs piedāvāja cīņu par “britu boksa troni”, ienākumu sadali 60-40 par labu sev un aizvadīt cīņu četrus mēnešus pēc dueļa ar Usiku. Džošua tam nepiekrita.

Tā vietā viņa nākamais pretinieks Frenklins “boxrec.com” rangā atrodas vien 34. vietā smagsvaros, bet vienīgais pazīstamais pretinieks viņa karjerā bija pēdējais – iepriekš minētais Vaits. Viņam tika zaudēts pēc vairākuma tiesnešu lēmuma.

Vai Džošua būtu pelnījis ar Fjūriju pēc tam, kad viņš divas reizes ir zaudējis citam čempionam, bet uzveicis bokseri ārpus pat top 30 rangā… Labs jautājums. Visticamāk, ka nē. Lielāka loģika būtu, ja ringā beidzot līdzjutēji redzētu Džošua – Vaildera dueli.

Lai arī abi nu ir “belt-less” (bez jostām), domājams, ka monetāri ieguvumi būtu abām pusēm, bet vizuāli baudāmi brīži būtu arī sporta draugiem. Protams, bez jostām arī “soma” ir vieglāka. Lai arī bokseri ir atpazīstami, lai arī viņi noteikti varētu ģenerēt solīdus “pay – per – view” skaitļus, tomēr, kad cīnās čempiņi, tad cīnās čempiņi. Tad arī ienākošā valūta ir daudz apjomīgāka!

Vēl viens variants ir, ja galīgi nesanāk tikties savā starpā kādiem no lielajiem vaļiem, duelis ar Vaitu Anglijā. Tas varētu izraisīt pietiekami sakāpinātu interesi lokālā līmenī noteikti. Cīņa notikusi pirms vairākiem gadiem, Vaits turpat vien bijis ir pie top 5, titula pretendeta statusa visu laiku. Neliels mārketings (visticamāk, no Vaita puses) ar nepiedienīgu uzvešanos un pretinieka apsaukāšanu, un lieta darīta – 10+ miljoni kā likts Džošua kontā.

Tāpat noslēpumaini par nākotnes scenārijiem izteicies Džošua promouters Edijs Hērns, kurš vienā no intervijām apstiprināja visus augstāk minētos potenciālos scenārijus, piebilstot: “Mums vienmēr ir plāns B un tāds bokseris kā Džošua nekad nepaliks bez cīņām. Un ar to domāju augsta līmeņa cīņas.”

Bet nekam no tā nebūs nozīmes, ja Džošua zaudēs Frenklinam. Protams, nedrīkst arī viņu novērtēt par zemu. Cīņā pret Vaitu viņš izskatījās labi, kaut gan zaudēja. Tomēr Džošua sagatavošanās posmam pieiet nopietni. Neierasti sev, viņš treniņnometni aizvada ASV, Teksasā – pirmo reizi karjerā. Tas darīts ar nodomu, lai izkāptu no ierastās komforta zonas un veiktu uzlabojumus.

Tiesa, līdzīgas atziņas tika dzirdētas arī iepriekš. Un arī Frenklins noteikti nav tas pretinieks, uz kura rēķina varētu izdarīt tālejošus secinājumus par Džošua šī brīža varējumu. Pats viņs izteicies, ka vēlas uzvarēt ar agru nokautu, lai atkal par sevi atgādinātu. Faniem tas noteikti patiktu. Un tad jau varētu atkal vērties vaļā boksa pasaules “melnā” daļa – shēmošana par nākamajām cīņam un dolāru kaudzi…