Ar vairākiem jauninājumiem atgriežas NBA
Naktī uz 25. oktobri ar divām spēlēm tiks ievadīta 78. Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona. Startēs pasaules labākais basketbols! Šajā apskatā aplūkosim galvenās aktualitātes, kas būtu jāzina par gaidāmo sezonu. Kādi būs jaunievedumi gan spēles noteikumos, gan izspēlē, kā arī iepazīstināsim ar svarīgākajiem sezonas datumiem.
Cīņa pret nespēlēšanu, turnīrs sezonas vidū un vai redzēsim mazāk teātri laukumā?
NBA ir progresīva līga un vienmēr cenšas sekot līdzi laikam. Lai arī tās globālā popularitāte ir ievērojami augusi pēdējo desmitgažu laikā, īpaši finansiālais tvēriens un peļņa, tomēr arī šāda līmeņa biznesa projektam, kāds ir NBA, nedrīkst gulēt uz lauriem. Tāpēc arī šajā sezonā gaidāmi vairāki jauninājumi dažādos spektros.
Vairs nekādu sačkošanu! Vai tiešām?
Pēdējos gados līgai gan nācies saskarties ar kritikas vilni par apzinātu zvaigžņu spēlētāju atpūtināšanu, tādējādi katru sezonu liekot vilties vairākiem tūkstošiem fanu, īpaši ASV, kuri apmeklē spēles klātienē, bet par nožēlu spēles dienā nākas uzzināt, ka ilgi gaidītā iespēja vērot klātienē savu elku nebūs pieejama, jo viņš… atpūtīsies. Publiski ir pieteikts karš pret, tā saucamo, load management. Runājot par šo fenomenu, tad pirmais kadrs, kurš nāk prātā, ir Kavai Lenards.
Viņš gan mediju dienā paziņoja, ka visi viņa virzienā vērstie apvainojumi ir nepamatoti, un ka cilvēki neizprot patieso apstākļu būtību. Tomēr arī NBA līdz galam netic zvaigžņu godaprātam, tāpēc ir nolēmusi beidzot rīkoties, ieviešot mērus. Izceļot nozīmīgākos: klubi nedrīkstēs atpūtināt vairāk par vienu zvaigznes līmeņa spēlētāju vienlaicīgi. Par zvaigznes līmeņa spēlētāju tiks uzskatīts tāds, kurš pēdējo trīs sezonu laikā ir vai nu bijis “All Star Game”” dalībnieks, vai iekļuvis kādā no trim sezonas simboliskajām izlasēm.
Tāpat klubiem kā prasība tiks izvirzīta, lai zvaigžņu līmeņa spēlētāji būtu pieejami nacionālās televīzijas spēļu pārraidīšanas laikā, kā arī uz “In – Season Tournament” spēlēm, lai vairotu par to interesi. Līgas vadība arī izstrādājusi daudzas citas rekomendācijas, pēc kurām ieteikts klubiem vadīties. Viena no tām – organizācijas bez iemesla, ja vien pie vainas nav līgas ārsta apstiprināts savainojums, nevar vienkārši pārstāt laist laukumā kādu spēlētāju, kā tas ierasti notiek uz sezonas beigām, kad daudziem “play – off” sapnis ir izsapņots, bet citi jau sapņo par draftu. Detalizētak par šiem jauninājumiem un to vadlīnijām var izlasīt šeit.
“Play – in” nepalīdzēja. Taisām “In – Season Tournament”!
Vēl tikai pāris gadus atpakaļ līgas vadība nolēma ieviest “play – in” sistēmu, palielinot komandu skaitu, kurām ir iespēja iekļūt pamata “play – off” stadijā (16 vienības). Netrūka arī skeptiski noskaņotu pušu par šo jaunievedumu. Tā mērķis bija panākt, ka teorētiski ar šādu soli nozīmīgu spēļu būs vairāk, komandām cerot līdz pēdējam aizķerties potenciālā “play – off” vilcienā, un citām piespiest laist laukumā otros sastāvus un gatavoties nākamajai sezonai jau laicīgi.
Kā tas izvērtās praksē, un uo tad saka statistiska? “Play – in” tika ieviests sākot 2019./20. gada sezonu, kad tā bija daļa no “burbuļa” turnīra. It kā veiksmīgi sevi apliecinājusi, tā tika “bīdīta” tālāk. Skaitļi gan saka – pērn Rietumu 10. vieta jau divas spēļu kārtas pirms regulārās sezonas bija nodrošinājusi sev vietu tālāk, bet Austrumos atstatums bija pat pieci mači. Līdzīga tendence bija arī vēl sezonu iepriekš – Rietumos vienas uzvaras starpība, bet Austrumos septiņu, bet saīsinātajā (72 spēles) 2020./21. gada sezonā abās konferences 10. un 11. vietu šķīra divu uzvaru tiesa.
Teorijā it kā ir uzlabojumi, bet praksē šo pēdējo trīs gadu pieredzi vislabāk var izmērīt, ja paņemam 8. vietu bilanci, pamatturnīram noslēdzoties. Rietumos pērn pēc vecā formāta par pēdējo pozīciju būtu taibreks, kurā “play-off” iekļūtu Minesotas “Timberwolves”, kamēr Austrumos Atlantas “Hawks” un Toronto “Raptors” arī dalīja vienādu bilanci pa 41 uzvarai, bet Čikāgas “Bulls” bija 40.
Ko ar to var pateikt? Ka arī iepriekšējo sezonu vēsture rāda, ka uz sezonas beigām allaž ir palikušas tās pašas, plus mīnus, divas līdz trīs komandas, kuras cīnītos par vienu, 8. vietu, bet īpašs konkurences un vēlmes pieaugums cīnīties par 10. vietu starp klubiem nav novērojams. Vēl jo vairāk – aizvien ir komandas, kuras jau no paša sezonas sākuma nekautrējās demonstrēt savu uzņemto attīstības kursu. Kas būtu augstākas drafta izvēles iegūšana, kā arī jauno spēlētāju attīstīšana, kas vairumā gadījumu neiet kopā ar augstu sportisko rezultātu sasniegšanu.
Vienīgais pluss šobrīd ir tāds, ka veterānu pilnām komandām, kurām padevusies neveiksmīga regulārā sezona, ir iespēja aizķerties vēl, ja spēj iekļūt vismaz desmitniekā. Tiesa, pagaidām gan tikai viena 10. vieta ir spējusi arī iekļūt tālāk “play – off” stadijā.
Šī sezona nākusi ar vēl vienu jauninājumu – “In – Season Tournament” jeb turnīru, kas norisināsies tās laikā, vienlaikus tā spēles tiks ņemtas vērā arī NBA regulārās sezonas ieskaitē. Pirmie šī turnīra mači notiks jau novembra sākumā, bet izslēgšanas kārtas jeb knockout stage Lasvegasā. Tā izspēle ir sekojoša:
NBA IN-SEASON TOURNAMENT EXPLAINED 🎥
Starting Nov. 3, all 30 teams will compete for the NBA Cup with 8 teams advancing into the knockout rounds! The tournament semis and championship game will be held in Las Vegas, Dec. 7 and 9! pic.twitter.com/NZdURUa3XR
— NBA (@NBA) July 8, 2023
Balvu fondā būs nauda klubiem un spēlētājiem, kuri iekļūs izslēgšanas spēļu stadijā. Tāpat viens no galvenajiem argumentiem šim turnīram ir tāds, lai komandas jau sezonas ievadā nopietnāk pievērstos laukumā notiekošajam.
Aktieriem vieta Holivudā, nevis uz NBA parketa
Vēl viena problēma mūsdienu modernajā NBA ir spēlētāju tēlošana, lai iegūtu sev labvēlīgas svilpes no tiesnešiem. Ierasti situācija uzlabojas “play – off” spēlēs, kad tik daudz svilpju vairāk neatskan, tomēr tas netraucē spēlētājiem izmantot dažādas viltības un pat izteikti nekaunīgus gājienus!
Tagad tiesnešiem būs tiesības piešķirt nesportiskas uzvedības tehnisko piezīmi, ja viņi konstatēs, ka spēlētājs ir apzināti tēlojis. Par to pienāksies viena soda metiena izpildi un spēle turpināsies. Lai izraidītu no spēles, nepieciešams iegūt divas tādas piezīmes.
Kā šo izdosies realizēt praksē, ir atklāts jautājums. Jau šobrīd gandrīz noteikti ir skaidrs, ka kontriversālu situāciju šajā sakarā sezonas laikā, īpaši “play – off” laikā būs daudz un tās tiks apspriestas ļoti. Varbūt tas ir apzināts gājiens? Sīkāku skaidrojumu par šī jaunieviesuma detaļām var izlasīt te.
Svarīgākie datumi 2023./24. gada NBA sezonai – nepalaid garām
- Regulārās sezonas starts: čempioni Denveras “Nuggets” vs Losandželosas “Lakers” & Goldensteitas “Warriors” vs Fīniksas “Suns” (25.10.)
- Latviešu pirmās spēles: Porziņģis un “Celtics” viesos pie Ņujorkas “Knicks” un Bertāns un “Thunder” viesos pie Čikāgas “Bulls” (26.10.)
- “In – Season Tournament” sākums (3.11.)
- “In – Season Tournament” pusfināls (7.12., Lasvegasa)
- “In – Season Tournament” Championship raunds (9.12., Lasvegasa)
- 10. janvāris 2023. – visi aktīvie spēlētāju līgumi kļūst garantēti līdz sezonas beigām
- Maiņu darījumu termiņa beigas jeb trade deadline (08.02.)
- NBA Zvaigžņu spēles nogale (16. – 18.02, Indianopolisā)
- “Play – in” turnīrs (16. – 19.04.)
- “Play – off” turnīrs ( 21.04.)
- NBA finālsērija – Game 1 (06.06.2024.)