• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vasaras varoņi ar jauniem spēkiem uzsāks EČ atlases ciklu

Vasaras varoņi ar jauniem spēkiem uzsāks EČ atlases ciklu

Latvijas vīriešu nacionālā basketbola izlase atgriezīsies darbībā ar divām spēlēm “Eurobasket 2025” kvalifikācijas ciklā. Lai arī biļete kabatā dalībai finālturnīrā mūsējiem jau garantētas, jo Rīgā notiks grupu turnīrs un izšķirošās spēles par medaļām, Luka Banki ar savu atnākšanu gan skatītājus, gan pašus spēlētājus ir pieradinājis pie uzvarētāju kultūras. Ar kādu skatu lūkosimies uz gaidāmu ciklu?

welcome-offer

Pretī atriebību alkstošie spāņi un labi pazīstami pretinieki

Latvija ielozēta C grupā ar Spāniju, Beļģiju un Slovākiju. Ar Spāniju sanāca tikties aizvadītajā FIBA Pasaules kausā, kur mūsējie svinēja vēsturisku uzvaru ar 74:69. Tā bija pirmā uzvara oficiālā mačā pār spāņiem, kā arī dubultā sāpīga tā bija pretiniekiem, jo tas liedza aktuālajiem pasaules čempioniem iekļūt “play – off”.

Ar Slovākiju Latvija ir spēlējusi astoņas reizes, allaž svinot uzvaras, kamēr slovāki ne reizi nav spējuši kvalificēties “Eurobasket” finālturnīram. Tikmēr ar Beļģiju mūsējie tikās pēdējā FIBA Pasaules kausa kvalifikācijas grupā, svinot divas sīvas uzvaras (66:65 un 68:63), kas bruģēja ceļu uz finālturnīru.

Spēļu kalendārs:

  • 22.02. pret Spāniju
  • 25.02. pret Slovākiju (Rīgā)
  • 22.11. pret Beļģiju (Rīgā)
  • 25.11. pret Beļģiju

2025. gadā:

  • 20.02. pret Spāniju (Rīgā)
  • 23.02. pret Slovākiju

Pilnu grupu sastāvu var aplūkot šeit.

Tiesa, vasarā Latvijai priekšā viens no svarīgākajiem startiem tās pastāvēšanas vēsturē – Parīzes vasaras olimpisko spēļu kvalifikācija. Latvijas Basketbola savienība (LBS) jau ieguva tiesības rīkot vienu no četriem kvalifikācijas turnīriem, saņemot arī organizēšanas finansēšanā draudzīgu roku no valsts. Lēmums par 2,7 miljonu eiro piešķiršanu pieņemts jau pērn oktobrī, bet oficiāli apstiprināts šajā 20. februārī. 

Līdz tam vēl jātiek. Bet kādi spēlētāji šoreiz ir izsaukti, lai aizstāvētu izlases krāsas?

Ierindā vairāki vasaras varoņi ar miksli

Banki paziņojis 15 spēlētāju sarakstu, kuri darbosies izlases treniņu procesā šajā sasaukumā. Septiņi bija ierindā Pasaules kausa izcīņā (brāļi Kuruci, Gražulis, Zoriks, Bertāns, Strautiņš, Čavars). Vairāki bijuši iepriekš darbā ar izlasi, vienīgajam potenciālajam debitantam esot Robertam Blūmam, kurš šosezon pamanījies “VEF Rīga” rindās Latvijas – Igaunijas apvienotās līgas mačā vien 18 gadu vecumā izcelties ar 41 gūtu punktu…

Šajā spēlē gan viņš ir viens no trīs spēlētājiem, kuri paliks malā – vēl tie būs Krišs Helmanis un Ojārs Siliņš. Iespējams, Blūms tiks pie savas iespējas mājas spēlē pret slovākiem. Sastāvā būs arī Jānis Timma, kurš tikko kā nomainījis klubu, no Stambulas “Darussafaka” pārceļoties uz Spānijas ACB līgu (“Obradoiro”). 

Timmu no Pasaules kausa fināla 12nieka atskaitīja kā vienu no pēdējiem, pēc kā sociālajos tīklos parādījās ieraksts, kurā uzbrucējs pauda neizpratni par šādu lēmumu. It kā esot biji pilnībā vesels un gatavs palīdzēt. Bet patīkami redzēt, ka Timma būs atkal ierindā uz šiem mačiem un iepriekšējais rūgtums būs aizmirsts.

Redzēsim darbībā arī Lomažu, kuram traumas dēļ Pasaules kauss gāja secen, bet šobrīd viņš nonācis Banki paspārnē arī ikdienā “Virtus” klubā. Kopumā no 15 kandidātiem 13 ikdienā pārstāv ārzemju klubus.

Arī spāniem solīds sastāvs – kā ierasts

Ja Latvijai šajā spēlē palīdzēs septiņi no pēdējā FIBA Pasaules kausa finālturnīra dalībniekiem, tad Spānija daudz neatpaliek, jo tai ierindā būs seši: veterāni Fernandess un Klavers, kā arī Huančo Hernangomess, Diass, Parra un Brizuela.

Komandai treniņos pievienojies arī Rikijs Rubio, kurš nesen kā paziņoja par karjeras noslēgšanu, vismaz noteikti aizejot no Nacionālās basketbola asociācijas (NBA), kur viņš nebija tāpat spēlējis jau ilgu laiku (kopš 202./23. sezonas beigām). Oficiālā versija – mentālās problēmas, kas saistītas ar daudzajiem savainojumiem. Šobrīd viņš trenējas kopā ar savu bijušo klubu “Barcelona” un manīts arī Spānijas izlases kreklā. Vai Rubio piedzīvos atgriešanos basketbola laukumā?

Tikmēr Slovākijas izlasei, kura tā arī nekad nav spējusi tikt EČ finālturnīrā, arī šoreiz vieglas dienas eksperti nesola. Tiesa, PK pirms kvalifikācijā vienā spēlē Rīgā spējām viņus “nolauzt” vien pēdējā ceturtdaļā, tāpēc arī no šiem pretiniekiem jāuzmanās. 

Mērķi?

Pirmais, protams, būs noturēt uzlikto latiņu. Banki ērā esam spējuši triumfēt savā kvalifikācijas grupā, esot tur kopā ar Serbiju, vēlāk pirmo reizi vēsturē kvalificējoties FIBA Pasaules kausa izcīņai. Un arī tur bez mūsu lielākās zvaigznes Kristapa Porziņģa ierindā sacelt troksni, paliekot soli aiz pusfināla un beigās ieņemot 5. vietu.

FIBA pasaules rangā Latvijas basketbolisti ir astotie, starp visām kontinenta komandām esot ceturtajā vietā. Ja labi tiek aizvadīts arī “Eurobasket 2025” atlases cikls, izcīnot uzvaras un krājot reitinga punktus, ir laba iespēja izlozē būt pirmajā grozā. Tas, protams, vairāk tiem, kuriem patīk rēķināt potenciālās varbūtības pirms spēles vispār sākušās.

Skaidrs, ka mūsējie neies laukumā, lai zaudētu. Turklāt pirmajā mačā ar spāņiem noteikti gaidāms liels spiediens jau no pirmās minūtes, ņemot vērā nodarītu pāridarījumu nesenajā PK izcīņā. Arī Slovākija centīsies ieķerties savās iespējās turnīra ievadā, taču jau šobrīd paredzams, ka “Arēna Rīga” būs pilna!

welcome-offer