• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Tālāk bez diviem iespaidīgiem duetiem – NBA klāt konferenču pusfināla cīņas

Tālāk bez diviem iespaidīgiem duetiem – NBA klāt konferenču pusfināla cīņas

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) uzreiz pēc tam, kad Latvijā tika aizvadītas garās svētku maija brīvdienas, sākušās izslēgšanas spēļu turnīra otrās kārtas jeb konferenču pusfināli. Īpaši aizraujošs solās būt Kristapa Porziņģa un “Boston Celtics” duelis pret “New York Knicks”, vēl jo vairāk tāpēc, ka pirmajā spēlē “Knicks” negaidīti svinējuši uzvaru. Sakāvi cieta arī citi favorīti.  Vai sagaidīsim pārsteigumu pilnu “play-off” gadu? Vai tomēr tie ir, tā sauktie, vienu spēļu efekti? Ielūkojoties NBA vēstures grāmatās, paverās ļoti interesanta aina…

Bez sensācijām un lieliem pārsteigumiem? Kā lai to ņem

Komandas tiek izsētas izslēgšanas spēļu turnīrā pēc regulārajā sezonā ieņemtajām vietām. Tas dod gan mājas spēļu priekšrocības, gan potenciāli vājāku pretinieku agrīnās kārtās, tomēr ar izņēmumiem tā mēdz arī nebūt. Piemēram, “Golden State Warriors” spēlēja “play-in” kārtā, turklāt tās pirmajā spēlē zaudēja “Memphis Grizzlies” vienībai.

Pateicoties turnīra speficikai, “Warriors” tika pie vēl vienas iespējas, ko izmantoja. Tādējādi pretī iegūstot mazpieredzējušo “Houston Rockets”, nevis iespaidīgu sniegumu demonstrējošo “Oklahoma City Thunder”. Tā par savu spēku atgādināja sērijā (4-0) arī pret “Grizzlies”, pirmo maču savus pretiniekus sagraujot ar 51 punkta starpību.

Matemātiski rēķinot, “Golden State Warriors” uzvara sērijā ar 4-3 būtu vērtējama no, iespējams, pat mazo sensāciju groza. Kāpēc? Jo pirmajā kārtā viņu dēļ apstājusies regulārās sezonas Rietumu konferences otrās vietas ieguvēja.

Kopš 1984. gada, kad “play-off” dalībnieču skaits tika palielināts no 12 uz 16, tikai sešās pirmās kārtas sērijās pārāka bijusi septītajā vietā esošā komanda, neskaitot šī gada “Warriors” panākumu. Interesants fakts arī par Stefanu Kariju – tā ir viņa piektā “play-off” sērija, kuru viņš ir uzvarējis tieši pret “Rockets” klubu.

Pretēji daudzu prognozēm sezona daudz laicīgāk noslēgusies arī “Los Angeles Lakers”, kas ar Lebronu Džeimsu un Luku Dončiču priekšgalā kapitulēja “Minnesota Timberwolves” priekšā ar 1-4. Zīmīgi, ka tieši “Lakers” ar Džeimsu sastāvā ir pēdējā 7. vieta, kas pārvarējusi pirmo kārtu – tas notika 2022./23. gada sezonā, apspēlējot jauno “Grizzlies”, bet ceļā uz konferences finālu tika uzveikti arī “Warriors”.

Vai tagad pārsteigumu laiks būs sācies? Ne tik strauji

Palikuši astoņi pāri, četri katrā no konferencēm un pēc pirmajiem trīs aizvadītajiem mačiem, aina ir sekojoša – tajā uzvaras svinējuši viesi, kuri bijuši diezgan lielu ne – favorītu lomā pirms spēles prognozēs un dažādu ekspertu vērtējumos.

Sensāciju medniekiem gan nav iepriecinošas ziņas. Vēsture saka priekšā, ka pelnrušķīšu stāsti NBA nav bieža parādība. Piemēram, pēdējā ārpus top 3 pirms “play-off” izsētā komanda, kas spējusi izcīnīt titulu, ir “Rockets” 1995. gadā ar Hakīmu “The Dream” Olažuvonu priekšgalā, kad regulāro sezonu tā bija noslēgusi 6. vietā. Vēl analogs vēsturē ir tikai viens piemērs – 1969. gada “Celtics” čempionu modelis, kas regulārajā sezonā finišēja 4.tie

Iesim vēl tālāk – 52 no 78 NBA čempionu klubiem “play-off” turnīrā iesoļojuši kā pirmie izsētie, 16 reizes par tiem kronēti otrajā vietā esošie. Tas dod skarbo realitātes devu – tikai 2,5% no visiem NBA čempionu klubiem pirms izslēgšanas mačiem bijuši izsēti ar 4.to vai zemāku numuru

Tiesa, ir arī piemēri ar tikšanu līdz finālam. Caur “play-in” to 2022./23. gada sezonā paveica “Miami Heat”, bet vēl iepriekš kā 8. izsētā komanda līdz finālam tika “Knicks”. Zīmīgi, ka tās sezonas “Heat” līderis bija Džimijs Batlers, bet šobrīd viņa pārstāvētā “Warriors” ir palikusi vienīgā “play-in” komanda, kas turpina cīņu par titulu.

“Celtics” – aizvien meklē ritmu?

Pērn Bostonas kluba dominance pār pārējiem bija redzama no pirmās dienas. Kopā ar “play-off” tika aizvadīta 101 spēle, no kurām 95 gadījumos “Celtics” tika uzskatīti par favorītiem pirms spēles sākuma.

Liels kritums izcīnīto uzvaru ziņā nav piedzīvots – tik vien kā no 68 prēn uz 61 šogad, turklāt komanda ļoti lielu spēļu skaitu nebija optimālajā sastāvā. Neskatoties uz to, visas sezonas gaitā tas kalpoja par katalizatoru, lai regulāri publiskajā apspriešanā izskanētu tēzes par ķeltu šī gadu nesaprotamo formu un gatavību aizstāvēt pērn izcīnīto titulu.

“Ja būsim pavisam precīzi, tad par labāko līgā uzskatītais starta piecinieks Porziņģis – Teitums – Brauns – Holidejs – Vaits šosezon kopā laukumā devušies tikai 17 no 82 (!) spēlēm, turklāt bilance tajos mačos ir vairāk nekā iespaidīga: 15-2. Vai tiešām ir pamats uztraukties, ja komanda ir pilnā sastāvā?”

Ar vienu gan “Celtics” šosezon iegāja vēsturē – tā bija ar atrāvienu visvairāk tālmetienus realizējusī komanda – 1457. Zīmīgi, ka arī trešā un piektā vieta pieder tieši bostoniešiem nesenajos gados.

Principiālāks duelis nekā varētu šķist

Jāatzīmē, ka “Celtics” un “Knicks” organizāciju duelis izslēgšanas spēļu vēsturē ir otrais biežākais no visiem – abu ceļi krustojušies jau 17 sērijās. Pēdējā reize notika 2012./13. gada sezonā, kad “Knicks” rindas pārstāvēja līgas superzvaigzne Karmelo Entonijs, ņujorkiešiem esot pārākiem arī sērijā 4-2.

Tiesa, daudz iespaidīgāki panākumi kā organizācijai ir “Celtics” – ar 18 tituliem tā ir līgas rekordiste. Arī šajā regulārajā sezonā visos četros dueļos pārāki bijuši bostonieši, turklāt vidējā starpība bijuši 16 punkti. Tomēr Austrumu konferences pusfināls iesākts ar zaudējumu savās mājās ar 105:108 pagarinājumā. Vēl sāpīgāku šo zaudējumu padara fakts, ka Bostona izsēja 20 punktu pārsvaru…

Pārmerīgā tālmetienu izpildīšana – vidēji spēlē 48,2 regulārajā sezonā jeb katru minūti vismaz viens un, protams, arī līgas rekords – var būt komandas spožums un posts. Ja pirmajā kārtā pret “Orlando Magic” glāba fakts, ka pretinieki nav īpaši naski uzbrukumā, tad 60 (!) trejači pret “Knicks” otrās kārtas sērijas pirmajā mačā kļuva par klupšanas akmeni. Trāpīti tikai 15, bet 45 garām aizmestie ir līgas “play-off” antirekords. Tāpat kā 60 izmestie ir rekords.

Neskatoties uz pirmo neveiksmi, un Drū Holideja iztrūkumu jau vairākas spēles, “Celtics” aizvien tiek uzskatīti par sērijas favorītiem, tostarp arī vieniem no galvenajiem uz čempionu godu. Runājot par “Knicks” potenciālajiem mīnusiem – katrs no starta piecinieka spēlētājiem vidēji mačā aizvadīja 35 vai vairāk minūtes, turklāt visi, izņemot Džeilenu Bransonu (65 mači), piedalījās vismaz 72 spēlēs. Cik ilgi izturēs “Knicks” līderu ķermeņi, paliek atklāts jautājums. Ņemot vērā faktu, ka pirmo kārtu Ņujorka pārvarēja septiņos mačos.

Diemžēl veselības problēmas atkal piemeklējušas Kristapu Porziņģi, kurš slimības dēļ maču tā arī nepabeidza. Viņš laukumā uzspēja pabūt nepilnas 12 minūtes un aizmeta garām visus četru izpildītos metienus. Skaidrības par viņa dalību nākamajā mača nav.

Tas tiks aizvadīts naktī uz 8. maiju Bostonā.