• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Latvijas klubu basketbola sezonas kulminācija ir klāt

Latvijas klubu basketbola sezonas kulminācija ir klāt

Ir pienācis kulminācijas brīdis Latvijas klubu basketbolā, piedāvājot finālsēriju no klasikas žanra BK “VEF Rīga” pret BK “Ventspils”. Tā būs jau 11 (!) abu komandu tikšanās reize Latvijas Basketola līgas (LBL) cīņā par zeltu. Ko no šīs sērijas sagaidīt un kāds ir fons pirms izšķirošajām cīņām?

welcome-offer

Finālu attiecība – Rīgas klubs tālu priekšā

Šī būs jau 11. reize, kad abas komandas tiksies finālā. Līdz šim ievērojami veiksmīgāka bijusi “VEF Rīga”, kas uzvarējusi astoņos no 10 dueļiem, “Ventspils” iegūstot titulu divas reizes. Tiesa, “Ventspils” var lepoties ar 22. fināliem un 10 čempionu kausiem. Rīgas klubam to ir deviņi, kas nozīmē, ka sāncenši ir tepat blakus un ir iespējas pārrakstīt vēstures grāmatas. Tas noteikti piedos papildus “skaņu” un ažiotāžu abu komandu pretstāvei.

“VEF Rīga” ir arī rekordiste secīgo finālu skaita ziņā – 13, tomēr līdz visvairāk pēc kārtas izcīnīto titulu sarakstā līdz savulaik astoņas reizes pēc kārtas uzvarējušajiem “Brocēniem” vēl atpalicība ir – šobrīd tai ir četri, uzvarot būtu pieci secīgi zelti. Bet tie ir daži vēsturiskie fakti, ar kuriem pirms šīs finālsērijas būtu vērts iepazīties. Tomēr kāda šobrīd ir aktuālā situācija un gatavība abu komandu nometnēs?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VEF RĪGA (@vefriga)

Rīdzinieki paklūp divreiz, kurzemnieki tiek cauri ar vieglu izbīli

Pusfinālā “VEF Rīga” tikās ar BK “Liepāja” komandu un, lai noskaidrotu šīs sērijas uzvarētāju, bija nepieciešams maksimālais spēļu skaits – piecas (vien finālā paredzēta sērija līdz četrām uzvarām). Sērija iesākās ar vefiešu uzvaru Rīgā 79:64, taču pēc tam sekoja divi negaidīti iznākumi ar liepājnieku uzvaru – 76:71 Liepājā un 78:75 Daugavpilī (“VEF Rīga basketbola popularizēšanas kampaņas ietvaros). Situācija gan tika glābta un divi pārliecinoši panākumi Rīgas kluba izpildījumā 92:60 un 87:61 šēriju noslēdza.

Tikmēr “Ventspils” spēkojās ar “Ogri”. Pēc klupiena pirmajā mačā savā laukumā ar 76:79, tika izcīnīti trīs secīgi panākumi ar 91:76, 94:81, 93:79. Kāpēc to varētu saukt par izbīli? Ne tāpēc, ka pirms sērijas Kurzemē bāzētais klubs būtu bijis pārliecinoša favorīta statusā, bet gan tādēļ, ka uz vienu spēli tika atdotas mājas spēļu priekšrocības. To gan izdevās uzreiz novērst un novest sēriju līdz sev vēlamajam rezultātam.

Līderi un spēcīgās puses

Ja paskatāmies uz “Ventspils” demonstrētot sniegumu uzbrukumā pēdējos trīs mačos ar “Ogri, aina paveras iespaidīga – visos gūti vismaz 91+ punkti. Te gan jāizceļ fakts, ka arī “Latvijas – Igaunijas apvienotajā līgā “Ventspils” ar vidēji spēlē gūtajiem 86,03 punktiem bija otrajā vietā šajā rādītājā aiz iespaidīgajiem 93,74 punktiem, ko sasniedz “Prometey”. Tikmēr “VEF Rīga” bija ceturtie līgā ar 83,41 punktiem.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ogre basketball (@bkogre)

Lielu lomu šādās sērijās spēlē aizsardzība un “Ventspils” uzbrucējs Linards Jaunzems ir līderis pārķertajās bumbās (2,0), esot arī apvienotajā līgā starp labākajiem. Rezultatīvākais spēlētājs pēc četriem pusfināla mačiem ir arī Rīgas kluba rindās savulaik pabijušais Artūrs Ausējs ar 14,5 punktiem. 

Ļoti daudz ko izšķirs arī cīņa groza apakšā, tāpēc, lai varētu iegūt skaidrāku ieskatu patiesajām spējām, par atskaites punktu šajā rādītājā ņemsim “Est – Lat” līgas statistiku. Labākais cīņā par atlēkušajām bumbām BKV bija Emanuels Vembijs ar 7,8, bet VEF tas bija Naisers Brūkss ar 7,4. Un gūto punktu rādītājs abiem ir identisks – 12,6 punkti. 

Tieši šo divu vīru duelēšanās groza tuvumā un sportisko “attiecību noskaidrošana” var būt svarīgs faktors spēka sviru pagriešanai vienā vai otrā virzienā. Vēl papildspēkus, ko mest cīņa par atlēkušajām bumbām, komandām ir-  Andreju Šeļakovu (BKV) un Anriju Mišku un Māri Gulbi (abi VEF).

Ja salīdzinām abu komandu aizsargu pozīcijas, tad “VEF Rīga” paļaujas uz Kristera Zorika un Glena Millera Kouzija duetu. Taču “Ventspils” savus galvenos spēkus šajā sektorā redz Ivana Gandija – Rosas, Ausēja un arī Elkšņa izskatā. Izšķirošos brīžos gan varētu spēlēt loma, ka Rīgas klubs tomēr startēja starptautiskās sacensībās FIBA Čempionu līgā. Šī turnīra līmenis aug ar katru sezonu un sniedz augsta līmeņa pieredzi. Piemēram, Zoriks šajā turnīrā izcēlās ar vidēji gandrīz tikpat punktiem kā vietējā. Turklāt viņš jau šosezon kausa finālā (un daudzkārt arī iepriekš) ir pierādījis, ka ir tāda līmeņa spēlētājs, kurš var izšķirt mača likteni vienatnē. Vai tas būs faktors? Viens no, ja spēle nonāks līdz sīvai galotnei.

Eksperti atdod priekšroku Rīgas klubam

Pirms spēļu prognozēs un vairāku ekspertu ieskatā par favorītiem tiek uzskatīti “VEF Rīga” basketbolisti. Ja atskatāmies uz abu komandu šīs sezonas savstarpējām spēlēm, tad tādu ir bijis vien divas. Pirmajā Rīgas klubs uzvarēja ar 100:81 mājās, taču Ventspilī mājinieki paņēma revanšu ar 99:92. Teorētiski bija iespējamas trīs, vienai no tām esot Užavas basketbola kausa izcīņas finālā, taču “Ventspils” tai nekvalificējās, bet kausu ieguva “VEF Rīga”.

Aplūkojot abu maču rezultātus, rodas jautājums – vai mūs sagaida ļoti rezultatīva finālsērija? 181 un 191 kopā gūts punkts ir gana iespaidīgi… Runājot par pirmā mača nozīmi, jāizceļ kāds interesants fakts: komanda, kura izcīna uzvaru pirmajā spēlē ir triumfējusi arī visā finālsērijā 80% gadījumu! Vai šī tendence turpināsies arī šogad?

Spēļu kalendārs ir sekojošs – abas komandas pamīšus dosies viena pie otras, sākot ar pirmo mača aizvadīšanu Rīgas, “Elektrum OC”, pēc tam “Ventspils OC”. Sākot ar 3. maiju (19:45). Pilnu spēļu kalendāru var aplūkot LBS mājas lapā.

Noteikti aizraujoša solās būt arī “Liepājas” un “Ogres” sērija. Fakts, ka liepājnieki spēja novest sēriju līdz piecām spēlēm ar pēdējo četru gadu LBL čempioniem… ir ļoti lielas ievērības vērts. Un tā nebija pirmā reize šosezon, kad “Liepāja” pakutināja nervus Rīgas lielklubam. Sezonas ievadā tika izcīnīta uzvara ar 98:93, bet revanš rīdziniekiem padevās sūri – 81:76.

Tikmēr “Liepājas” pret “Ogri” abos dueļos šosezon uzvarējuši otrie ar 81:68 un 91:68. Vai tas atdos priekšrocības “Ogrei”? Šobrīd gan sērija solās būt aizraujoša. Tā notiks līdz vienas komandas trīs uzvarām.

welcome-offer