• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Džeimss – NBA punktu rekordists. Vai rekords ilgi būs drošībā?

Džeimss – NBA punktu rekordists. Vai rekords ilgi būs drošībā?

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) kritis viens no svarīgākajiem individuālajiem rekordiem, kas neskarts noturējās vairāk nekā trīs desmitgades (kopš 1989. gada). Tas beidzot ir noticis – Lebrons Džeimss kļuvis par visu laiku rezultatīvāko spēlētāju (tikai regulārās sezonas spēles) līgas vēsturē! 

Jāatzīmē, ka viņš jau iepriekš bija sasniedzis rekordu gūtajos punktos, kopā skaitot regulāras sezonas un izslēgšanas spēles.

Bet vai Džeimsa jaunais rekords turēsies tikpat ilgi, vai tomēr jāskatās pār plecu jau tagad? Variācijas aplūkosim raksta turpinājumā.

Neizbēgamais pienāca

Losandželosas “Lakers” aizvadīja mājas spēli pret Oklahomstijas “Thunder”, un lai Džeimss pārspētu leģendāro Karīmu Abdulu – Džabaru, kurš karjeras laikā guva 38 387 punktus, bija nepieciešams gūt 36 punktus. Džeimss to paveica trešajā ceturtdaļā, visiem arēnā sanākušajiem cilvēkiem ceļoties kājās ar ovācijām. Arī Džeimsa grimasēs bija redzams – tas viņam ir īpašs mirklis…

Kā jau ierasts, tas aktivizēja atkal vairākas grāmatu plauktos noglabātas tēmas, kā piemēram, kurš ir visu laiku labākais – Maikls Džordans vai tomēr šis Džeimsa sasniegums viņu paceļ pāri MJ latiņai? Tāpat ir kritiķi, kuri šo rekordu nelabprāt skaita pie “lielo sasniegumu” kategorijas, ņemot vērā, ka Abduls – Džabars bija groza apakšas spēlētājs un neizpildīja tālmetienus. Tikmēr Džeimss uz trejaču rēķina iekrājis vien aptuveni 6000 punktu vairāk.

Iespaidīgs arī ir fakts, ka Džeimsam bija nepieciešamas par 150 spēlēm mazāk nekā viņa priekšgājējam šajā tronī, lai pārsniegtu šo punktu robežu. Iespaīdīgi! Lebrons šobrīd aizvada savu 20. sezonu NBA. Vismazāk vidēji mača punktus viņš guva savā pirmajā gadā – 20,9. Nākamais zemākais rezultāts ir trīs sezonās 25,3 punkti. Visās pārējās – tikai uz augšu.

Džeimsam ir bijušas trīs, var būt četras 30+ punktu sezonas. Divas pirmajos piecos gados Klīvlendā, un vēl divas pēdējos divos gados (ieskaitot šo, ja tas izdosies). Tā ir neticama parādība, ņemot vērā, ka NBA piekoptais spēles stils ir ļoti fizisks un atlētisks.

Vēl viena rekorda medībās?

Starp citu, Lebrons šobrīd tabulā starp visvairāk aizvadīto spēļu skaita ziņā ar 1410 ierindojas dalītajā 9. vietā. Līdz pirmajai vietai Bostonas “Celtics” leģendai Robertam Perišam atsarp nav nesadeldējama – rekords ir 1611 spēles. Džeimss ir izteicies, ka vēl par spēlēt beigšanu nedomā. Ka viņam padomā ir vēl pāris gadi un sapnis ir kāpt uz korta kopā ar dēlu Broniju. Cik to reāli ir piepildīt?

Šobrīd Lebronu līdz rekorda pārspēšanai šķir 202 spēles, bet Bronijs potenciāli var būt pieejams NBA draftam 2024. gada vasarā. Tas nozīmē – pusotra sezona, plus vismaz viena sezona kopā ar dēlu.

Lai būtu visvairāk mačus aizvadījušais basketbolists, Džeimsam nepieciešams būtu pabeigt šo, nākamo un vēl vienu ar astīti sezonu. Tas nozīmētu spēlēšanu līdz 41, 42 gadiem. Toms Breidijs NFL superzvaigzne darīja to līdz 45. Vai Džeimss var atkārtot?

Cik lielā drošībā ir jaunais punktu rekords?

Lai arī Abdula – Džabara rekords daudziem šķita kā viens no tiem, kas varētu netikt nekad pārspēts, tomēr spēles evolūcija (sākot jau ar trīspunktu līnijas ieviešanu un dažādu citu noteikumu maiņu laika gaitā, kas palielinājuši spēļu rezultativitāti) ieviesa tajā korekcijas. 

Protams, nedrīkst noniecināt Džeimsa sasniegto, bet jābūt atklātiem – mūsdienu basketbols ievērojami atšķiras no tajā ērā pieredzēto. Un atšķirības neizpaužas tikai punktu skaitā, kuri redzami uz tablo.

Zīmīgi, ka starp līgas top 250 rezultatīvākajiem spēlētājiem vēsturē šobrīd topā atrodas tikai 30 aktīvie spēlētāji. Rezultatīvākais no tiem ir Kevins Durants (26 684 pnkti), taču viņš ir aptuveni 12 tūkstošus punktu aiz Džeimsa un viņam reālāks mērķis būtu panākt top 5 un Džordanu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tonybet Fan (@tonybet_fan)

Bet vai šajos apstākļos nav jāpalūkojas uz kādu no līgas jaunajām zvaigznēm, kuras teorētiski, kad būs beigušas savu karjeru, varētu pietuvoties vai pat aiziet garām Džeimsa iespētajai?

Visiem noteikti uzreiz prātā nāk Luka Dončičs no Dalasas “Mavericks”. Viņš šobrīd aizvada savu piekto sezonu NBA un jau no otrās regulāri (lielākā vai mazākā mērā) tiek iesaistīts MVP sarunās. Arī šo sezonu viņš iesācis uguņojot, vidēji gūstot 33,4 punktus. 

Bet salīdzināsim Lukas pirmās piecas sezonas ar Lebrona.

Dončičs

Džeimss

21,2 p (72 spēles)20,9 p (79 spēles)
28,8 p (61 spēle)27,2 p (80 spēles)
27,7 p (66 spēles)31,4 p (79 spēles)
28,4 p (65 spēles)27,3 p (78 spēles)
33,4 (60 spēles)*30 p (75 spēles)

*Piebilde – Dončiča šīs sezonas prognozētie statistiskas rādītāji.

Tad Dončičs, pieņemot, ka viņš noslēgs šo sezonu šādā tempā, pēc pirmajām piecām sezonām būs aptuveni 9300 punkti, kamēr Džeimsam šajā karjeras posmā jau 10 689. Te, protams, lomu spēlē arī traumu faktors – Džeimss izlaida 19 no visām maksimāli iepspējamām spēlēm, kamēr Dončičs par divām reizēm vairāk, turklāt pa vidu bija arī saīsināta sezona pandēmijas dēļ.

Teorijā Džeimss var vēl nospēlēt šo un divas sezonas. Tātad – viņa atrāviens no Karīma tikai pieaugs. Dončičam, lai panāktu Lebronu līdz esošajam punktam, vajadzētu nospēlēt vēl vismaz 15 sezonas un katrā no tām gūt ap 9 700 punktiem. Tas pie maksimālā spēļu skaita jeb 82ām būtu 23,7 punkti mačā. 

Ņemot vērā, ka Lukam noteikti paši labākie brieduma gadi ir tikai priekšā, tostarp arī 30+ punktu sezonas varētu būt vairākas, uz pirmā acu skatiena nešķiet tik nesasniedzams mērķis.

Daudz tiek runāts arī par Džeisonu Teitumu no Bostonas “Celtics”. Puisis aizvada savu sesto sezonu līgā un šobrīd karjeras punktu daudzumā ir pat priekšā Lukam – amerikāņa kontā 9 218 punkti. Tiesa, Lukam ir sezona “rezervē”.

Tomēr te jāatgriežas pie fakta, ka Lebrons vēl ir aktīvs un negrasās doties prom no lielās skatuves. Viņa demonstrētais sniegums un fiziskā forma ir kaut kas no zinātniskās fantāzijas. Domājams, šī kunga sakarā vēl lieli notikumi, kas sajauktu gaisu arī līgas ikdienā, būs vēl gaidāmi.