• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Čigānu karalis atkal izjauc supercīņu. Bet tai būs būt!

Čigānu karalis atkal izjauc supercīņu. Bet tai būs būt!

Izlasos virsrakstu par čigānu karali lasītājiem uzreiz jāsaprot – nē, tas nav rasistisku motīvu vadīts, bet gan tā ir WBC (World Boxing Council) čempiona Taisona Fjūrija iesauka, tulkojot no angļu valodas vārdu salikumu Gipsy King. Pašpasludinātais karalis gan atkal ir kails kā Hansa Kristiana Andersena šedevrā “Karaļa jaunais tērps”, kurā viņa galma biedri iegalvoja, ka esot pilnīgi plikam, viņam virsū ir elegantākais tērps! Arī šeit ir līdzīgi, tikai šajā gadījumā “karalis” to iestāstījis pats sev. Jo tieši Fjūrijs ir iemesls, un te ir svarīgi pasvītrot – vienīgais iemesls, kāpēc šī cīņa līdz šim nav notikusi!

welcome-offer

Gadsimta mačam boksā starp Fjūriju un Oleksandru Usiku (WBO, WBA un IBF, tāpat mazāk prestižo IBO unžurnāla The Ring jostu turētājs) bija jānotiek pavisam drīz – 18. februārī Saūda Arābijā, Rijādā. Arī undercard cīņu dalībnieku sastāvs bija gana iespaidīgs, tostarp arī Latvijā par antivaroni kļuvušais Mairis Briedis varēja tikt pie savas, visticamāk, pēdējās lielās iespējas (ja uzvarētu cīņu, varbūt dažas vēl būtu). Labi, par viņu vienalga. Dziesmas notis šoreiz citas tonalitātes. Runāsim par lielajiem vīriem.

Vājā uzacs

Kāpēc atkal cīņa nebūs? Šoreiz stāsts ir par pārsistu uzaci sparinga laikā. 11 šuves un verdikts – vairākas nedēļas bez gumijas cimdu kontakta ar pabriesmīgo pēc skata ģīmetni. Ne jau ne – skaistuma ziņā, tādas lietas šajā materiālā neapstriedīsim, bet piekritīsiet – Fjūrijam ir “interesanta” seja un sievietēm ar maziem bērniem un arī pieaugušiem viņa mīmikas var izraisīt bailes. Brits gan uzreiz metās publiskajā telpā sevi attaisnot, te apgalvojot, ka bijis lieliskā formā, te, ka būtu “nositis” Usiku tāpat. Un pa virsu vēl blefs, ka būtu gatavs kāpt ringā pat ar tādu aci.

Zīmīgi, ka šī ir tā pati uzacs, kura viņam tika savainota 2019. gadā cīņā ar Oto Valinu. Asinis šļācās uz visām malām un ringa grīda izskatījās kā pēc neveiksmīga krāsojuma mēģinājuma. Ticiet droši – ja tāda uzacs būtu Valinam, cīņa tiktu nekavējoties pārtraukta… Bet varbūt vājš ir pats čigānu karalis?

No mentālā parauga līdz apsmieklam

Reti gan kāds tic tam, ka Fjūrijs bijis gatavs kāpt ringā tāpat, jo cīņa tika pārcelta jau no pērnā gada 23. decembra, pēc tam, kad oktobrī Fjūrija komanda pēc smagas cīņas ar MMA cīkstoni pirmo reizi ietērptu boksa cimdos Frensisu Nganū pateica – mums jāgatavojas un ir traumas. Fjūrijs, protams, kliedza: “Esmu gatavs, es maucu uz ringu tāpat.” Viņu gan gudrāki cilvēki atvēsināja un izskatās, ka būt gudrākam par Fjūriju gan liriskajās izpausmēs, gan lēmumu pieņemšanas mehānismā nav nemaz tik grūti…

Bet tas nav viss! Mutiska vienošanās par cīņas aizvadīšanu tika panākta vēl iepriekš. Tobrīd runa bija par Lielbritāniju, Vemblija stadionu. It kā viss viss bija uz galda un atlika atrast zelta pildspaluv, ar ko to parakstīt, bet čigānam atkal aizrāva šīberi, te pieprasot nenormālu honorāru sadali, te citas neizpildāmas kaprīzes. Usiks toreiz pateica: “Enough is enough!” Un cīnījas ar citu. Cerības parādījās, kad spēlē iesaistījās arābu ekselences un viņu naftas dolāri. Šķita, ka tie pieliks pie vietas saikni ar realitāti zaudējušo Fjūriju.

Nesanāca. No otras puses daļa vainas jāuzņemas arī viņiem. Lai arī kādas bija viņu prognozes par iznākumu cīņā pret Nganū, divi mēneši, lai sagatavotos gadsimta cīņai pēc citas cīņas tomēr mūsdienu boksā ir mazliet no utopijas žanra. Tiesa, neskatoties uz Fjūrija pastāvīgajiem uzmetieniem, vienā no intervijām uzreiz pēc traumas gūšanas arābu princis kā uzticams tēvs plecu pie pleca turpināja demonstrēt atbalstu apjukušajam milzim, kura sejas vaibstos tomēr ik pa brīdim bija nolasāma kauna sajūta. Un ir par ko! Desmitiem tūkstošu cilvēku ir izjaukti plāni, vējā aizies kaudze naudas un vēl un vēl un vēl…

Arābi ir nodrošinājušies – vairs nekādu izjauktu viņu plānu

Saprotams, ka naudas devēju pacietības mērs ir pilns. Otro reizi īsā laika periodā uzmesti, viņi ķērušies pie plāna B iztrādes potenciāli atkārtotā force major situācijā. Noteikumi ir sekojoši – vienalga, kurš no abiem bokseriem būs pie vainas, ka cīņa nenotiks, tad tai pusei no savas kabatas būs jāmaksā 10 miljoni ASV dolāru. Tāpat princis apsolījis abām pusēm apmaksāt līdz šim izveidojušos izdevumus aktuālajām treniņu nomentēm, gatavojoties jostu apvienojošai cīņai.

Sākotnēji esot bijis plāns, ka Usiks tomēr cīnīšoties 18. februāra vakarā un pretinieks varētu būt horvāts Filips Hrgovics (17 – 0, 14 KO’s). Viņš boxrec.com rangā ieņem vien 14. vietu starp smagsvariem un viņa vienīgais nopietnais pretinieks līdz šim bijis Ķīnas veterāns Žilei Žangs, kurš gan nesen divas reizes pēc kārtas uzveica Džo Džoisu. Tomēr Usika komanda nav tik alkatīga kā Fjūrija, un lai arī teorijā būtu trīs mēneši sagatavoties duelim ar Fjūriju, neuzņēmās lieku risku. Tomēr Usikam ir jau 37 gadi un katra nākamā gatavošanās cīņai ir jāplāno piesardzīgāk, cenšoties maksimāli izvairīties no traumu riska.

Jaunais cīņas datums nolikts kā 18. maijs, bet princis paziņoja. Ja no cīņas izstājās Usiks, viņi vēlas redzēt Fjūrijs vs Entonijs Džošua. Ja atkal izkrīt Fjūrijs, tad Usikam tiks atrasts cits pienācīgs pretinieks, jo ukrainis jau divas reizes ir spējis ringā deklasēt Džošua un tur, šķiet, nav jautājumu – kurš ir labāks. Gaidīsim vēl trīs mēnešus un cerēsim, ka vairāk zemestrīču nebūs un beidzot piedzīvosim cīņu, ko visa pasaule tik ļoti vēlas un pirmo reizi kopš 1999. gada noskaidrosim supersmagā svara divīzijā absolūto čempionu! Čigānu karali, esi, lūdzu, uzmanīgāks!

welcome-offer