• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Čempions pret uzlecošo zvaigzni. Vai fona troksnis ir atbilstošs cīņas lielumam?

Čempions pret uzlecošo zvaigzni. Vai fona troksnis ir atbilstošs cīņas lielumam?

Naktī uz svētdienu Lasvegasas “T – Mobile Arena” nedaudz pēc pusnakts pēc Latvijas laika paredzēta viena no gaidītākajām boksa cīņām šogad. ASV boksa līdzjutējiem noteikti tā būs pat gaidītākā, jo savā starpā tiekas divi šīs valsts pārstāvji Džervonta Deiviss (28 – 0, 26 KO’s) un Raiens Garsija (23 – 0, 19 KO’s). Fons pirms cīņas, kā jau tas ierasts boksa pasaulē, ir nokaitēts. Abi bokseri nav kautrējušies izteikt nepiedienīgas replikas viens otra virzienā, kā arī, lai šo cīņu varētu noorganizēt, to jau no pirmās dienas pavada vairāki papildus noteikumi, kuri nav tik ierasti boksa dueļos. Bet par visu pēc kārtas.

welcome-offer

Esošā zvaigzne pret uzlēcošo

Lielāka pieredze profesionālajā boksā ir Deivisam, kurš ir arī vecāks – 28 gadi pret Garsijas 24. Deviss ir jau sevi pierādījis bokseris, kurš paspējis kļūt par čempionu trīs dažādās svara kategorijās, šobrīd turot savā īpašumā vieglā svara (līdz 61,2 kilogramiem) WBA (World Boxing Assocciation) čempiona jostu. Kopumā viņš ir aizvadījis piecas titulcīņas, kamēr Garsija nevienu.

Runājot par abu pēdējām 10 cīņām, tad kopējais zaudējumu skaits uz to brīdi profesionālajā boksā visiem Deivisa pretiniekiem bijis 13, kamēr Garsija ticies ringā ar zemākas kvalitātes bokseriem, kuru kopējais zaudējumu skaits ir 35, tiesa lauvas tiesu paņem viens sāncensis ar 13. Tāpat – salīdzinot abu piedzīvoto cīņās, Deivisam viennozīmigi ir priekšrocības. Viņa gadījumā zaudējums ļoti kaitēs reputācijai un sasniegtajam, kamēr Garsijam, visticamāk, arī neveiksmes rezultātā karjeras līknei nevajadzētu ļoti sašķobīties.

Interesanti papildus noteikumi

Interesants arī ir fakts, ka abi it kā esot vienojušies par honorāru sadali pēc sekojošā principa “uzvarētājs paņem visu” (winner takes it all). Par šo kritiski paspējis izteikties MMA zvaigzne Konors Makgregors, uzsverot, “vai kāds augsta līmeņa sportists der uz uzvaru ar sev pienākošo naudu? Parasti mēs to neredzam. Tāpēc, ka tas ir stulbi. Trenējies smagi, cīnies smagi un saņem nopelnīto.”

Tāpat paredzēts, ka cīņa notiks “catchweight” kategorijā jeb iepriekš abām pusēm vienojoties par konkrētu svaru, kurā jāiekļaujas. Jo abi ikdienā startē atšķirīgās svara divīzijās. Bet uz šo cīņu tās šoreiz būs 136 mārciņas, kas ir 68,8 kilogrami. Sākotnēji puses it kā esot piekritušas cīnīties ap 70 kilogramu robežās, tomēr, kā apgalvoja Garsija, divas nedēļas pirms paredzētā cīņas sākuma Deiviss ar komandu nāca klajā ar prasību par šī brīža svaru, kurā jāiekļaujas, kā arī 10 māciņu jeb četru kilogramu rehidrēšanās prasību. 

Proti, pēc svēršanās procedūras uz cīņas vakaru Garsijas svars nedrīkst pārsniegt 146 mārciņas jeb sasniegt 73 kilogramus arī, kad viņš kāps uz svariem cīņas dienā. Garsija gan izteicies, ka viņa priekšrocība nebūt nav svara attiecībā, bet gan dzīves pieredzē un mirkļa ķeršanā ringā. Redzēsim.

Kurš ir favorīts?

Mūsu ekspertu ieskatā pārliecinošs favorīts ir Deiviss, neskatoties uz to, ka Garsijam ir priekšrocības visos fiziskajos rādītājos – augumā kas 178 cm pret 166 cm, kā arī roku izvērsumā tie ir septiņi centimetri vairāk un cīņas dienā viņš noteikti arī svērs vairāk. Vienlaiksu noteikti Deivisam par labu spēlē ne tikai pieredzes faktors, bet arī rehidrēšanās prasība. Panākot, ka Garsija nedrīkst svērt vairāk par 73 kilogramiem arī cīņas dienas vakarā, turklāt zinot, ka viņš jāpārgrupējas uz cīņu ar nedaudz vieglāku svaru kā ierasts, kombinācijā ar iepriekš piesauktajiem apstākļiem Deiviss, vismaz pirms cīņas, izskatās, ka ir izveidojis sev ļoti labas pirms izejas pozīcijas. Svara kontrole ierasti bokseriem paņem ļoti daudz spēku, kuri nepieciešami katrā raundā.

Tā uzskata arī eksperti, drošā lomā par cīņas uzvarētāju prognozējot Deivisu. Viņa priekšrocība arī ir tā, ka netipiski savai svara kategorijai, viņš cilvēkus nokautē… Par to liecina viņa nokautu procents – viņš 92,86% savu cīņu uzvarējis priekšlaicīgi aizsūtot gulēt uz dēļiem savu pretinieku. Jā, arī Garsijam šis procents ir labs – 83%, tomēr viņš karjeras laikā sastapies ar ievērojami daudz vairāk zemākas klases pretiniekiem, it sevišķi tās pirmsākumos. Un vēl pavisam nesen, 2021. gadā, Garsija piedzīvoja izbīli ringā, kad tika aizsūtīts uz dēļiem pret Lūku Kempbelu. Tiesa, viņš spēja no šī sitiena piecelties un cīņu uzvarēt.

Šī ir cīņa, ko ļoti vēlējušies ASV fani. Šobrīd, lai arī ir vairākas boksa zvaigznes šai valstij, tomēr reti, kad ir sastopamas tāda līmeņa cīņas starp diviem tautiešiem. Atmosfēra ir nokaitēta jebkurā abu bokseru tikšanās reizē – vai tā būtu preses konference vai svēršanas procedūra. Nav šaubu, kā tā tas būs arī ringā.

Vienā no tām abi atkal apmainījās ar vārdiem, sakot viens otram, ka izskatās “ižžuvuši”. Kuram pietiks vairāk spēka un enerģijas ringā? To jau noskaidrosim naktī uz svētdienu! Cīņu būs iespējams vērot DAZN platformā pēc “pay per view” principa.

welcome-offer