Divi Mairi. Viņa nospiedums Latvijas un pasaules boksā
Par profesionālās karjeras noslēgšanu paziņojis bokseris no Latvijas Mairis Briedis. Pēdējo reizi darbībā viņu redzējām 18. maijā, cīnoties par IBF čempionu jostu gadsimta boksa vakarā, kur galvenā cīņā bija Taisons Fjūrijs pret Oleksandru Usiku. Latvieša klātbūtne tik lielā notikumā pati par sevi ir ievērības cienīga! Briedis cīnījās kā mācēja, tomēr atkal pie čempiona goda nespēja tikt. Viņš zaudēja, bet atstāja labu iespaidu un šķita, ka varētu arī turpināt. Arī pats viņš apgalvoja, ka ir gatavs to darīt, apelējot pat pie tā, ka vēlas aizvadīt vismaz vēl vienu cīņu “Arēnā Rīga”. Teica, ka esot plāni arī cīņām Lielbritānijā, flirtēja ar smagsvariem, bet nu licis punktu.
View this post on Instagram
Lai arī pēdējos gados viņš ir pretrunīgi vērtēta persona, ņemot vērā viņa aktivitātes ārpus ringa, tas gan neatņem viņa nospiedumu ne tikai Latvijas, bet arī pasaules boksa vēsturē. Kādas bija Brieža visas titula cīņas, un ar ko viņš mums paliks atmiņā? Par visu pēc kārtas. Raksts domāts tiem cilvēkiem, kuri nejūtas viņa pievilti. Varbūt arī tiem, kas jūtas, bet pēc aiziešanas paziņojuma sajuta sentimentālas emocijas.
No mazākiem tituliem uz lielākiem
Atskatīsimies uz Brieža ceļu pretī boksa virsotnēm. Par pirmo nopietnāko pieteikumu profesionālajam boksam augstākajā līmenī kalpoja, lai gan ne pirmā līmeņa, tomēr titula iegūšana 2016. gada februārī. Tas bija IBF Inter-Continental. Pati cīņa ar Deniju Venteru noslēdzās otrajā no 12 paredzētajiem raundiem. Ungārs uz to brīdi bija jau piedzīvojis septiņus zaudējumus karjerā, tomēr atzīmēšanas vērts ir fakts, ka viņam ir kas kopīgs ar Briedi – abi ir cīnījušies pret Usiku, tostarp Venters pat ātrāk, un abi zaudējuši.
Tā paša gada maijā pretī stājās nigērietis Olanrevaju Durodola (22 – 2, KOs 21 tobrīd). Uz spēles šoreiz jau bija WBC Silver Cruiser čempiona josta. Arī tās uzvarētājs automātiski kļūst par WBC regulārā čempiona titula obligāto pretendentu. Briedis šo dueli uzvarēja ar tehnisko nokautu devītajā raundā, kaut gan pretinieks sūri turējās pretī. Tas bija pirmais laiks, kad “Arēna Rīga” lēnām sāka pildīties ar lielākiem skatītāju pūļiem.
Pie iespējas kļūt par regulāro WBC čempionu Briedis tika 2017. gada aprīlī, Vācijā, Diseldorfā, cīnoties ar Vāciju pārstāvošo Marku Huku (40 – 4, 27 KOs uz to brīdi). Pirms cīņas Huks uzvedās bravūrīgi, īpaši vienā no preses konferencēm. Zīmīgi, ka pirms dueļa tika dalīti arī ielūgumu uz Huka uzvaras ballīti. To Mairis sabojāja…
Briedis izcīnīja uzvaru pēc vienbalsīga tiesnešu lēmuma. Neilgi pēc tam piepildījās arī ambiciozais Pasaules Boksa Supersērijas jeb World Boxing Super Series (WBSS) turnīra projekts. Interesants un unikāls tas bija ar to, ka paredzēja apvienot visas četras prestižākas čempionu jostas. Kad tas vēl būs iespējams? Ļoti ticams, ka nekad. Vismaz ne pārskatāmā nākotnē. Ceturtdaļfinālā viņam pretī „Arēnā Rīga” stājās kubietis Maiks Peress (22-2-1, KOs 14).
Pirmajā titula aizstāvības cīņā izdevās ringu pamest ar paceltām rokām (tiesnešu lēmums) un tas nozīmēja vienu – tikšanos ar divīzijas uzlēcošo zvaigzni ukraini Oleksandru Usiku (13-0 tobrīd ukraiņa kontā). Arī šis duelis norisinājās Rīgā un abiem bokseriem tā bija pirmā reize, kad bija iespēja uzvaras gadījumā vienlaicīgi kļūt par divu jostu turētāju.
Briedis no WBC titula šķīrās, Usikam to pievienojot līdzās savam WBO (World Boxing Organization), oficiāli iegūstot tiesības sevi saukt par dubulto čempionu. Nevar aizmirst arī par biļeti uz Supersērijas finālu. Divi zaķi ar vienu šāvienu. Usiks vēl ne reizi vien atzinis, ka tā bijusi viena no grūtākajām cīņām viņa karjerā, top 3 noteikti.
Lai atkal tiktu pie iespējas cīnīties par (kaut kādu gan) čempiona jostu, formāli ilgi nebija jāgaida. Supersērijas otrās sezonas ¼ finālā (2018. gada novembrī) pret Norairu Mikeljanu (22-1, KOs 9) WBC neilgi pirms tā sākuma izveidoja jaunu Dimanta jostu (WBC Diamond). Briedis tika pasludināts par uzvarētāju pēc vienbalsīga lēmuma, kaut gan ringā izskatījās nepārliecinoši.
Pusfinālā, kas notika 2019. jūnijā, jau uz spēles bija likta WBO organizācijas josta un jācīnās bija pret tās čempionu Kšištofu Glovacki (31 -1 un arī vienīgais zaudējums tobrīd piedzīvots pret Usiku). Kontriversālā manierē Briedis paņēma uzvaru, bet nepameta sajūta, ka ringā notiekošais haoss šo uzvaras garšu atņēma. Tiesa, ne viņam pašam…
Ilgi gan tā Brieža īpašumā nepalika, jo WBO lēma, ka jāaizvada revanšs. Viņš gan nepiekrita un nolēma startēt WBSS finālā un cīnīties par IBF (International Boxing Federation) titulu un Muhameda Ali vārdā nosaukto trofeju, kurai gan grūti šobrīd pateikt kāda nozīme būs nākotnē. Līdz ar to WBO josta viņam tika atņemta vien neilgi pēc tās iegūšanas.
Pandēmijas apstākļos aizvadītajā cīņā (2020. gada septembrī) un sagatavošanās posmā Briedis pēc vairākuma tiesnešu lēmuma uzvarēja un tika pie IBF jostas, uzveicot kubieti Junieru Dortikosu. Turpinājumā viņš neatrada sev pienācīgu pretinieku, 2021. gada oktobrī cīnoties ar mazpazīstamo Artūru Manu. Uz spēles gan bija viņa IBF tituls, ko ar TKO trešajā raundā izdevās nosargāt. Arī “Arēnā Rīga” bija atrodamas jau tūkstošiem brīvas skatītāju vietas.
Un nu noslēgums – pēdējie divi dueļi ar Džaju Optepaju (šobrīd 25 – 0, 19 KOs). Pirmajā, vēl būdams IBF čempiona godā, 2022. jūlijā un tagad – 2024. gada maijā. Abos iznākumi bja nelabvēlīgi un zaudēts pēc punktiem. Otrajā duelī pat nedaudz pārliecinošāk kā pirmajā, kaut gan cīņas otrajā pusē viņš ieslēdzās un pameta ringu vismaz ar godu.
Lai vai kā, Briedis no 31 profesionālās cīņas par augstākās raudzes tituliem spēkojies deviņas reizes, sešos gadījumos uzvarot. Ir arī pāris zemākas nozīmes jostas, ko par atskaites punktu neņemsim, ņemot vērā Brieža sasniegto. Ja viņš nebūtu ticis līdz tādām virsotnēm, tad, protams, ka daudzi būtu priecīgi par WBC Silver titulu vai Dimanta jostu no WBC.
Pēcvārds – ar ko Mairis paliks atmiņā?
Jāatzīmē, ka pirms Briedis sāka cīnīties par kaut kādas nozīmes tituliem 2016. gadā, pirmā iziešana plašākos platuma grādos bija ar cīņām interesantajā veidojumā „Biggers Better” turnīrā, ko translēja slavenais “Eurosport” TV kanāls. Tās bija gluži kā gladiatoru cīņas, jo vakara gaitā ringā bija jākāpj trīs reizes pret citu pretinieku. Briedis ar otro piegājienu tajā triumfēja, bet pirmajā turnīrā zaudēja pusfinālā. Tas gan viņa bilanci neietekmēja, jo tā netika ieskaitīta kopējā katlā. Nevaram aizmirst arī par viņa iespaidīgo nokautu pret Manuelu Čaru Čečenijā, kas lika neizpratnē satvert galvu pat tās vietvaldim Kadirovam…
Briedis iemantoja tautas varoņa, pat Lāčplēša statusu sabiedrībā. Viņš tika uzdots kā piemērs ne tikai jaunajiem bokseriem, bet sportistiem kopumā. Kā vēlāk izrādījās, tas bija pateicoties viņa komandas veiksmīgajam darbam, kas spēja noslēpt viņa patieso dabu. Dzimis un audzis krieviskā vidē, Mairis slēpa savas patiesās emocijas. Arī brīdī, kad Krievija atkārtoti iebruka Ukrainā, viņš izvēlējās neitrālu pozīciju. Daudzi to nesaprata un nesaprot aizvien… Jā, viņš aizvien apgalvo, ka ir Latvijas patriots, bet pārdzīvoja un nopēla Uzvaras pieminekļa nojaukšanu. Un daudzi citi viņa izteicieni lika šausmās saraut pieres pat kvēlākajiem viņa faniem.
Arī vēlāk, ejot politikā no partiju apvienības “Saskaņa”, viņš to apliecināja. Atgādināsim, ka referendumā par divvalodību Latvijā, šī partija mudināja balsot par krievu valodas kā otrās valsts valodas statusu mūsu zemē. Kaut gan Latvijas Republikas Satversmes 4. pantā ir skaidrs norādīts – “Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.”
Tomēr cirks ar Mairi sākās vēl labu laiku iepriekš. Kad no ieturēta un pieklājīga kunga viņš pārvērtās par klaunu. Cenšoties izsaukt uz cīņu blogeri Džeiku Polu un uz vienu pasākumu ierodoties arī Mario tērpā, kad Džeiks viņu bija nosaucis šādā vārdā…
Mairis Briedis responds to Jake Paul saying he doesn’t know who he is and calling him “Mario” by dressing up as Super Mario while working as a pundit for Lawrence Okolie’s fight tonight… pic.twitter.com/zDKEWlq2Mq
— Michael Benson (@MichaelBensonn) February 27, 2022
Tas viss devalvēja Maira atstāto pozitīvo nospiedumu par sevi un viņa paveikto cilvēku prātos. Daudzi no viņa novērsās, ko viņš vēlāk atzina – vietēju sponsoru viņam nebija ilgu laiku un laikam arī tā arī atkal neparādījās. Tomēr vienu atcerēsimies – savulaik mums bija tautas varonis, kuram daudzi ticēja. Un diez vai tuvāko desmitgažu laikā Latvijai būs vēl kāds tik augsta līmeņa bokseris, kāds bija Briedis. Šobrīd gan viņš ir aktīvi uzņēmis kursu, lai mēģinātu tikt politikā. Veiksmi nevēlēsim, bet vēlēsim to privātajā dzīvē – lai viss izdodas, Mairi! Un paldies par paveikto boksa ringā!