
“NBA Europe” projekts – ka tik tā nav utopija…
26.06.2026Nespēja vienoties ar ULEB un ULEB pirmās pretdarbības
Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vadībai ambīcijas aug ar katru gadu un viena no ambīciju izpausmēm ir jaunais “NBA Europe” projekts, kas
nozīmētu jaunas līgas izveidi vecajā kontinentā. Sākotnēji NBA vadībai bija cerība vienoties ar ULEB par sadarbību, taču pagaidām notiek pretējais.
ULEB savos turnīros palielina dalībnieku skaitu. Ja vēl gaidāmajā sezonā Eirolīgā paliks vecais dalībnieku skaits ar 20 komandām, tad no 2027./28. gada sezonas tas tiks palielināts līdz 24. Tikmēr Eirokausā jau uz nākamo sezonu tiks piedzīvota vēl lielāka ekspansija no 20 uz 32 komandām, tostarp ar “Rīgas Zeļļu” piedalīšanos. Tā būs pirmā reize kopš 2014./15. gada sezonas ar Latvijas kluba dalību šajā turnīrā. Toreiz tie bija “VEF Rīga” un BK “Ventspils”.
Visa šī ULEB kustība rada jautājumu – vai visi šie projekti var līdzpastāvēt? Tāpēc NBA izvēlējusies sadarboties ar FIBA. To pašu FIBA, kas jau ilgstoši atrodas konfliktā ar ULEB, kuras rīkotā Eirolīga un Eirokauss ir spēcīgāki par FIBA klubu turnīriem. Pēc idejas, kāpēc FIBA lai nenostātos pret savu “ienaidnieku”? Turklāt, ka tās “aizmugure” būs varenākā līga pasaulē. No FIBA skatpunkta viss šķiet loģiski. Stāsts ir par ULEB un NBA.
Kas spēlēs NBA un FIBA projektā?
NBA paziņojusi, ka starta šāviens projektam tiks dots 2027./28. gada sezonā. Bet aizvien nav neviena oficiāli apstiprināta kluba, kas tajā piedalīsies. Ir tikai vadlīnijas. No otras puses, zinot NBA, aizkulisēs noteikti ir panāktas mutiskas un mazāk mutiskas vienošanās. Citādi nekas nenotiktu un netiktu tik bravūrīgi paziņots par projekta startu.
Vadlīnijas ir sekojošas – piedalīsies klubi no 12 pilsētām. Tās ir:
- Atēnas
- Barselona
- Berlīne
- Londona
- Liona
- Madride
- Mančestra
- Milāna
- Minhene
- Parīze
- Roma
- Stambula
Šo pilsētu klubi būs pastāvīgās organizācijas, bet vēl četras komandas varēs iegūt nepastāvīgo locekļu statusu un nokļūt šajā pulciņā, pateicoties sportiskajiem panākumiem. Proti, viena vieta tiks FIBA Čempionu līgas uzvarētājiem un trīs vietējo čempionātu pārstāvjiem, kuri arī vēl nav publiski izskanējuši.
Kuluāros jau izskanējis, ka viena no dalībniecēm būs Stambulas “Galatasaray” un ar lielu varbūtību tas būs kāda liela futbola kluba atzars, kas izveidos basketbola komandu. Tāpēc nevar izslēgt jaunu klubu “piedzimšanu”. Vēl viens interesants notikums šajā kontekstā ir Lukas Dončica pirkums kopā ar partneriem – iegādāts Itālijas klubs “Vanoli Cremona” ar domu tā bāzes vietu pārcelt uz Romu un kļūt par daļu no projekta.
NBA pamatojums iepriekš minēto pilsētu iesaistei – modernas infrastruktūras pieejamība un ekonomiskais potenciāls. Un tam ir izskaidrojums, jo līgas spēlēm jāizskatās labi arī TV ekrānos un straumēšanas platformās, tāpēc modernas arēnas ir īpaši svarīgas. Klāt nāk vēl pilsētu ģeogrāfiskais statuss.
Ideālā variantā būtu piesaistīt kādu Eiropas līmeņa grandu, piemēram, “Real Madrid”, “Barcelona” vai kādu no Grieķijas superklubiem vai vēl kādu citu, bet… vairāki no tiem jau paziņojuši, ka paliks uzticīgi ULEB un Eirolīgai, nesen pagarinot sadarbības līgumus. NBA puse gan paziņojusi, ka projekts ies tālāk arī bez viņiem.
Mērķis – pelnīt kā Ziemeļamerikā
Kā nesenā intervijā izteicies “NBA Europe” ģenerāldirektors Georgas Aivazoglu, tad “mērķis ir apvienot spēcīgu basketbola kultūru ar nozīmīgiem komerciālajiem tirgiem, lai jau no paša sākuma veidotu gan sportisko kvalitāti, gan biznesa stabilitāti.”
Ar biznesa stabilitāti ir domāts tāds modelis kā NBA – ir pastāvīgas frančīzes (latviskojot – organizācijas) un noteikts biznesa modelis. Naudu to attīstībā ieguldītu privāto kapitālu fondi, iespējams, lielie futbola klubi, sporta investīciju fondi un miljardieri – entuziasti.
Summas tiek lēstas diezgan abnormālas, vietām no dažiem avotiem pat simtos miljardu ar domu, ka, projektam attīstoties, investīcijas būs iespējams atgūt. Tas gan raisa skepsi, redzot, ka gūt reālu pelņu pat it kā veiksmīgajai ULEB Eirolīgai, tas aizvien tā īsti nav izdevies. Protams, situācija sāk pamazām uzlaboties, bet aizvien galvenā naratīva ir, ka naudu grūž iekšā miljardieri, centrālie sporta klubi, kur piramīdas augšgalā tāpat ir futbola klubi, un valsts uzņēmumi.
Par to jau kritiski paspējis izteikties NBA komisārs Ādams Silvers, norādot, ka nav pieņemami, ka sportiski veiksmīgākie basketbola klubi funkcionē ar zaudējumiem, nevis peļņu. Tomēr tam ir vairāki faktori. Viens no tiem ir TV translāciju tiesību pārdošana, kas Eirolīgai nes procentuāli mazus ienākumus, bet NBA apgrozās astronomiskas summas. Tāpat algu griesti – šobrīd jebkurš traks miljardieris var grūst savu naudu principā, cik grib. Spilgts piemērs ir Atēnu “Panathinaikos”.
Vēl viens jautājums, kas rada skepsi – kur iegūt kvalitatīvus spēlētājus? Jau šobrīd redzams, ka Eiropas klubos strauji pieaug amerikāņu skaits, nereti veseliem starta pieciniekiem esot nokomplektētiem tikai ar viņiem. Un tie ne vienmēr visi ir augstākās kvalitātes, bet labāki par eiropiešiem gan.
Tādā gadījumā ir jāmeklē NBA netikušie (vai no turienes “izmestie”) vai pa taisno no NCAA. Taču ar NCAA arī ir jautājums, cik spēlētājiem būs pievilcīgs šis projekts, jo NCAA šobrīd jau vairākas sezonas ir atļauts slēgt patiesi ienesīgus līgumus. Un daudzi to izmanto. Pēdējais spilgtais piemērs – 25 gadus vecais Jams Madars, kuram piedāvāti pieci miljoni par sezonu. Situācija gan vēl nav noslēgusies, bet tendences kļuvušas skaidras.
Galvenās projekta intrigas – vai tiešām ar NBA palīdzību izdosies pārtraukt ULEB monopolu par pieeju uz spēcīgākajiem Eiropas klubiem. Ņemot vērā faktu, ka jau tagad abos ULEB turnīros ir pārstāvētas vairākas Eiropas metropoles. Un vai pie šādiem apstākļiem projekts var kļūt reālu naudu ienesošs.
Tas, savukārt, tiešā veidā būs atkarīgs no sportiskā līmeņa. Ko arī būs grūti pacelt augstāku nekā Eirolīgai. Jo jau šobrīd redzam, ka tādi 10,15, pat 20-25 minūšu NBA spēlētāji, pārnākot uz Eiropu, ne viemēr kļūst par līderiem šajos klubos. Protams, ir arī labi piemēri. Bet vai spēlētāji pietiks visiem?
Sagaidāms, ka tuvākajā laikā “NBA Europe” aizvien biežāk nāks klajā ar jauniem paziņojumiem projekta attīstības kontekstā. Bet izaicinājumu tā veiksmīgai palaišanai ir izteikti daudz. NBA un Ādamam Silveram būs par ko palauzīt galvu…
