• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Boksā beidzot tiks noskaidrots supersmagā svara karalis

Boksā beidzot tiks noskaidrots supersmagā svara karalis

Sapnis, kas tuvojas realitātei. Tā var nosaukt neseno paziņojumu, ka beidzot panākta vienošanās starp abiem visprestižāko jostu turētājiem supersmagajā svarā boksā starp WBA (World Boxing Association), WBO (World Boxing Organization) un IBF (International Boxing Federation) + respektablā izdevuma “The Ring” čempionu ukraini Oleksandru Usiku (21 – 0, 14, KO’s) un WBC (World Boxing Council) čempionu britu Taisonu Fjūriju (33 – 0 – 1, 24 KO’s). 

Divi gadi nepārtrauktu abpusēju apvainojumu, nespējas vienoties un daudz fona trokšņu. Vai tiešām pēc šī visa popūrija beidzot tiks noskaidrots labākais? Publiski tiek demklamēts, ka vienošanās ir ar juridisku spēku. Aiziet!

welcome-offer

Kas ilgi nāk, labi nāk

Epopeja Fjūrijs – Usiks velkas jau kādu laiku. Aptuveni divus gadus. Ja tā padomā, kāda ir boksa pasaules “netīrā puse”, tas nemaz neliekas tik ilgs laiks. Atcerēsimies Floida Meivezera un Menija Pakjao piemēru. Eksperti lēš, ka abi cīnījušies ne trīs, pat ne piecus, bet, iespējams, pat septiņus – astoņus gadus vēlāk, nekā vajadzēja. Protams, ja mērķis bija noskaidrot labāko. Ko lai dara – neviens promouters nevēlas savu slaucamo gotiņu atdot ātri prom un ierakstīt tai zaudējumu, lai varētu turpināt to slaukt. Realitātes deva.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tyson Fury (@tysonfury)

Vai šis bija tas gadījums? Jā un nē. Ja vēl Fjūrija – Džošua savulaik 2021. gadā nenotikusī cīņa nebija no tās sērijas, jo Deontejam Vailderam kā tikko zaudējušam WBC čempionam bija juridiskas tiesības uz revanšu, tad šeit gan Usiks, gan Fjūrijs teorijā bija pavisam brīvi un atvērtām rokām iet ringā un noskaidrot labāko. Bet abi bija ar savām prasībām.

Atskatīsimies uz notikumu hronoloģiju ar Fjūriju. Pēc uzvaras pār Dilanu Vaitu 2022. gada aprīlī viņš “aizgāja”. Kad redzēja, ka Usiks atkal uzvarēja Džošua, tā paša gada beigās viņš “atgriezās”. Uzstādīja dažādus ultimātus ukrainim, kurš gan klausīja savai komandai un nepiekrita. Turklāt viņam arī bija nepieciešams ilgāks laiks, lai atgūtos no savainojuma. Par to laiku Fjūrijs meklēja visdažādākos variantus. Vienu brīdi pat komiskus, kā piemēram, Manuelu Čaru, kuru savulaik veikli izslēdza nu jau Latvijā nīstais Mairis Briedis.

Fjūrijs, pat neskatoties uz to, ka Džošua bija zaudējis abas cīņas Usikam, gribēja dabūt ringā tieši viņu. Un var saprast, kādēļ (to var izlasīt zemāk redzamajā rakstā).

Džošua bez čempiona jostām, bet milzīgu popularitāti. Kā tas nākas?

Pēc Džošua atteikuma Fjūrijs parakstīja līgumu par triloģijas aizvadīšanu ar Dereku Čisoru. Kas gan bija smieklīgs reklāmas triks, jo kā gan var būt triloģija, ja abās iepriekšējās reizēs uzvarēja tieši Fjūrijs. Un daudzus, daudzus gadus atpakaļ, turklāt Čisora pēdējās cīņās vairāk tiek dauzīts nekā izrāda nopietnu pretestību. Tiesa, Usika tikai otrajā cīņā smagsvaros Čisora nodemonstrēja patiesi labu sniegumu.

Tālāk Fjūrijam 2023. gada pirmos mēnešus aizņēma sarunas ar Usiku. Sākotnēji Usiks vēlējās vienādu honorāru sadali 50% pret 50%, taču Fjūrijs uzreiz nolaida ukraiņa vēlamo latiņu līdz 70% pret 30% par labu sev, kaut gan tieši Usikam ir trīs čempiona jostas pret viņa vienu. Tiesa, atsevišķi ņemot, WBC skaitās prestižākā no visām. Un tas ir galvenais ukraiņa motivators. Vismaz publiski. Naudai, protams, arī ir nozīme. Nedrīkst pārdoties pa lēto.

Beigu galā Usiks pat piekrita šiem nosacījumiem. Bet Fjūrijs atkal izvirzīja jaunus – tiesības kāpt ringā kā otrais, kas boksā nav ierasti, ja esi ar mazāk jostām kā pretinieks vai izaicinātājs pret čempionu, un revanša cīņas izslēgšanas iespēju, uz ko Usika komanda tik ļoti uzstāja. Un atkal – arguments bija skaidri saprotams: trīs jostas pret vienu. Sarunas ne pie kā nenoveda un Usiks no jaunajiem nosacījumiem atteicās un dienu pirms sarunu beigu termiņa tās pameta. Vēlāk viņš aizstāvēja savas jostas pret citu pretinieku.

“Nekādas cīņas nebūs. Situācija ir tāda, ka lietas ir aizgājušas pārāk tālu. Šķiet, ka pēc tam, kad bijām piekrituši honorāra sadales nosacījumiem, Fjūrijs nolēma sēdēt mums uz kakla un prasīt jebko visā pasaulē. Visam ir robežas,” tolaik sacīja Usiks.

Savukārt Fjūrija promouters sacīja: “Saprotams, ka Usiks uzstāj uz revanša cīņas nosacījumiem. Kur gan vēl viņš nopelnīs tik daudz naudas kā divos dueļos pret Fjūriju? Viņu var saprast.” Un tad viss iestiga…

Kam jāsaka paldies? Protams, arābu naftas dolāriem.

Supersmagajā svarā absolūtais čempions nav noskaidrots kopš 2000. gadu sākuma, kad šajā godā atradās Lielbritānijas bokseris Lenokss Lūiss. Un arī te ir viens āķis – tolaik bija, tā saucamā, trīs prestižāko jostu ēra, bet šobrīd, lai uzskatītu, ka čempions ir neapstrīdams (undisputed), ir nepieciešamas četras + “The Ring” atzinība. Uz abiem iepriekš minētajiem bokseriem kopā skaitot tieši četras tādas ir. Un vajadzīgās.

Pagaidām vēl nav noteikts precīzs cīņas datums, potenciāli minot divus – 23. decembris vai nākama gada janvāris. Zināms, ka norises vieta būs Saūda Arābijas galvaspilsēta Rijāda. Reāģējot uz jaunumiem, ka līgums oficiāli parakstīts, Taisons Fjūrijs savos sociālajos tīklos ierakstīja: “Es saku, ko es daru. Es daru, ko es saku. Neapstrīdams [domāts – čempions, red.]. Šī ir Čigānu karaļa ēra. Tu vairs nevari no manis bēgt prom. Tu to dabūsi.”

Interesanti, ka dienu pirms oficiālā paziņojuma Fjūrijs gan runāja ko citu. No sērijas – būs nauda galdā, būs cīņa ringā. Un kāpēc vispār tādam karalim kā Fjūrijs būtu jācīnās ar tādu bokseri bez vārda. Acīmredzot pie sava žūkšņa Fjūrijs būs ticis. Brits pēdējā laikā savu tēlu bija krietni pabojājis, regulāri metājoties ar dažādiem izteicieniem un pozīcijas maiņu. Arī ar savu kārtējo “aiziešanu” no boksa. Vienu brīdi viņš apgalvo, ka nauda viņu neinteresē, citu – necīnīsies ar Usiku, ja viņam kārtīgi nesamaksās. Bet tagad viss ir salikts pa plauktiem. Labi, ne viss, bet atliek vien pielabot detaļas.

Par galveno “vaininieku”, kāpēc cīņu būs iespējams sarīkot, izteicies Fjūrija promouters Frenks Vorens: “Šī ir lielākā un grandiozākā iespējamā cīņā mūsu sporta veidā, kura šobrīd vispār var būt. Un par to jāpasakās viņa ekselencei Turki ibn Abdulam – Musinam. Viņš ir galvenais iemesls.” Bet kas tad ir šis kungs?

Viņš ir Saūda Arābijas Karaliskās ģimenes padomnieks un Saūda Arābijas Galvenās izklaides lietu pārvaldes priekšsēdētājs (jā, viņiem ir tāda struktūrvienība propogandas nolūkos). Viņam pieder “La Liga” futbola klubs “Almeria” un viņš bija pirmais, kurš publicēja ierakstu par līguma parakstīšanu ar paziņojumu presei, ko pats Fjūrijs pēc tam pārpublicēja. Pirmajā stundā viņa ieraksts saņēma vairāk nekā 1,7 miljonus skatījumu.

Publiskajā paziņojumā ir iekļauta ikgadējā “Riyadh Season Festival” emblēma. Šis ir ikgadējs nozīmīgs pasākumu kopums, kas norisinās no oktobra līdz martam Saūda Arābijā. Tas savā programmā ietver daudzus izklaides notikumus: koncertus, kultūras un gastronomijas pasākumus. Šis festivāls pirmo reizi norisinājās 2019. gadā. Tad to apmeklēja kopumā vairāk nekā 10 miljoni cilvēku. Paredzams, ka šie skaitļi šajā sezonā augs. Saskaņā ar šeiha Abdula-Musina paziņojumu presei, šī gada Rijādas festivālu sezona tiks atklāta ar cīņu starp Fjūriju un bijošu UFC čempionu Frensisu Nganū, kuram tā būs pirmā atrādīšanās ringā ar boksa cimdiem. Tā paredzēta 28. oktobrī. Kā noprotams, neviens no netaisās atcelt. Nauda taču jāģenerē.

Un tas Fjūrijam var nākt par labu pie dažādiem nosacījumiem. Pirmkārt, papildus valūtas transakcijas viņa un pārstāvošās komandas virzienā. Otrkārt, ja netiek gūtas nekādas traumas, Fjūrijs būs labā fiziskā formā un uzvaras gadījumā, par kuru gan neviens nešaubās, viņam būs iespēja mazliet uzspodrināt savu publisko tēlu. Tas ievērojami pabālējis pēc ziepju operas Usiku, kā arī iepriekš pagātnē ar Entoniju Džošua sāgu. Un neaizmirsīsim – Fjūrijs bija paziņojis vēl ne tik sen, ka pamet profesionālo boksu. Esot visu sasniedzis un kāda jēga viņam vēl cīnities? Tiesa, reti kurš ticēja, ka tā patiešām notiks.

Lai nu kā, beidzot viena kārtīga supercīņa ringā (visticamāk) notiks! Kā tajā Latvijas mūzikas klasikas dziesmā “mēs jau sen to bijām pelnījuši, es un arī tu…” Gaidīsim jaunumus un cīņas norisi!

welcome-offer