• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Latvijas izlase noslēgs sev iespaidīgo Pasaules kausu ar maču pret kaimiņiem

Latvijas izlase noslēgs sev iespaidīgo Pasaules kausu ar maču pret kaimiņiem

FIBA Pasaules kauss iesoļojis savā finišā. Latvija pretēji visām prognozēm iekļuvusi labāko astotniekā un 9. septembra pēcpusdienā cīnīsies par 5. vietu ar kaimiņiem lietuviešiem. Lai arī olimpiskās ceļazīmes, kuras vienas no izcīnīšanai latviešiem pietrūka pavisam maz, jau ir sadalītas un atlikuši tikai mači par medaļām, tomēr abu Baltijas valstu sniegums šī turnīra laikā vienaldzīgos nav atstājis. Sapņu scenārijs, kad Latvija un Lietuva izspēlētu kādu medaļu, nepiepildījās. Tomēr tas noteikti ir saistošākais iespējamais duelis neitrālam (un arī ieinteresētam) skatītājam, ko varētu iedomāties, cīņā par piekto vietu.

welcome-offer

Kad amerikāņu satriekšana izmaksā par dārgu…

Lietuva ceturtdaļfinālā iesoļoja kā viena no divām izlasēm, kura nebija piedzīvojusi zaudējumu. Sakauta tika arī ASV komanda (110:104), kas vēlāk gan nozīmēja, ka “play-off” pretī stāsies Serbija, nevis Itālija. Pret serbiem spēku un emociju vairāk nebija vajadzīgajā līmenī un tika piedzīvots bezierunu (izņemot pirmo ceturtdaļu) zaudējums – 68:87.

Jāteic, ka, pateicoties savām pozīcijām FIBA rangā (8. vieta), lietuvieši tika arī pie veiksmīgas izlozes. Grupu turnīrā tās bija Ēģiptes (+27), Meksikas (+30) un Melnkalnes (+20) izlases, kamēr otrajā kārtā bez ASV pretīm nāca novājinātā Grieķija (+25). Savukārt cīņā par 5. – 8. vietu Lietuva paspēja jau apbēdināt arī mazāk motivēto Luku Dončiču un Slovēniju, uzvarot ar 100:84.

Kad ar Eiropas un Pasaules čempionu uzveikšanu tomēr pietrūkst olimpiādei

Latvijas stāsts šajā Pasaules kausā vienaldzīgos nav atstājis vai tādu ir ļoti maz. Ja runājam par to masu, kas seko šim turnīram. Pēc Libānas sagraušanas debijas mačā (109:70) sekoja pārsteidzoša uzvara pār Franciju (88:86), zaudējums Kanādai (76:101), kas gan nodrošināja soļošanu uz nākamo kārtu. 

Tur uzdevums bija tikpat sarežģīts. Jāuzvar esošie Eiropas un Pasaules čempioni Spānija, lai saglabātu cerības uz ¼ finālu, kas arī tika paveikts – 74:69. Tam visam nebūtu nozīmes, ja būtu klupiens pret Brazīliju, taču arī tur mūsējie sevi pierādīja godam – 104:84. 

Un sirdi plosošais zaudējums Vācijai (79:81)… kur viens metiens varēja izmainīt Latvijas basketbola vēsturi uz vēl spilgtākiem ierakstiem. Šoreiz nesanāca. Taču Lukas Banki vadītajiem vīriem tas netraucēja atgūties pēdējā mačā pret Itāliju (87:82), kas arī ļāva turnīra rīkotājiem pasmaidīt, jo cīņā par 5. – 6. vietu būs Baltijas derbijs, kas noteikti raisīs papildus ažiotāžu ārpus šī reģiona un uz vietas esošajiem līdzjutējiem.

Lietuva – visu turnīru met ar augstu precizitāti

Lietuvieši ir precīzākie tālmetienu realizētāji turnīrā – 45,5%! Tas ir fenomenāls rādītājs, ņemot vērā, ka ik maču komanda gūst 92,9 punktus. Arī divpunktu metienu procents ir iespaidīgs – 58,4%. Te jābilst, ka komandā ir četri spēlētāji ar 11 un vairāk gūtiem punktiem, bet ir vēl pieci spēlētāji, kuri gūst no 6,4 – 9,4 punktiem. 

Tātad: katru maču ir līderu četrotne ar Jonu Valančūnu priekšgalā (14,7 punkti un 8,9 atlēkušās bumbas) un lomu spēlētāji. Par to, ka Lietuvai ir sabalansēts sastāvs liecina arī fakts, ka 10 spēlētāji vidēji mačā laukumā pavada no 14,5 – 24,3 minūtēm un 11. spēlētājs nedaudz zem 10 min. Pilnu Lietuvas izlases sastāvu un spēlētāju individuālo statistisku ir iespējams aplūkot šeit.

Latvija neatpaliek

Arī mūsējie demonstrē atzīstamus skaitļus svarīgākajos statistikas rādītājos. Trīspunktu metienu precizitātē esot uzreiz aiz kaimiņiem ar 41%, tiesa, esam arī visvairāk iemetušie visā turnīrā – vidēji 13,4 trejači spēlē. Divpunktniekus realizējam ar iespaidīgo 62,8% precizitāti. Tas viss ar 88 punktiem ik maču. Visu 32 dalībnieku vidū gan tas neļauj atrasties top 8.

Arī Latvijas spēks slēpjas komandas spēlē, taču jau čempionāta gaitā Banki iezīmējās viņa vadošais astotnieks, kam epizodiski pievienojās Artūrs Strautiņš. Dairis Bertāns turnīrā nepiedalās kopš otrās spēles, bet tikai divos mačos laukumā devies Anžejs Pasečņiks. Iespējams, viņam ir kāds savainojums. Pilnu Latvijas izlases sastāvu un spēlētāju individuālo sniegumu turnīra laikā var aplūkot šeit.

Lielisku sniegumu demonstrē Andrejs Gražulis, kurš aizvadīja fenomenālu pēdējo maču ar Itāļiju (28 punkti, 12/13 metienos no spēles, turklāt 3/3/ tālmetienos). Savu vērtību ievērojami cēlis arī Artūrs Žagars (turnīrā viņam 13,6 punkti un sešas piespēles partneriem). Ceturtdaļfinālā karsts bija arī Dāvis Bertans. Lai uzvarētu maču ar Lietuvu, tas noteikti atkal būs nepieciešams!

Lai arī piektā vai sestā vieta no sportiskā viedokļa īsti neko nemaina, tomēr šī cīņa ir par godu un tiesībām saukties par Baltijas spēcīgāko komandu vismaz līdz nākamajam lielajam basketbola forumam – lai izdodas!

Spēļu rezultāti:

Latvija – Libāna 109:70

Latvija – Francija 88:86

Latvija – Kanāda 75:101

Latvija – Spānija 74:69

Latvija – Brazīlija 104:84

Latvija – Vācija 79:81

Latvija, lai arī netikusi uz 2024. gada Parīzes olimpiskajām spēlēm pa taisno, tomēr nodrošinājusi sev vietu vienā no četriem kvalifikācijas turnīriem nākamajā vasarā.

welcome-offer