• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pēdējā regulārā nedēļa NBA – trakie Rietumi un mierīgie Austrumi

Pēdējā regulārā nedēļa NBA – trakie Rietumi un mierīgie Austrumi

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) pienācis regulārās sezonas izšķiroši izšķirošais punkts jeb pēdējā nedēļa. Tiks noteiktas tās komandas, kuras sezonu turpinās tālāk, un tās, kurām pavērsies pieeja priekšlaicīgam vasaras atvaļinājumam. Un iespēja gatavoties brīvo aģentu tirgum un drafta ceremonijai, runājot par organizāciju vadībām.

welcome-offer

Pēdējā regulārās sezonas nedēļa Austrumu konferencē principā tiks aizvadīta bez lielas intrigas. Droši ir zināmas pirmās piecas vietas no sešām, kuras automātiski kvalificējas izslēgšanas spēlēm, kamēr “play – in” četrinieks (7. līdz 10. vietai) arī var izmainīties potenciāli tikai par vienu komandu. 

Un arī ne tāpēc, ka kāds no 10. vietas varētu izstumt Čikāgas “Bulls”. Diemžēl… Jo 11. vietā esošā Kristapa Porziņģa pārstāvētā Vašingtonas “Wizards” atpaliek par četru uzvaru tiesu un pat teorētiski vairāk buļļus panākt nevar.

Austrumos skaidrs arī ir “play – off” labāko četrinieks, kuriem būs pirmajā kārtā mājas spēļu priekšrocība cīņā līdz četrām uzvarām. Varbūt vēl maza intringa ir starp Milvokī “Bucks” un Bostonas “Celtics” par pirmo vietu konferencē un arī līgā. “Bucks” ir 56 uzvaras, kamēr “Celtics” par divām mazāk. 

Tiesa, arī atlikušie pretinieki spēku samērā ir līdzvērtīgi un “Bucks” zaudēt divās spēlēs drīzāk būtu neliela sakritība, nevis gaidāmais iznākums.

Tikmēr Rietumos vēl ir vairākas komandas, kuras pāris spēļu kārtas pirms regulārā čempionāta beigām vēl cīnās par vietu uz “play-off” (katras konferences labāko sešinieks) un izvairīšanos no “play-in” (7. – 10. vietu likteni var izškirt viens mačs). Kuriem ir labākās izejas pozīcijas, bet kam tikšanai pat “play-in” ir jācer uz maziņu brīnumiņu?

Atcerēsimies, ka vēsturiski, vairāk mūsdienu laikā pēdējās desmitgadēs, iegrozījies tā, ka Rietumu konferences kopējais vidējais komandu meistarības līmenis ir izlīdzinātāks nekā Austrumos. Vienlaikus par to arī signalizē ciešā situācija turnīra tabulā.

Pirmās četras vietas, šķiet, var būt drošas par savām pozīcijām. Tikmēr 5. līdz 9. vietu šķir tikai divu uzvaru tiesa. Bet kurai no vienībām ir labvēlīgākais kalendārs atlikušajā daļā? Ja runājam par cīņu par sesto vietu, uz kuru noteikti kāro ne tikai tajā esošā Losandželosas “Clippers”, bet arī cits pilsētas klubs “Lakers” un Ņūorleānas “Pelicans”.

“Lakers” no minētās trijotnes kalendārs izskatās pateicīgākais – pirmā un pēdējā nedēļas spēle būs ar Jūtas “Jazz”, kā arī tiešā cīņa ar “Clippers” un Fīniksas “Suns”, kuri šobrīd gan līdz ar Kevina Duranta atgriešanos ir uzņēmuši labu tempu. Savukārt “Clippers” ir atlikusi viena spēle mazāk un neskaitot “Lakers” dueli, mājās ir vēl “tankojošā” Portlenda un “karstā” “Suns”. Jāatzīmē arī, ka sezona traumas dēļ priekšlaicīgi noslēgusies Polam Džordžam, kas noteikti būtu bijis liels palīgs.

Tikmēr “Pelicans”, kam atkal sezonas lielāko daļu nācies iztikt bez potenciālā līdera Zaiona Viljamsona, ir palikušas trīs secīgas mājas spēles pret diviem spēcīgiem pretiniekiem kā Sakramento “Kings” un Memfisas “Grizzlies”, kā arī traumu nomāktā Ņujorkas “Knicks”. Noslēguma mačs viesos Minesotā, kas arī šobrīd par savu vietu “play-in” turnīrā nevar būt droša līdz galam.

Kāpēc tā? Jo pavisam negaidīti šobrīd 11. vietā un tātad – uz robežas, kad sezona var noslēgties pēc jau 82 spēlēm, atrodas pagajušās sezonas Rietumu konferences finālisti Dalasas “Mavericks”. Turklāt ierindā pēc maiņas darījumā līdzās Lukam Dončičam tagad ir arī Kairijs Ērvings.

Komandai gan tas pagaidām uzvaras formulu nav atklājis, jo pēdējo astoņu spēļu laikā “Mavs” uzvarējuši tikai vienā gadījumā. Dalasai atlikušas tikai trīs spēles – mājās ar “Kings”, “Bulls” un Sanantonio “Spurs”. Tiešajai konkurentei Oklahomsitijas “Thunder”, kas ieņem 10. vietu, ir atlikušas tikpat spēles, turklāt divas izbraukumā – pret “Warriors” un “Jazz”, kā arī “Grizzlies” mājās.

Ko tas pasaka par līgu kā tādu? NBA pāris gadus atpakaļ ieviestā “play-in” sistēma sezonas beigas, šķiet, tomēr ir padarījusi nedaudz jēgpilnākas vēl vairāk klubiem nekā iepriekš. No otras puses spilgts piemērs tam, kā organizācija nevēlas ne par ko iekļūt “play-in”, ir “Jazz”. Komandai vēl šobrīd ir pat reālas iespējas iespraukties labāko 10 komandu skaitā, bet šķiet iekāre iegūt augstu drafta izvēli ir daudz lielāka par vēlmi aizvadīt dažas spēles, iespējams, vienu sēriju vairāk. 

Komanda regulāri atpūtina savus līderus šķietami neskaidros apstākļos šķietami svarīgās spēlēs. Un, skatoties no biznesa puses, iespējams tā arī ir labāk organizācijai kā tādai. Proti – labāk iegūt kādu cerīgu nākotnes talantu, nevis nopelnīt pāris miljonus vairāk par spēļu rīkošanu, kas būtu, ja tiktu spēlētas izslēgšanas spēles.

“Sausais atlikums” – “play-in” sistēma vismaz pagaidām sevi attaisno. Jā, ir piemēri kā Jūta, kas arī sezonu iesāka ar astoņām uzvarām pēc kārtas, vēlāk apzināti “piebremzējot” savu uzvaru tempu. Ir komandas, kuras jau no pirmās spēles zina un saprot, ka pat “play-in” pie esošā komandas kursa var būt pārāk grūti aizsniedzams mērķis.

Bet ir tādas komandas kā “Mavericks”, kurām ar divām zvaigznēm ierindā šī ir iespēja sezonu izglābt. Ja būtu spēkā vecais formāts, kad pa taisno “play-off” tiek astoņas komandas bez papildus kārtām, trīs uzvaru deficīts līdz astotajai vietai “Mavs” varētu būt arī nenodzēšams…

Vai varam runāt piemēru ar “Lakers”. Arī šobrīd komanda ir uz robežas vai tikt sešiniekā vai palikt desmitniekā. Arī iepriekšējās sezonās, pateicoties “play-in”, pāris pēdējās sezonas spēles tādai komandai bija ar nozīmi, jo bija cerība aizspēlēties līdz izslēgšanas spēlēm. To pašu var minēt ar “Warriors” iepriekš, kad traumēts bija Tompsons, un ar Stefanu Kariju ierindā komanda cīnījās par vismaz kaut ko “play-in” kārtā. Kamēr tev ir iespēja, tikmēr esi “dzīvs”…

Seko līdzi mums arī tviterī, kur noteikti visas nedēļas garumā sekosim līdzi situācijai turnīra tabulā, lai noskaidrotu – kuras komandas šogad cīnīsies par NBA čempionu kausu?

welcome-offer