• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Porziņģis un “Celtics” ar misiju “tituls”

Porziņģis un “Celtics” ar misiju “tituls”

Ir startējusi jaunā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona. Tajā kā vēl nekad Latvijas sporta līdzjutēji cerēs, ka viņu tautieti virs galvas pacels Lerija Obraiena vārdā nosaukto trofeju. Un pamats tam ir, jo Kristaps Porziņģis vasarā nokļuva vienā no titula pretendentēm, vienlaikus paspējot arī nodrošināt savu tuvāko nākotni ar valūtas operācijām. Kāds solās būt Porziņģa un Bostonas “Celtics” kluba kopā ejamais ceļš?

welcome-offer

Labas maiņas, bet arī citi nesnauž

Porziņģis vasarā nonāca Bostonas rindās trīs komandu darījumā, “Celtics” nākoties šķirties no ilggadējā vokālā līdera ģērbtuvē un pirms vēl gada NBA sezonas labākā aizsardzības spēlētāja Markusa Smārta. Vēlāk arī prom devās Roberts Viljamss, kā arī vēl nācās atvadīties no Granta Viljamsa, toties tika iegūts Smārtam aizstājējs Drū Holidejs. Tas uzreiz vadošajiem apskatniekiem Ziemeļamerikā lika Bostonu ierindot starp galvenajiem favorītiem ne tikai Austrumu konferencē, bet visā NBA.

Atbildes gājienu gan veica Milvokī “Bucks”, kas savā īpašumā ieguva Damjēnu Lilardu, bet vēl uz jautājuma zīmes ir Filadelfijas “76ers” un Džeimsa Hārdena attiecību nākotne. Aizsargs jau paziņojis, ka nekad mūžā vairs nespēlēs komandā, kurā būs Derils Morijs, savukārt kluba vadība atbildēja, ka neatdos tik vērtīgu spēlētāju par velti un gaidīs labāko iespējamo maiņas darījuma variantu. Jaunākā informācija liecina, ka Hārdens tomēr atgriezies kluba nometnē. Vai viņš spēlēs? Nav zināms. Jebkurā gadījumā ne par to fokuss šajā stāstā. Šķetināsim ķeltu iespējas tikt pie titula un kāds ir kaujas sastāvs sapņa īstenošanai.

Porziņģa faktors

Lai arī “Celtics” varēs tagad lepoties ar vienu no labākajiem starta pieciniekiem līgā – Porziņģis, Holidejs, Dilans Vaits, Džeilens Brauns un Džeisons Teitums – tomēr bija arī kritiķi šādam solim. Un tālu nebija jāmeklē šaubu iegansti – tā ir Porziņģa veselība, pie kuras apspriešanas ik gadu atgriežas eksperti un basketbola fani. Pērn Vašingtonas “Wizzards” sastāvā pilnajā sezonā aizvadīja 65 spēles, kas ir trešais labākais rādītājs viņa deviņus gadus (šo ieskaitot) ilgajā NBA karjerā. Kopš brīža, kad Kristaps pārrāva krusteniskās saites 2017./18. gada sezonā, viņš nebija aizsniedzies līdz 60+ spēļu robežai. 

Tā ir laba zīme. Tāpat “Celtics” faniem laba, Latvijas līdzjutējiem ne tik, bija tā, ka viņš nespēlēja FIBA Pasaules kausa izcīņā līdz ar to kārtīgi izārstēja ne tikai aktuālo pēdas savainojumu, bet arī varēja pievērsties citu mikrotraumu ārstēšanai, kas 221 cm rumpim ar tādu spēļu / pārlidojumu grafiku, kāds ir NBA, diemžēl ir skaudrā realitāte, ko daudzi fani neapzinās. Eksperti lēš – ja “Celtics” no Porziņģa sagaidīs ap 65 spēlēm no 82 sezonas laikā, tas būs uzskatāms par lielisku rezultātu. Un skatīsimies arī patiesībai acīs – aizvien vairāk zvaigžņu aizvada 60, 65 spēļu sezonu. Tiesa, līgas vadība tagad ir apņēmusies ar to cīnīties. Par to vairāk var izlasīt zemāk redzmajā materiālā:

Ar vairākiem jauninājumiem atgriežas NBA

Tikmēr Porziņģim daudzi svarīgākie individuālie statistikas rādītāji bija pat labākie līdz šim iespētie, piemēram, 23,2 punkti. Tas arī viņam palīdzēja tikt pie papildus miljoniem un pietiekami solīdu summu. Lai varētu veikt maiņas darījumu, latvietim bija jāaktivizē spēlētāja opcija uz gaidāmo sezonu par kopējo summu par 36 miljoniem ASV dolāru, un neilgi pēc maiņas arī vienojās ar Bostonas organizācijas vadību par līguma pagarinājumu no nākamās sezonas uz diviem gadiem par 60 miljoniem.

Un arī debija latvietim padevās vārda tiešajā nozīmē vēsturiska. Viņš izcēlās ar 30 gūtiem punktiem – iepriekš nevienam nebija izdevies gūt tik daudz punktu savā pirmajā spēlē tieši “Celtics” kreklā. Zīmīgi, ka iepriekšējais rekords arī tika sasniegts Ņujorkā, “Madison Square Garden” pret “Knicks” vienību, kad 1994. gadā 25 punktus savā “Celtics” debijā guva Dominiks Vilkinss. Ceram arī uz tikpat labu turpinājumu!

Rezultāti stabili, kodols – spēka gados + vērtīga pieredze. Vai tā būs veiksmes formula?

Prognozējamais “Celtics” rotācijas modelis šobrīd balstās uz sešiem spēlētājiem. Vecuma iedalījums ir teju ideāls – vairāki, tā sauktajos, spēka gados. Neviens no tiem nav jaunāks par 25 gadiem, turklāt ir arī divu vērtīgu veterānu klātbūtne.

VecumsSezonas līgā (šo ieskaitot)Gūtie punkti pērn
Porziņģis28 9.23,2 (pie “Wizards”)
Teitums257.30,1
Brauns278.26,6
Holidejs3315.19,3 (pie “Bucks”)
Horfords3717.9,8
Vaits297.12,4

Tāpat Bredam Stīvensam (šobrīd basketbola operāciju prezidents, iepriekš vienības galvenais treneris) ir cerība uz Paitonu Pričardu, kurš sevi ir pierādījis kā daudzpusīgu spēlētāju. Lai arī uzbrukumā viņš atsevišķos mačos līderu prombūtnē sevi ir apliecinājis kā tādu, kurš var pie nepieciešamības gūt punktu, šajā elementā viņam vēl ir jāprogresē. Tas gan netraucēja viņam piešķirt 30 miljonus USD uz četram sezonām, kas stāsies spēkā no nākamās. Cerība noteikti būs arī iegūt pienesumu no pārējiem sastāvā esošajiem kadriem, piemēram, uzbrucēju Stīvensu. Pilnu “Celtics” spēlētāju sarakstu gaidāmajai sezonai var aplūkot šeit.

Bostonas "Celtics" sastāvs

No tā var secināt, ka pēc individuāli uzrādītājiem rezultātiem vēl pērn šī spēlētāju grupa tuvojas sasniegt pīķi teju vienlaicīgi, izņemot, protams, abus veterānus, kuri savukārt ir nepieciešami balancam komandas iekšējās dinamikas nolūkos. Turklāt pēdējo sezonu pieredze liecina, ka “play – off” laikā aizvien vairāk komandu nekautrējās izmantot šauru rotāciju ar septiņiem, astoņiem spēlētājiem. Nevaram arī izslēgt, ka sezonas gaitā var notikt vēl kāds maiņas darījums, kas situāciju var vēl vairāk uzlabot, zinot Stīvensa spējas.

Un arī pašas Bostonas komandas uzrādītie rezultāti pēdējo gadu nogrieznī liecina par lielu stabilitāti no vienas puses, vienlaikus norādot, ka virsotnes (lasi – NBA titula) sasniegšanai tomēr šī formula ir “par īsu”. Par atskaites punktu ņemsim Brauna draftēšanas gada sezonu līdz šodienai. Teitums pievienojās gadu pēc un tieši šis duets uzskatāms par galvenajiem, ap kuriem lietas grozās.

Statistika daudziem citiem līgas klubiem liek skaust. Kopš 2016./17. gada sezonas jeb septiņos gadījumos “Celtics” piecas reizes ir iekļuvusi Austrumu konferences finālā, bet reizi tika arī līdz finālam, kur gan atzina Goldensteitas “Warriors” pārākumu. Pieci konferences fināli ir patiesi iespaidīgs rādītājs. Tāpat kopš iepriekš minētā gada “Celtics” ir otrajā vietā starp visām līgas komandam gan uzvarētajos “play – off” (61, aiz “Warriors”), gan regulārās sezonas (349, aiz “Bucks”) mačos. Tomēr kluba mērķi ir augstāki. Cik reāli tie ir piepildāmi?

Vai šī tiešām ir “Celtics” do or die iespēja

Bostonas kluba fanu bāze uzskatāma par vienu no karstasinīgākajām un vienlaikus nežēlīgākajām arī pret saviem spēlētājiem līgā. Un pēdējo divu sezonu izskaņas bijušas ķeltiem patiesi sirdi plosošas. Pērn konferences finālā komanda bija pavisam tuvu, lai ieietu līgas vēsturē ar zīmīgu sasniegumu. Proti, atspēlēties konferences fināla sērijā no 0-3. “Celtics” panāca septīto un izšķirošo spēli savu skatītāju priekšā, tomēr nespēja tajā uzvarēt, turklāt pārādot bezzobainu sniegumu – gūti 84 punkti (metienu precizitāte 39%) un uz finālu devās Maiami “Heat”. Vēl gadu iepriekš par NBA čempioniem maģiskajā “TD Garden” tika kronēti “Warriors”. Sāpīgi…

Tomēr esošais nokomplektētais sastāva kodols izskatās, ka spēs demonstrēt augsta līmeņa sniegumu vēl tuvākos gadus pavisam noteikti. Kas par to liek domāt, ka “Celtics” vadība nav gatava apstāties, kamēr neizcīnīs kausu? Pirmkārt, šovasar parakstītais ilgtermiņa līgums – līgas vēsturē iespaidīgākais – ar Braunu (supermax līgums 304 miljoni USD dolāru uz piecām sezonām), kā arī Stīvens publiski jau izteicies, ka nākamajā vasarā komanda to pašu plāno darīt arī ar Teitumu. Otrkārt, arī Porziņģim ir kabatā līgums vēl uz trīs sezonām kopā un nav sasniegta 30 gadu robeža.

Un neaizmirsīsim, ka “Celtics” organizācija ir dalītajā pirmajā vietā starp visām NBA komandām vēsturē izcīnīto trofeju skaita ziņā ar 17 šādiem panākumiem. Vēl iespaidīgāk ir tas, ka to ir izdevies paveikt 22 piegājienos jeb ar 77,3% efektivitāti! Bostonā zina, kā uzvarēt, tomēr arī piemirstas emocijas pēc čempionu parādes pilsētās ielās. Pēdējo reizi tas notika 2008. gada vasarā ar Big three Polu Pīrsu – Kevinu Gārnetu – Reju Alenu ierindā. Laiks atkārtot!

welcome-offer