• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
“VEF Rīga” uzsāks starptautisko sezonu

“VEF Rīga” uzsāks starptautisko sezonu

Oktobra vidus ir laiks, kad startē FIBA Čempionu līga, kurai tas būs jau astotais starts kopš tās izveidošanas. Pēdējās piecas sezonas šajā turnīrā piedalās arī “VEF Rīga” komanda, kuri palikusi vienīgā no mūsu vīriešu basketbola vienībām, kas pārstāv Latvijas vārdu uz globālās skatuves. Čempionu līgas līmenis un prestižs aug ar katru gadu, kas nozīmē, ka tajā aizvien grūtāk un grūtāk paliek konkurēt arī vefiņam. Šī sezona nesolās būt izņēmums.

Kādas vēsmas šogad sola turnīrs, kā vasarā gājis Rīgas kluba nometnē un sastāva komplektācijā un citas aktualitātes par gaidāmo ČL sezonu turpmākajās rindās.

welcome-offer

Ievērojamas sastāva maiņas, sezonas sākumā komplektācija turpinās

Pagājušajā sezonā kā ierasts sportiski labākos rezultātus no Latvijas klubiem apvienotajā līgā un mūsu platuma grādos uzrādīja “VEF Rīga”, izcīnot gan Latvijas kausu, gan triumfējot Latvijas basketbola līgas (LBL) finālā, bet LAT – EST līgā finišējot otrie aiz ukraiņu kluba “Prometey”. Pašam vefiņam šosezon ir 65 gadu jubileja (skaitot tā pirmo dibināšanas dienu), kas iekrīt vienlaicīgi ar pašu jubilejas sezonu arī FIBA ČL ietvaros – tas būs jau piektais piegājiens šajā turnīrā! Diemžēl kā tas ierasts Eiropā klubu jubilejas dzimšanas gados par īstenu budžeta palielināšanu ar atvēzienu nevar runāt. Tiek lēsts, ka šosezon tas varētu būt 1,6 – 1,7 miljonu eiro robežās. Arī solīdi.

Komandā kā ierasts būs pa kādam skaļākam latviešu vārdam. Ja iepriekš tas trīs sezonas bija Kristers Zoriks, vēl senāk Jānis Blūms un vēl, vēl senāk citi, tad tagad komandā pēc 10 gadu pārtraukuma atgriezies Dairis Bertāns. Vēl komandā būs divi jau iepriekš redzēti leģionāri – soms Aleksandrs Madsens un puertorikānis Aizeja Pineiru. Abi pārstāvēja savas nacionālās izlases FIBA Pasaules kausā. 

Pašā sezonas ievadā kluba ceļi šķīrās uzreiz ar diviem spēlētājiem – saspēles vadītāju Mārci Vītolu un amerikāņu centru Āronu Džounsu. Ja pirmā gadījumā starpsezonā gūtais savainojums izrādījās nopietnāks nekā sākotnēji plānots, tad otrajā leģionārs neattaisnoja uz sevi liktās cerības. Viņa vietā paņemts Puertoriko centrs Arnoldo Toro Bare, kurš vismaz vietējā čempionāta līmenī izskatās labi – aizvadītos divos mačos iekrājis iespaidīgus “double – double”. Bare arī spēlēja šovasar FIBA Pasaules kausa finālturnīrā. Kopumā “VEF Rīga” ierindā būs pieci leģionāri. Pilnu sastāvu var aplūkot šeit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VEF RĪGA (@vefriga)

Grupa, ģeogrāfija un turnīra formāts

Pamatturnīrā piedalās 32 komandas no 14 valstīm un, ieskaitot arī kvalifikāciju, ģeogrāfija ir vēl plašāka. Lielākā pārstāvniecība ir Turcijas līgai – no turienes nāk piecas komandas. Par četrām vienībām ir Spānijai un Grieķijai, trīs kvotas ir Vācijai, bet par divām Francijai, Izraēlai un Itālijai, bet viena komanda būs no Latvijas, Lietuvas, Bosnijas un Hercegovinas, Polijas, Ungārijas, Čehijas un Beļģijas.

Komandas iedalītas astoņās grupās par četrām vienībām katrā. Apakšgrupas uzvarētāja automātiski iekļūst “play – off” pamata kārtā jeb astotdaļfinālā, kamēr 2. un 3. vietu ieguvējas aizvada vēl vienu raundu jeb “play – in” fāzi, kur uzvarētājs tiek noskaidrots divu spēļu summā. Tālāk tāds pats princips ir pamata izslēgšānas spēļu stadijā, līdz tiek noskaidroti “Final 4” dalībnieki, kur arī tiks noskaidrots jaunais čempions. Izspēles formātu un grupu iedalījumu var aplūkot šeit.

Jāteic, ka grupa nav ielozēta no vienkāršākajām. Tajā vefiņš spēlēs kopā ar Jāņa Timmas pāstāvēto Stambulas “Darussafaka”, divkārtējiem Čempionu līgas čempioniem “Tenerife” no ACB Līgas, un kvalifikāciju pārvarējušo Francijas “Cholet” vienību. Nākamajā kārtā tiek trīs komandas.

Runājot par balvu fondu, tad par piedalīšanos vien FIBA klubiem izmaksā 50 tūkstošus eiro. Par iekļūšanu ⅛ finālā (jeb round of 16) papildus tiek piešķirti 70 tūkstoši, bet komandām, kuras iekļūs ¼ finālā vēl 100k eiro. Savukārt uzvarētājiem papildus visam klāt nāk vēl miljons eiro!

Kā ierasts, tad tāda līmeņa komandām kā “VEF Rīga” svarīgs ir ne tikai ielozēto pretinieku sportiskais līmenis, bet arī ģeogrāfija, proti, kur tie bāzējas. Droši var teikt, ka gan no sportiskā, gan otra viedokļa skatoties, izloze varēja būt labāka. Uz Šolē jāveic 2000 km lidojums, kas ir tikai nedaudz virs divām stundām. “Lielā jautrība” gan ilguma, gan naudas izteiksme ziņā būs jāpiedzīvo pārējos divos izbraukuma mačos.

No Rīgas līdz Tenerifei ir aptuveni 4,5 tūkstoši kilometru jeb ap 6,5 stundām, savukārt līdz Stambulai nepilni divi tūkstoši. Dārgākais prieks būs nodrošināt lidojumu tieši uz Tenerifi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VEF RĪGA (@vefriga)

Spēļu kalendārs:

17.10. – mājās pret Stambulas “Darussafaka”

25.10. – viesos pret “Cholet”

8.11. – viesos pret “Tenerife”

21.11. – mājās pret “Cholet”

5.12. – mājās pret “Tenerife”

19.12. – viesos pret “Darussafaka”

welcome-offer