• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Briedis atgriežas ringā. Vai kādu tas interesē?

Briedis atgriežas ringā. Vai kādu tas interesē?

Aktuālā gadsimta iespaidīgākais boksa vakars ir pavisam tuvu! 17. februārī Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā titulu apvienojošo cīņu supersmagajā svarā aizvadīs brits Taisons Fjūrijs un ukrainis Oleksandrs Usiks, kurā uzvarētājs paņems visu jeb četru prestižāko boksa organizāciju čempionu jostas. Tā būs pirmā reize vēsturē, kad smagsvaros, lai kļūtu par absolūto čempionu, ir jāizcīna četras, nevis trīs jostas. Un pirmā reize kopš 1999. gada, kad šajā divīzijā atkal būs neapstrīdams čempions. Tomēr stāsts šoreiz būs par ko citu.

welcome-offer

Vēl vēsturiskāks šis vakars varēja būt arī Latvijas sporta līdzjutējiem, jo ringā arī kāps iepriekš par tautas varoni, tagad par ienaidnieku pasludinātais Mairis Briedis. Abos gadījumos ir bijis, par ko viņu tā vērtēt. Mazliet abstrahējoties no Brieža neviennozīmīgās publiskās uzvedības un izteicieniem, pievērsīsim uzmanību sportiskajai pusei un noslēgumā, protams, arī liriskajai. Vai Briedis atkal kļūs par čempionu, un ja tā, vai kāds par viņu Latvijā vispār priecāsies?

Kas augstu lido, zemu krīt

Briedis (28 – 2, 20 KO’s) pēdējo cīņu aizvadīja 2022. gada jūnijā tieši pret nākamo pretinieku Austrālijas bokseri Džeju Optepaiju (24 – 0, 19 KO’s), kur viņa dzimtenē pēc vienbalsīga tiesnešu lēmuma zaudēja, šķiroties no IBF (International Boxing Federation) titula. Briedis cīņu uzsāka miegaini, pamostoties vien tās otrajā pusē, bet bija jau par vēlu – Optepaja bija iekrājis solīdu punktu handikapu un, lai viņu uzvarētu, bija nepieciešams nokauts ar visām no tā izrietošajām sekām – “gaismas izslēgšanu” austrālieša galvā un vismaz 10 sekunžu ilgai dusai. 

It kā Briedis bija tuvu, salaužot pretinieka žokli, tomēr spriganais austrālietis kā nekrita, tā nekrita, bet ar aizvien vairāk pampstošu sejas formu novadīja cīņu līdz sev labvēlīgam iznākumam. Briedis, protams, uzskatīja, ka šo cīņu ir uzvarējis, tomēr karma ir īsta. Atcerēsimies, ka piecus mēnešus pirms attiecīgā dueļa sākās Krievijas neizprovocētā agresija Ukrainā, par kuru “latvju bāleliņš” (kurš acīmredzami uzaudzis dažādās informācijas telpās, kā vēlāk izrādījās viņam aizvien vairāk publiski atverot muti) izteicās neviennozīmīgi. Viena no tēzēm – “es ieņemu neitrālu pozīciju”, uz kuru lieliski atbildēja Latvijas Republikas valsts prezidents (tobrīd ārlietu ministrs) Edgars Rinkēvičs: “Turpmāk, vērojot boksa sacensības, es nenostāšos neviena pusē.

Tiesa, karš Briedim drīzāk bija punkts uz i sevis diskreditēšanā, nevis pirmais sprādziens. Jo labu laiku pirms tam Briedis sevi nekautrējās padarīt par klaunu sociālajos tīklos (īpaši tik – tok) uz cīņu cenšoties izaicināt jūtuberi Džeiku Polu. Līdzekļi tam tērēti netika, tostarp arī, iespējams, iegādājoties sev sekotājus Instagram platformā un, iespējams, arī citviet. Kas zina? Bankas izrakstu neviens neredzam.

Kronis visam bija Brieža ambīcijas uz politiskās skatuves. Startēt 14. Saeimas vēlēšanās viņš nolēma no… “Saskaņas” saraksta. Par partijas “valstisko” domāšanu visi varēja pārliecināties 2012. gadā, kad Latvijā norisinājās referendums par divvalodību, bet vairāki šī politiskā spēka pārstāvji pat nekautrējās aģitēt par balsošanu par krievu valodu kā otro oficiālo valodu mūsu zemē. Briedis laikam to bija aizmirsis, pat būdams neizmērāms patriots!

Tas gan nedraudzēja savulaik par Lāčplēsi sauktajam atlētam apgalvot, ka pirms un pēc cīņas ar Optepaiju viņš jutis tik lielu atbalstu kā vēl nekad! Jā, patiesi – neviens sponsors no Latvijas (visi aizgāja prom), fanu zākāšana boksera virzienā pie katra viņa ieraksta, kuri nereti bija murgaināki viens par otru, un vēl citas indikācijas tiešām signalizēja, ka tagad Briedi mīl pat vairāk. Sapratāt sarkasmu. Ar visu to, Briedis pat nekautrējās paziņot, ka vēlas tāpat cīnīties Rīgā un turpināt aizvadīt cīņas. Kas atkal interesanti – vairākus mēnešus iepriekš viņš lepni bija paziņojis, ka Latvijā vairāk necīnīsies, jo ir panākta vienošanās par trīs cīņu aizvadīšanu Lielbritānijā.

Labi, lai viņa plāni paliek viņa plāni, bet fakts ir sekojošs – Latvijas pārstāvis atkal cīnīsies par prestižu čempionu titulu boksā. Kādas ir bijušas pirms cīņas peripētijas, un palūkosimies uz sportisko pusi.

Austrālietis mūk vai tomēr Briedis?

Pēc cīņas Optepaijam bija grūti parunāt, jo Briedis bija salauzis viņa žokli… Loģiski, ka latviešu tautības bokseris uzreiz vēlējās revanša cīņu, taču svaru kausi bija nosvērušies par labu austrālietim. Nevienam nav noslēpums, ka Briedim viņa izcelsmes dēļ (maza valsts = maza fanu bāze = maza nauda -> liels risks pretiniekiem) ar skaļāku balsi pie sarunu galdiem allaž bijis grūti izcelties. Kā tagad atklājies, ka viens no iemesliem ir bijis liriskā kapitāla nepietiekamais apjoms. Un otrs – visi saprata tikai spēka valodu jeb brīdi, kad rokās bija kāda no čempionu jostām.

IBF gan nozīmēja abām pusēm par pienākumu vienoties par revanša cīņu, kas pēc peripētijām, izsolēm, tā arī neizdevās. Tā vietā Optepaija, sadziedējis lauzto žokli, pēc Brieža kāpis ringā vēl divas reizes, titulu aizstāvot tikai reizi. Tādējādi 17. februāra dueļa oficiālais formulējums ir “cīņa par vakanto IBF titulu”, jo tas nevienam nepieder. Optepaija to aizstāvēja pēc cīņas ar Briedi pret britu Džordanu Tompsonu, bet pērna gada decembra vidū no tā atteicās. Austrālietis bija nosliecies par labu aizvadīt cīņu Saūda Arābijā pret Elisu Zorro, kurai bija jābūt titulcīņai, taču IBF uzstāja – Briedis ir obligātais pretendents un neviens cits. Optepaija pateica “paldies” un atdeva savu jostu. Sanāk, ka viņš par to atkal cīnīsies vien divus mēnešus pēc atteikšanās. Interesants kāzuss, bet boksa pasaule šādā manierē “pārsteidz” regulāri.

Optepaijam nevar arī neko pārmest. Viņš pirms cīņas ar Zorro vienojās par trīs cīņu aizvadīšanu Saūda Arābijas boksa cīņu vakaros, par kuru iekasēs solīdas summas. Par pirmo jau nopelnīti 450 tūkstoši ASV dolāru, bet nākamajās divās papildus tiks iekasēts pusotrs miljons. Ticiet man – arī Briedis atteiktos no jostas, ja viņam priekšā būtu nolikts tāds piedāvājums. Un savulaik līdzīga situācija ir jau piedzīvota pēc kontriversālās uzvaras pār poli Kšištofu Glovacki Pasaules Boksa Supersērijas (World Boxing Superseries) pusfināla otrajā sezonā. Toreiz WBO, kuras čempions bija Glovackis, paziņoja – vai nu Briedis aizstāv titulu revanšā, vai viņam to noņems. Latvietis izvēlējās startēt Supersērijas finālā, kas arī bija daudz finansiāli pamatotāks solis. Beigās arī izcīnīta Muhameda Ali vārdā nosauktā trofeja.

Optepaija intervijā medijam “ProBox TV” vēl decembra izskaņā apgalvoja, ka tieši Briedis bija tas, kurš atteicies no cīņas: “Tieši Briedis pēdējā brīdī izstājās no cīņas aizvadīšanas (no angļu valodas pulled out – red.). Viņš jau otro reizi pateica, ka nav vēl pietiekami labā fiziskajā formā. Ko man tagad darīt? Sēdēt un neko nedarīt?” Tas gan kontekstā ar minēto līgumu ar arābiem neiet kopā. Lai paliek.

Taisnības labad jāteic, ka arī šī cīņa sākotnēji nebija paredzēta. Briedim bija nozīmēts tikties ar meksikāni Gilberto Ramiresu, kurš no cīņas atteicās un piekrita martā kāpt ringā ar WBA čempionu Arsēnu Gulamirianu, kurš šo jostu savā īpašumā tur kopš 2018. gada un aizstāvējis to pret ne – pirmā līmeņa bokseriem. Tā kā IBF Briedim cīņu par jostu bija apsolījusi, organizācijas vadība atkal vērsās pie Optepaijas un par cīņu panākta vienošanās. Kurš kuru?

Favorīts šoreiz ir cits

Ja pirmajā duelī Briedis bija favorīta lomā, tad šobrīd situācija ir krasi mainījusies un par tādu tiek uzskatīts Optepaija, turklāt kā pārliecinošs favorīts. Boksa eksperti gan izceļ vairākus faktus, kādēļ tā. Pirmkārt, Optepaija tehniski aug no cīņas uz cīņu un pēdējā viņš izcēlās ar pavisam brutālu nokautu. 

Tiesa, ne pret pirmās klases bokseri, bet tomēr. Otkārt, Briedis nav bijis aktīvs ilgāku laiku, par ko liecina kaut tas, ka viņu nevar atrast boxrec.com rangā. Toties gadi latvietim uz vietas nestāv un šobrīd viņam jau ir 39.

Optepaija ir spēka gados (28) un arī fiziskajos parametros ir mazliet priekšā Briedim – augums ir 188 cm un roku izvērsums 193 cm pret 186 cm un 190 cm. It kā nekas traks, bet no otras puses – cik reizes neesam vērojuši kā viens vai otrs sitiens aizlido gar pašu žokli var degungalu izšķirošos brīžos.

Austrālietis bijis arī netipiski aktīvs mūsdienu boksa standartiem pēc traumas sadziedēšanas. Sanāk, ka pusgada laikā viņam būs jāaizvada jau trešā cīņa (pērn oktobris un decembris, tagad februāris). No otras puses – abas tās noslēdzās priekšlaicīgi, pēdējai pat jau pirmajā raundā… Spēku patēriņš nesalīdzināms pēc 12 raundu “kara” kāds bija pret Briedi pirmajā tikšanās reizē.

Savukārt Brieža pusē ir pieredze – 167 raundi profesionālajā ringā pret 102 Optepaijas – un tiek uzskatīts, ka arī spēcīgāks noslēdzošais sitiens. Ar to gan bija par maz, lai nogāztu Optepaju no kājām pirmajā duelī, jo viņa žoklis izskatās, ka ļoti labi absorbēja bijuša policijas instruktora izdarītos sitienus. Par nožēlu Briedim, šobrīd viņš ir situācijā, kad nevar teikt: mans dopings ir mana tauta. Jo tautas domas par viņu dalās. Grūti gan objektīvi izmērīt kāda ir proporcija starp Brieža nīdējiem atbalstītājiem un neitrālajiem līdzjutējiem. 

Fakts gan, ka atbalstītāju un neitrālo noteikti ir ievērojami mazāk pirms viņš sāka izpildīties sociālajos tīklos un neveiksmīgi bruģēja sev ceļu uz Saeimu. Katram tiek pēc nopelniem. Ko šoreiz būs nopelnījis Briedis? Karma pacietīgi vēro un rezultātu redzēsim jau februārī.

welcome-offer