• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vai NBA kausa izcīņa sezonas sākumā attaisno cerības

Vai NBA kausa izcīņa sezonas sākumā attaisno cerības

Naktī uz 13. novembri startēs otrais Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezonas sākuma turnīrs, kas šosezon ieguvis jaunu sponsoru un šobrīd tā oficiālais nosaukums ir “Emirates NBA Cup 2024”. Līgas galvenais mērķis, šādu turnīru ieviešot, bija vairot skatītāju interesi par mačiem sezonas sākuma ietvaros, kā arī, protams, savu artavu deva merkantilās intereses – nopelnīt vēl vairāk. Kāda ir turnīra izspēle un vai pērn debijas reizē tas sasniedza iepriekš izvirzītos mērķus?

Formāts

Šis ir “NBA In – Season Tournament”, kas pirmo reizi tika ieviests aizvadītajā sezonā. Par pirmajiem čempioniem kļuva “Los Angeles Lakers”. Zīmīgi, ka šī turnīra ietvaros leikeri tā arī nezaudēja nevienu spēli un noslēdza to ar perfektu bilanci 8-0, kas jau no pirmās dienas uzstāda augstu latiņu turnīra vēstures kontekstā. Lai arī šīs spēles tiek brendotas kā “Emirates NBA Cup”, tomēr vienlaicīgi tās iet kopējā ieskaitē regulārajā sezonā.

Balstoties uz pagājušās sezonas rezultātiem, 30 NBA komandas iedalītas sešās grupās katrā par piecām vienībām, turklāt savas konferences ietvaros. Tiek aizvadīti divi mači mājās un izbraukumā. 

Izslēgšanas spēlēm jeb knockout stage kvalificējas katras grupas uzvarētāja, bet divām labākajām otro vietu ieguvējā tiek piešķirtas, tā saucamās, wild card. Pusfināli un fināls tiks aizvadīti Lasvegasā, ikoniskajā “T – Mobile Arena”.

Kalendārs

  • Sākums – 12. novembris
  • Grupu turnīra noslēgums – 3. decembris
  • Ceturtdaļfināla cīņas – 10. un 11. decembris
  • Pusfināls – 14. decembris
  • Fināls – 17. decembris

*visi datumi norādīti pēc Ziemeļamerikas laika joslas

Vai pērn tika sasniegti cerētie rezultāti?

Svarīgākais faktors produkta novērtēšanā ir skatītāju interese un sponsoru vēlme tērēties reklāmās. Kopš Silvera stāšanās līgas komisāra amatā, līga tik vien ar to nodarbojas, lai vēl vairāk monetizētu savu produktu un “NBA Cup” ir viens no veidiem, kā šo mērķi sasniegt. Tomēr galvenie faktori ir un paliks cilvēku interese un sportiskā intriga. Bez tā nekur. Tā kā NBA klubu arēnu ietilpība svārstās no 17 tūkstošiem mazākajā līdz 21 tūkstotim lielakajā, tad loģiski visu diktē TV multimiljonu auditorija, tostarp no citām pasaules malām. Tieši līgums ar mediju gigantiem ESPN / ABC un “Warner Bros Discovery’s TNT”, kas kopš 2014. gada līgas kasē ik gadu ienesa 2,67 miljardus ASV dolāru, nodrošina astronomiskās algas līgas zvaigznēm un pat vidusmēra spēlētājiem.

Vēl jo vairāk jaunas inovācijas nepieciešamas, jo jaunais TV translāciju tiesību līgums ar ESPN/ABC, NBCU and “Amazon Prime Video”, kas stāsies spēkā no 2025./26.gada sezonas, ir vēl iespaidīgāks – par 76 miljardiem uz 11 sezonām jeb tas būs 160% pieaugums vidēji gadā , cik bija iepriekšējā līguma ietvaros! Naudas devēji vēlas atdevi un tā patiesi esot bijusi. TV reitingi pērn esot bijuši iepriecienoši. Tomēr ar iespējām augt.

Fināla spēli starp “Los Angeles “Lakers” un “Indiana Pacers” kanālos ABC un ESPN2 vidēji skatījās 4,58 miljoni cilvēku. Tā ir skatītākā NBA regulārās sezonas spēle jebkurā no pārraidīšanas vai straumēšanas platformām gandrīz pēdējo sešu gadu laikā kopš 2018. gada februāra. Te gan jāpiebilst, ka netiek ņemti vērā īpašie Ziemassvētku dienas mači, kuriem arī ir liela nozīme no mārketinga viedokļa līgas naudas iekasēšanas politikā.

Tikmēr maksimālais skatītāju skaits, kuri vienlaicīgi vēroja fināla spēli, bija 5,68 miljoni interesentu. Vidējā auditorija bija par 46% lielāka nekā pagājušā gada NBA sestdienas “Primetime ABC” sezonas atklāšanas spēlē starp “Boston Celtics” pret “Goldenstate Warriors”, kas ierasti ir viena no mērauklām. Tāpat “NBA In – Season Tournament” (tā to sauca pērn) spēles vidēji skatījās par 64% vairāk skatītāju nekā tas bija pērn vidēji NBA sestdienas mačos, kas ierasti tiek uzskatīts par elitāru raidlaiku un vienu no pīķa punktiem nedēļas TV programmā. 9. decembra fināls bija skatītākā pārraide ASV tovakar.

Daži vadošie Ziemeļamerikas sporta kanāli novembra mēnesī, kad norisinājās vairāki “NBA In – Season Tournament” logi, piedzīvoja no 15% – 20% skatītāju pieaugumu vidēji vienai NBA spēlei. Vairāki izslēgšanas mači radīja arī lielu interesi lielajos tirgos, kā arī mazāku pilsētu vidū, ja komandai neparedz lielu mērķu sasniegšanu sezonas ietvaros. Tomēr “NBA Cup” iedod mazu cerību par kaut ko pacīnīties. Ieguvumu ir daudz, produkts ir izreklamēts godam, par ko liecina arī statistika. Interese ir radīta. Jautājums – vai, gadiem ejot, tā nenopluks, kad visi jau pie šī turnīra būs pieraduši?

“NBA Cup” – uz palikšanu kā topošā vērtība?

Kas iedod šim turnīram īpašu noskaņu? Izspēles formāts, lai mačus sezonas sākumā padarītu aizraujošākus skatītājiem, jo nereti vairums komandu tikai “ieskrienas” tās gaitā. Tikmēr jaunā formāta iespaidā jau pērn bija iespējams vērot daudz aizraujošu maču ar augstāku spēles intensitāti nekā ierasts iepriekšējos gados šajā gada laikā. Bija vēromaja agresīvāka spēle aizsardzībā, netrūka arī nokaitētu saķeršanos. Tāpat izcēlās arī atšķirīgais laukumu vizuālais noformējums, bet komandām uz mačiem bija jāvelk alternatīvā tipa spēles formas. Daudz jauninājumu, kas skatītājiem šķiet piesaistoši. Vismaz pēc pirmajām aplēsēm. Un līga gatava iet vēl tālāk ar dažādām inovācijām. 

Viena no idejām, kas izskanējusi, bija, ka “NBA Cup” čempioni varētu garantēt sev vietu “play – off” vai “play – in”. Tas raisīja kritikas vilni un var saprast kāpēc. Jau “play – in” ideja daļai līgas dalībnieku nešķiet pievilcīga, jo regulārajā sezonā tiek aizvadītas 82 spēles un var rasties situācija, kad kārotais sešinieks, kas garantē tikšanu “play – off” pa taisno, paliek vienas, divu uzvaru attālumā, bet “play – in” izspēles zarā pie lielas neveiksmes nākas zaudēt 10. vietai, kura ievērojami atpalikusi visas sezonas gaitā.

Tiesa, šīs bažas nav tā arī apstiprinājušās dzīvē, jo dažu gadu ilgajā “play – in” vēsturē 90% gadījumu izslēgšanas spēlēm kvalificējas favorīti jeb tabulā augstāk stāvošās komandas. Tāpēc iespēja, ka līgas vadība varētu izšķirties par tādu soli vērtējama kā zema, ņemot vērā, ka tā noteikti sastaptos ar ne viena vien kluba pretenzijām šajā jautājumā. Protams, būtu arī piekritēji, piemēram, mazo tirgu klubi vai tie, kuriem nav lielu ambīciju uz titulu.

Izspēles formātu pagaidām plānots atstāt esošajā veidolā, tomēr tiek spriests arī par knockout stage dalībnieku skaita palielināsanu. Bet lielākie plāni līgas ir tieši mārketinga jomā, ko atklāti un tieši komentējis arī Silvers. Ņemot vērā kortu izteikti spilgto noformējumu, līgas komisārs neslēpa, ka nākotnē ir mērķis aizvien vairāk komercializēt šo pasākumu un atļaut atsevišķos mačos kortus noformēt kāda sponsora logo un krāsās. Skaidrs, ka tas maksātu milzu naudu, taču ASV ir visu iespēju zeme, un arī tādu naudu noteikti kāda gigantiska korporācija būtu gatava likt galdā. Tāpat skaidrs, ka nekādas monetārās ģenerācijas nav iespējamas, ja sportiskā intriga paliek vecajā līmeni kā tad, kas šis turnīrs nepastāvēja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NBA (@nba)