
NBA dots starta šāviens “play-off”. Favorīti un melnais zirdziņš


“Play – in” atkal bez lieliem pārsteigumiem
Kopš šī turnīra ieviešanas lieli uzlabojumi konkurences palielināšanās ziņā nav novērojami. Aizvien ir komandas, kas jau laicīgi nedomā par uzvaru krāšanu un ar vārdu “laicīgi” saprotams ir pats sezonas sākums, kas ir skumji. Piemēram, Jūta, Portlenda un Toronto vairākus gados jaunus un veselus savus līderus atpūtināt sāka tik ātri kā nekad, dažiem pat spēlējot caur spēli pēdējos divus sezonas mēnešus. Līgas vadībai ir par ko padomāt.
Visvairāk “play-in” maču aizvadījušas “Atlanta Hawks” un “Miami Heat” vienības – katrai pa sešiem, veiksmīgakajiem esot “Heat” tā brīža basketbolistiem, kuri tikuši pie četrām uzvarām un 2023. gadā iekļuva arī NBA finālā. Arī šogad tālāk tika trīs no četriem augstāk izsētajiem klubiem.
Vienīgā intriga par “play-off” sešinieku bija starp “Warriors” un “Los Angeles Clippers” noslēdzošajā regulārās sezonas spēlē, kas sagādāja īstu trilleri ar papildlaiku. Tajā veiksmīgāki izrādījās “Clippers”, bet “Warriors” vēlāk, ne gan bez izbīles, tomēr pāvarēja “play-in” un šobrīd jau paņēmuši pirmo uzvaru sērijā pret “Houston Rockets”.
Vai kāds izaicinās “Celtics” Austrumos?
Bostonas kluba sekmes basketbola laukumā pēdējos gados ir vairāk nekā iespaidīgas – kopš 2016. gada ķeltiem pirmajās divās kārtās allaž bijušas mājas spēļu priekšrocības. Kas nozīmēja, ka regulārā sezona noslēgta vismaz top 4 vidū. To izdevies pārvērst arī panākumos, jo šajā laikā sasniegti pieci Austrumu konferences fināli, divi NBA fināli un izcīnīts tituls pērn. Vairāk par tieši “Celtics” aizvadīto sezonu un komandas izredzēm iespējams lasīt zemāk rakstā.
“Celtics” iesoļo “play-off” atpūtušies, bet ne galveno favorītu lomā
Kā reālākā “Celtics” izaicinātāja Austrumos tiek minēta Klīvlendas komanda, kas izcīnīja par trīs uzvarām vairāk – 64. Arī šie skaitļi ir interesanti, ja uz tiem skatās reāli. Piemēram, “Cavaliers” bija misijā jau no sezonas pirmās dienas, pārliecinoši lielākajā daļā spēļu piedaloties visiem labākajiem spēkiem. Tikmēr “Celtics” regulāro 82 spēļu maratonu var uzskatīt izietu kruīza kontroles formātā – Porziņģis vien nospēlēja tikai 42 mačus, regulāri tika atpūtināti arīciti līderi, bet rezultāts aizvien iespaidīgs – 61 uzvara.
Runājot par citiem Austrumu klubiem, tad kā nākamie rindā tiek minēti “Indiana Pacers” un “Milwaukee Bucks”, kas tiekas savā starpā pirmajā kārtā. Tiesa, “Bucks” nav lielas skaidrības par Damiēna Lilarda pieejamību, kas daudz ko maina favorītu statusa ziņā. Par Austrumu “melno zirdziņu” min “Detroit Pistons”, kas jau sērijā ar nomocīto “New York Knicks” paņēmusi uzvaru viesos. “Knicks” lielākā problēma – vadošo spēlu lielais spēles laiks regulārajā sezonā. Jo tālāk ies “play-off”, jo vairāk to Ņujorkas kluba spēlētāji jutīs…
No Rietumiem nāk potenciāli favorīti
Kāpēc esošie čempioni “Celtics” nav galvenie favorīti uz uzvaru čempionātā arī šogad, pat neskatoties uz to, ka komandas kodols nav mainījies? Jo tā ir gados jaunā komanda “Oklahoma City Thunder” ar Šaju Džildžesu – Aleksandru priekšgalā. Eksperti arī uzskata, ka tieši kanādiešu aizsargs būs šīs regulārās sezonas vērtīgākais spēlētājs.
OKC ir līgas jaunākā vienība ar vidējo vecumu 24,1 gadu un kopējo pieredzi visiem spēlētājiem ar aizvadītiem mazāk nekā 200 “play-off” mačiem. “Thunder” jau pērn sāka izskatīties iespaidīga komanda un vēl vairāk šo statusu tā apliecināja šogad, tostarp pirmajā “play-off” spēlē pret “Grizzlies” (šobrīd jau 2-0 sērijā) uzvarot ar +51. Tā ir lielākā rezultātu starpība vēsturē sērijas pirmajā mačā un ceturtā lielākā vispār izslēgšanas spēlēs. Atcerēsimies, ka pērn viņus apstādināja daudz pieredzējušāka “Mavericks” komanda, kas Rietumu pusfinālā OKC uzvarēja diezgan pārliecinoši. Pēc laukumā redzētā. Par zemu nekad nedrīkst novērtēt arī “Minnesota Timberwolves” vienību ar Entoniju Edvardsu priekšgalā. Tiek runāts, ka viņš ir līgas nākamā seja, ko apliecināja arī pērn sasniegtais konferences fināls un šogad labi iesāktā sērija pret “Lakers”. Otrajā mačā gan “Lakers” paņēmuši jau revanšu.
Vēstures fons un “skaistie” stāsti
Kā rāda vēsture, tad regulārās sezonas uzvarētājiem 21. gadsimtā nav klājies spoži vēlāk “play-off” turnīrā. Šajā laika posmā 18 reizes labākā komanda pēc 82 spēlēm nav spējusi tikt pie titula, bet tikai reizi zaudējusi finālā. Un kādā! Tā bija “Golden State Warriors” vienība, kas uzstādīja NBA rekordu 73-9, bet nespēja novest lietu līdz galam un izlaida finālsērijā vadību 3-1, kapitulējot ar 3-4 pret Lebronu Džeimsu, Kairīju Īrvingu un “Cleveland Cavaliers”. Pie titula, sākot ar 2000. gadu, tikušas tikai sešas komandas, tostarp pērnie čempioni “Celtics”.
Lai arī Bostonas organizācija ir tituliem bagātākā līgā ar 18, tomēr pēdējo reizi “back – to – back” (vismaz divus gadus pēc kārtas) tituli tika izcīnīti tālajā 1969. gadā vēl leģendārā Bila Rasela ērā. Savukārt līgas platuma grādos pēdējais šāda veida panākums ir “Warriors” zelta laiku modelim ar tituliem 2017. un 2018. gadā.
Vēl viens skaists stāsts būtu, ja titulu izcīnītu “Los Angeles Lakers” ar Luku Dončiču un Lebronu Džeimsu priekšgalā. Ekspertu domas dalās, kad runa ir par to, kuram no abiem iepriekš nosauktajiem spīdekļiem tituls nozīmētu vairāk. Vai tas palīdzētu Lebronam GOAT diskusijā? Diez vai, bet Lukas tikšana pie titula pēc kontriversālās aizmainīšanas no Dalasas būtu kā ķirsītis uz kūkas visiem viņa faniem un esošajiem “Mavs” un tās ĢM Niko Harisona anti – faniem.
Eļļu ugunij piemeta arī Harisona izteikumi pirmajā publiskajā preses konferencē pēc notikušās maiņas. Tajā “Mavs” ģenerālmenedžeris izteicās: “Nedomāju, ka mūsu fanu bāzei Luka bija tik nozīmīgs, tagad es to redzu. Bet laiku atpakaļ vairāk nevar pagriezt.” Zīmīgi, ka viņam tika uzdots arī jautājums par to, kāpēc viņš nebūtu jāatlaiž no sava amata? Jo Dončiča atgriešanās spēlē Dalasā fani skandēja saukļus par Niko atlaišanu. Harisons uz to atbildēja, ka uzskata, ka ir padarījis labu darbu, esot amatā. Redzēsim, bet Lukas uzvaras stāsts, šķiet, būtu pats iespaidīgākais no visiem šogad pieejamiem.
Vēl iespaidīgi būtu Džimijam Batleram iegūt savu pirmo un “Warriors” ar Stefanu Kariju piekto titulu viņa ērā, kas nozīmētu, ka Karijam ir vairāk čempionu gredzenu nekā Lebronam Džeimsam. Vai tomēr “Clippers” piedzīvos izrāviena sezonu un beidzot ar zvaigznēm ierindā parādīs, uz ko patiesi ir spējīgi? Arī Kavai Lenards var panākt Lebronu ar finālu MVP ar trīs dažādām komandām. Tiesa, lai panāktu gredzenu skaitu, Lenardam nepieciešams būtu vēl viens gads.
Pēc mūsu ekspertu domām reālākās titula pretendentes ir OKC un “Celtics”, paredzot arī šo abu komandu tikšanos finālā. Kā trešā reālākā kandidāte tiek minēta “Cavaliers” vienība, kas aizvadīja patiesi iespaidīgu regulāro sezonu, bet kā nākamās ir “Warriors”, “Denver Nuggets” un “Clippers”. Kurš kuru? Čempiona noskaidrošana finālsērijā notiks sākot ar jūnija sākumu.