• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vēl viena iespēja pārrakstīt Latvijas basketbola vēsturi – vai Banki pelnrušķītes stāsts turpināsies?

Vēl viena iespēja pārrakstīt Latvijas basketbola vēsturi – vai Banki pelnrušķītes stāsts turpināsies?

No 2. līdz 7. jūlijam “Arēnā Rīga” norisināsies Parīzes olimpisko spēļu basketbola turnīra kvalifikācija, kur Lavijas vīriešu valstvienībai būs iespēja pirmo reizi pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā aizbraukt uz lielāko sporta forumu pasaulē. Tālā vēsturē Latvija tur pabijusi – tas notika 1936. gadā, kad pie lieliem panākumiem netikām. Pēc lieliskā FIBA Pasaulesa kausa pērnajā gadā, kurā mūsējie finišēja 5. vietā, līdzjutēju gaidas ir lielas – savas mājas sienas, garantēti pārpildītas tribīnes un it kā ļoti pateicīga izloze. Tomēr arī traumas ieviesušas korekcijas sastāva izvēlē. Ar kādu noskaņojumu gaidīsim olimpiskās kvalifikācijas turnīru Rīgā?

welcome-offer

Izspēles kārtība

Četros turnīros piedalīsies sešas komandas katrā no tiem, kas sadalītas vēl divās apakšgrupās katrā par trīs vienībām. Divas labākās no katras apakšgrupas soļos uz pusfinālu, kur viens mačs – uzvari vai tiec finālā vai zaudē un olimpiskais sapnis beidzies. OS ceļazīmi iegūst tikai katra mini turnīra uzvarētāja.

Izņemot turnīru Rīgā, vēl tie notiks Grieķijā (Pirejas), Puertoriko (Sanhuana), kā arī Spānijā (Valensija).

Interesanti – uz iepriekšējām spēlēm Tokijā nekvalificējās neviena no mājiniecēm, kura rīkoja kvalifikācijas turnīru. Valstis, kuras uzņēmās rīkošanu, bija ļoti spēcīgas kā Serbija (zaudēja finālā itāļiem) un Lietuva (arī sakavē finālā, bet pret slovēņiem un Dončiču), kā arī Kanāda (zaudēja pusfinālā pārsteidzošajai Čehijai) un Horvātija (zaudēja pusfinālā Vācijā). Tagad vismaz vienā no četriem turnīriem šis lāsts ir jānoņem! Saprotiet, par ko ir runa.

Ja Latvija uzvar šajā turnīrā, tā olimpiādē spēlēs vienā grupā ar Franciju, Vāciju un Japānu. Ar pilnu visu 12 komandu olimpisko turnīru var iepazīties šeit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tonybet Fan (@tonybet_fan)

Olimpiskās atlases turnīra rīkošana nav lēts prieks. Pēc publiskajā telpā izskanējušās informācijas kopējās izmaksas, kur lauvas tiesu paņem licences iegūšana, lēšamas 2,7 miljonu eiro apmērā. Saprotams, ka tādu līdzekļu Latvijas Basketbola savienības (LBS) kasē nav. Bija skaidrs – jāiet pie politiskās valsts vadības, kur tika atrastas dzirdīgas ausis. Atvēlēto naudas summu paredzēts tērēt pieteikšanās maksai, drošības naudai un licences iegādei. Jāatzīmē gan, ka Latvija arī par 5. vietu pasaulē saņems 800 tūkstošu eiro maksājumu no FIBA. Tas gan tiks tērēts laikam citur… bet ne par to stāsts! Ar kādu sastāvu iesim kaujā?

Sastāva izvēle – daudzus Banki pārsteidz

Izlases galvenais treneris Luka Banki iekarojis ļoti mīlēta cilvēka statusu Latvijā, bet šoreiz par itāļa sastāva izvēli ir fani un eksperti, kas mazliet rauc plecus. Kā pēdējie aiz līnijas palika Anžejs Pasečņiks (labākā sezona karjerā ACB), Artūrs Kurucs (sezonu iesāka Spānijā, tad pārcēlās uz Grieķiju un FIBA ČL 8,8 viņam punkti ik maču) un Mārcis Šteinbergs (stabils ACB līmeņa džeks). Nenorādot ar pirkstu uz 12niekā iekļuvušajiem, daudziem savos pierakstu blociņos kādam no šī trijnieka vai pat vairākiem tomēr vieta atradās.

Savainojuma dēļ izlasei nevarēs palīdzēt jaunizceptais NBA čempions Kristaps Porziņģis no “Boston Celtics”, kā arī FIBA PK sevi lieliski vēlreiz apliecinājušais Andrejs Gražulis. Toties ierindā būs Jānis Strēlnieks un Rihards Lomazš, kuri abi nevarēja palīdzēt komandai iepriekšējā vasarā. Arī Jānis Timma un Mareks Mejeris, kas nozīmē, ka sastāvā būs astoņi no 12 spēlētājiem, kuri spēlēja Manilā un Filipinās.

Atlabis no savainojuma laicīgi arī PK zvaigzne, simboliskā piecinieka dalībnieks Artūrs Žagars. Sastāvs ir labs, bet vai labākais pieejamais? Iespējams, Banki ir konkrēts spēles redzējums, kuru, viņaprāt, vislabāk var realizēt tieši ar šo konkrēto 12 vīru kopumu.

Kā šādos brīžos saka, tad par rezultātu atbild treneris un Banki līdz šim sevi attaisnojis. Par to runā ne tikai tikšana uz Pasaules kausu, bet arī izcīnīta piektā vieta tajā. Bet kādi būs mūsu zināmie un potenciālie pretinieki turnīrā Rīgā? Un kā vērtējamas mūsējo izredzes?

Garie gruzīni un Filipīnas bez savas lielākās zvaigznes. Un tālāk?

Pirmais mačs tiks aizvadīts ar Gruziju (02.07.), kurai ierindā būs divi NBA spēlētāji – Goga Bitadze no “Orlando Magic” un Sandro Mamukelašvili no “San Antonio Spurs”. Vēl viens potenciālais līderis būs no Banki trenētās “Virtus Bologna” komandas spēka uzbrucējs Tornike Šengelija, kā arī naturalizētais amerikānis, kas aizņems aizsarga pozīcijas vietu, Džo Tomasons no “Telaviv Maccabi”. Vēl ir viens pārstāvis no ACB un Ungārijas līgām, kas nozīmē: puse ir no ārzemju klubiem, bet puse no vietējiem.

Gruzijai šī būs pirmā reize, kad tā cīnīsies par olimpisko ceļazīmi, kamēr mūsējiem tā būs otrā trešā (vēl 1992. un 2018. gada OS kval.). Tāpat kā Latvijai, arī Gruzijai pēdējais FIBA Pasaules kauss bija debijas reize tajā, kur gruzīni ieņēma 16. vietu. Uzreiz pēc tā par septiņus gadus ilga darba noslēgšanu paziņoja grieķu treneris Iliass Zuross. Viņa vietu ieņēma Aleksandrs Džikičs, kuram ir ļoti solīdi ieraksti viņa trenera CV – strādājis ar Ļubļanas “Olimpija”, Viļņas “Rytas”, Belgradas “Partizan”, ACB līgas klubu “Estudiantes”, kā arī Jeruzalemes “Happoel”. Jāpiebilst, ka Gruzija spējusi tikt jau piecos EČ finālturnīros pēc kārtas – tas arī ir kvalitātes rādītājs.

Jāatzīmē, ka savstarpējos mačos ar gruzīniem mums nav klājies pārāk labi. Sākot ar 1998. gadu, esam aizvadījuši 10 dueļus, uzvaru svinot tikai četros. Vairums no tām (sešas) gan bijušas pārbaudes spēles, bet oficiālos mačos, kas skaitās kā EČ kvalifikācija, esam priekšā 3-1.

Otrā pretiniece grupā ir Filipīnas (03.07.), kurām nepalīdzēs “Utah Jazz” aizsargs Džordans Klārksons. Ar filipīniešu sastāvu var iepazīties te. Kā paziņojusi izlases vadība, tad šis turnīrs vairāk kalpos kā gatavošanās nākamajam Āzijas kausam. Pēdējie lielie panākumi komandai tur nākuši 2013. un 2015. gadā, kad tikts pie sudraba. Aizvadītajā Pasaules kausa izcīņā Filipīnām 23. vieta.

Otra grupa – Brazīlija un savulaik pāri darījusī Melnkalne

Ar Brazīliju tikāmies iepriekšējā PK izcīņā, svinot sarežģītu uzvaru, kas ļāva kvalificēties ceturtdaļfinālam. Brazīļiem no pēdējā turnīra nomainījušies tikai divi spēlētāji, kā arī galvenais treneris. Savukārt Melnkalnei ierindā būs tās lielākā zvaigzne Nikola Vucevičs (no “Chicago Bulls”), bet trešā komanda būs Kamerūna, kurai atteica Paskāls Siakams (no “Indiana Pacers”).

FIBA par mūsējiem – esam favorīti

“Mājas pūļa lielais atbaslts jau ir liels pamats noturēties pie šādas tēzes: “Latvija ir izteikta favorīte FIBA ​​2024. gada Olimpiskā kvalifikācijas turnīra Rīgā A grupā”. Bet kā ar bilanci 23-3, kas sniedzas no 2023. gada FIBA ​​Pasaules kausa Eiropas priekškvalifikācijas turnīra?” – citāts no FIBA oficiālās mājas lapas, kur tiek runāts par kvalifikācijas turnīra Rīgā favorītiem. 

Atgādināsim arī, ka FIBA pasaules rangā Latvija ieņem 6. vietu, bet pirms šī turnīra organizācija izlaidusi arī, tā saukto, “spēka rangu”, kur starp visām 24 izlasēm no visiem četriem kvalifikācijas turnīriem, esam trešie, priekšā palaižot tikai izlases ar superzvaigznēm jeb Slovēniju ar Luku Dončiču un Grieķi ar Janni Adetokunbo! Tiesa, ar šiem kungiem aci pret aci mēs netiksimies un patraucēt nokļūt Parīzē mums var tikai Rīgas turnīrā ielozētās komandas. Tomēr patīkami iegūt atzinību no pašas FIBA!

welcome-offer