
NBA konferenču fināli – kāda no līgas jaunajām zvaigznēm piedzīvos slavas mirkli


Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) pienākuši konferenču fināli. Tāpat kļuvis skaidrs, ka septīto gadu pēc kārtas tiks kronēti jauni čempioni, bet trīs no četrām organizācijām ir bez titula savā pastāvēšanas vēsturē. Pirms “play-off” prognožu vairāki galvenie favorīti ir izkrituši. Arī līgas leģendas vairs neturpina cīņu par tiulu. Tāpēc rodas jautājums – kura jaunā zvaigzne šogad pacels virs galvas Lerija Obraiena vārdā nosaukto trofeju? Šķetinām konferenču finālus un prognozes.
Favorīti izkrīt, bet galvenie paliek
Pirms izslēgšanas spēļu sākuma kā galvenie favorīti uz uzvaru tika minēti “Oklahoma City Thunder” basketbolisti, uzreiz aiz viņiem sekojot Kristapa Porziņģa pārstāvētajai “Boston Celtics” un Austrumu konferences uzvarētājai “Cleveland Cavaliers”. Abām savas konferences favorītēm sasniegt augstvērtīgākus rezultātus patraucēja traumas – ierobežotu spēles laiku laukumā varēja pavadīt Porziņģis, kurš izskatījās ļoti vāji. Vairākas spēles izlaida Drū Holidejs, bet ceturtajā spēlē savainojumu guva Džeisons Teitums, kurš, ļoti iespējams, izlaidīs arī visu nākamo sezonu.
Bet kādi pāri tad ir palikuši cīņā par NBA trofeju, un kura komanda uzskatāma par galveno favorīti? Tāpat ielūkosimies dažos vēstures faktos.
“New York Knicks” vs “Indiana Pacers”
“Knicks” iekļuvuši Austrumu konferences finālā pirmo reizi kopš 1999./2000. gada sezonas, kur toreiz tie piekāpās tieši “Pacers” vienībai. Zīmīgi, ka “Pacers” iepriekšējie (pirms šiem) pēdējie labie gadi bija laikā, kad “Miami Heat” rindas pārstāvēja Lebrons Džeimss, Dveins Veids un Kriss Bošs. Tieši “Heat” divas sezonas no vietas laika posmā no 2012. – 2014. aizlika kāju priekšā iekļūšanai NBA finālā.
Indiānas organizācija gan ar Tairīsa Haliburtona iegūšanu konferences finālā iekļuva arī pērn, pēc tam, kad trīs gadus no vietas nespēja kvalificēties “play-off” cīņām. Tur gan viņi bez ierunām sērijā 0-4 zaudēja nākamajiem čempioniem “Boston Celtics”, kas tagad jau krituši no Ņujorkas kluba rokām. “Knicks” organizācijas kontā ir divi tituli, kad vēl tās rindas kā spēlētājs pārstāvēja leģendārais Fils Džeksons – 1970. un 1973. gadā. Pēdējais fināls sasniegts 1999. gadā, kur zaudēts “San Antonio Spurs”.
This day in Knicks History: The 1973 Champs are crowned 🏆 pic.twitter.com/9aADOhP9LG
— NEW YORK KNICKS (@nyknicks) May 10, 2022
Bažas par Ņujorkas klubu radīja fakts, ka komandas starta piecinieks regulārajā sezonā žēlots netika – zemākais rādītājs bija 35 minūtes vidēji spēlē un aina nav mainījusies arī “play-off”. Visu smagumu iznes starta piecinieks Taunss – Hārts – Anūbijs – Bridžess – Bransons. Kā nākamie tuvu 20 minūtēm spēlē aizsargs Makbraids un centrs Robinsons un tas arī viss – pārējie spēlētāji laukumā tiek vien uz pāris minūtēm.
“Knicks” panākumu pret “Celtics” nedrīkst noniecināt. Kad pirmās divas spēles norisinājās Bostonā un tā bija gandrīz pilnā sastāvā (nespēlēja Holidejs), “Knicks” abos gadījumos spēja atspēlēt 20 punktu deficītu un svinēt uzvaru. Tas ir vēsturiski nebijis gadījums, kad kādai komandai tas izdevies divos “play-off” mačos pēc kārtas, turklāt tiem notiekot viesos.
Arī sērijas izšķirošajā mačā trešās ceturtdaļas vidū “Celtics” bija 14 punktu pārsvars, bet “Knicks” atkal spēja atgūties un svinēt uzvaru gan mačā, gan visā sērijā ar 4-2. Un, protams, īpaši izceļams ir Džeilena Bransona sniegums – 28,8 punkti un 7,7 rezultatīvas piespēles. Kā nekā, viņš ir “Clutch Player of the Year” pēc regulārās sezonas, ko viņš turpina apliecināt arī šajās izslēgšanas spēlēs svarīgos momentos.
Savukārt “Pacers” otrajā kārtā piecos mačos tika galā ar lielisku regulāro sezonu aizvadījušo “Cavaliers”, līdzīgi kā “Knicks” šokējot savus pretiniekus jau pirmajos divos mačos viņu laukumā. Te gan jāatzīmē, ka ne visos mačos spēja piedalīties Klīvlendas komandas līderi kā Donovans Mičels un Evans Moblejs, kas viennozīmīgi atstāja iespaidu uz rezultātu.
HALIBURTON.
MITCHELL.Game 5 of Pacers vs. Cavaliers is NEXT on TNT 🍿 pic.twitter.com/1jCHMPF1ZV
— NBA (@NBA) May 13, 2025
Zīmīgi, ka “Pacers” savā pastāvēšanas vēsturē ir 10 reizes spēlējuši Austrumu finālā, sešām no tām esot Redžija Millera ērā. Līdz finālam gan tikts tikai reizi, bet varbūt šoreiz būs otrā? Starp citu, “Pacers” bija arī sezonas sākuma turnīra “NBA Cup” finālisti, bet kuru gan tas interesē…
Runājot par sērijas favorītiem, tad neliela priekšrocība ekspertu prognozēs šobrīd tiek atdota “Knicks” vienībai, ņemot vērā faktu, ka tai būs mājas spēļu priekšrocība un arī ir lielāka pieredze spēlētājiem. Indiānas trumpis gan varētu būt ātrā spēle un mazliet plašākā spēlētāju rotācija. “Pacers” šobrīd ir rezultatīvākā “play-off” komanda ar vidēji mačā gūtiem 117,7 punktiem, kamēr “Knicks” līdz šim vidēji gūst ievērojami mazāk – 108,2 punktus. Kas uzvarēs – uzbrukums vai aizsardzība?
“Oklahoma City Thunder” vs “Minnesota Timberwolves”
Ziemeļamerikā patīk pelnrušķītes stāsti un abas gaidāmās pretinieces Rietumu konferences finālā ir cienīgas šī patosa. “Thunder” ilgus gadus audzinājuši kodolu un jau pērn regulārajā sezonā izskatījās iespaidīgi, toreiz gan apstājoties otrajā kārtā. Arī šogad viss varēja beigties šajā stadijā, bet septiņu spēļu sērijā tai tomēr izdevās pieveikt nesenos čempionus “Denver Nuggets” ar Nikola Jokiču priekšgalā.
Lielisks šajā “play-off” kampaņā turpina būt, visticamāk, topošais regulārās sezonas vērtīgākais spēlētājs jeb MVP Šajs Džildžess – Aleksanders. Viņš vidēji izceļas ar 29 punktiem, 6,4 rezultatīvām piespēlēm un 5,9 atlēkušajām bumbām. Viņa galvenais pretinieks – Entonijs Edvardss, kuram vidēji 26,5 punkti, 5,9 piespēles partneriem un 8 bumbas zem groziem ik maču! Tas tik būs viens iespaidīgs jauno līgas zvaigžņu duelis.
Ja uzskatām “Thunder” par “Seattle Super Sonics” mantinieci, tad šī ir organizācija ar NBA titulu. Ja nē, tad tas būs pirmais fināls kopš Duranta – Hārdena – Vestbruka ēras, kur tolaik jaunie censoņi atzina “Heat” zvaigžņu trio pārākumu (Džeimss, Veids un Bošs). Bet vēl nabadzīgāka “play-off” vēsture ir Oklahomsitijas pretiniekiem Minesotas klubam. Finālā tas nav iekļuvis ne reizi, bet trīs gadus tas ir ticis līdz Rietumu konferences izšķirošajām cīņām. Pēdējo reizi tas notika 2004. gadā ar Kevinu Gārnetu priekšgalā, kur gan tika kapitulēts Kobes un Šakīla Onīla priekšā.
Šajā pārī favorītu lomā ir OKC, kas saprotams – viņi arī, sākoties izslēgšanas spēlēm, ekspertu prognozēs gozējās pirmajā vietā. Attiecīgi, ja tālāk soļos “Timberwolves”, tad paredzams, ka neatkarīgi no tā, kura komanda iznāks no Austrumiem, tieši “Wolves” tiks uzskatīti par favorītiem. Līdz tam gan vēl jātiek!
Skaidrs ir viens – kāda no līgas jaunajām zvaigznēm, proti, Džildžess – Aleksanders, Edvardss, Brunsons vai Haliburtons, tiks pie sava pirmā čempionu gredzena. Tāpat skaidrs ir tas, ka NBA būs jauns čempions jau septīto sezonu pēc kārtas, bet 70% no visiem NBA vēsturē izspēlētajiem tituliem ir ieguvuši tikai 7 (!) klubi! Vai tiem pievienosies arī astotais? Tādā gadījumā būtu jāuzvar kādam, kas nav “Knicks”. Pirmais sērijas mačs norisināsies naktī uz 21. maiju.