• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Latvijai (ne)iespējamā misija pret pasaules čempioniem

Latvijai (ne)iespējamā misija pret pasaules čempioniem

Ar spēli 1. septembrī pulksten 12:45 Latvijas vīriešu basketbola izlase turpinās cīņu FIBA Pasaules kausa otrajā kārtā. Pirmais mazais brīnums paveikts – uzveikta Francija. Tagad priekšā pasaules čempionu pārbaudījums, kur pretī stāsies titulētā Spānija. 

welcome-offer

Spānija atkal grib būt čempioni un kāpt uz pjedestāla

Spāņi ir ļoti titulēta basketbola nācija. Sākot ar 1999. gadu šī izlase vienmēr spējusi iekļūt Eiropas čempionāta pusfinālā, tikai reizi paliekot bez jebkāda kaluma medaļām. Arī pēdējās trīs olimpiskajās spēlēs, neskaitot iepriekšējās Tokijā, viņi allaž bijuši trijniekā (divi sudrabi un bronza). Cits stāsts ir par FIBA Pasaules kausu.

Proti, lai arī viņi ir aktuālie čempioni, spējot triumfējot 2019. gadā Ķīnā, tomēr iepriekš tieši šajā turnīrā viņiem pārlieku neveicās. Pirms pēdējā triumfa uz pjedestāla kāpts tikai 2006. gadā. Bet uz augstākā pakāpiena! Tāpat noteikti komanda vēlēsies reabilitēties par Tokijas OS, kur viņi tika apstādināti ¼ finālā. To paveica neviens cits kā Luka Dončičs un Slovēnija. Pēc Francijas izstāšanās, tieši Spānija šobrīd tiek uzlūkota kā nākamā reālākā pretendente uz zeltu pēc ASV un Kanādas.

Spānijas spēks

Spānijas līderos izvirzījušies trīs garie spēlētāji. Rezultatīvākais ir pēdējā EČ vērtīgākais spēlētājs Vilijs Hernangomess ar 17,3 punktiem. Tālāk seko viņa brālis Juančo ar 13,3 punktiem, bet top 3 rezultatīvāko vīru sarakstu noslēdz Santi Aldama ar 11,3 punktiem. Zīmīgi, ka vairāk neviens no Spānijas izlases vidēji nepārsniedz 10 punktu gūto robežu. Ierindā ir arī veterāni Serhio Ļuļs un Rūdijs Fernandess, kuri allaž ir bīstami izšķirošajos spēles brīžos.

Tāpat spāņi, lai arī ne tajā spēcīgākajā apakšgrupā, bet tomēr, vidēji spēlē izcīnīja uzvaras ar gandrīz 23 punktu pārsvaru. Grupā bija Kotdivuāra (94:64), Brazīlija (96:78) un Irāna (85:65). Arī vidējā rezultativitāte ir gana augsta – 91,7 punkti. Turklāt metieni no spēles tiek realizēti ar 52,5% precizitāti, bet trīspunktu metieni lido grozā 10 no 26 vidēji jeb tieši 38% trāpījumu. 

Pilnu Spānijas izlases sastāvu var aplūkot šeit. Bet vai Latvijai ir ko likt pretī?

Ko var pretī likt Latvija?

Protams, ka ir! Runājot par Latvijas individuālajiem līderiem, tad priekšgalā izvirzījies Rolands Šmits ar 15,3 punktiem ik maču. Kopumā Latvijai ir uzreiz seši spēlētāji, kuri spējuši vidēji gūt 10 vai vairāk punktus. Tiesa, vienam no tiem, Dairim Bertānam, mačs pret Franciju izrādījās pēdējais šajā turnīrā, iedzīvojoties savainojumā.

Toties mūsējiem azotē ir vairāki X faktori. Līdz galam vēl nav atvēries jaunākais no brāļiem Bertāniem Dāvis (līdz šim 10,7, bet no viņa noteikti tiek gaidīts vairāk). Tāpat labu ritmu uzķēris ir Artūrs Žagars (vidēji 12,3 punkti un 6,7 piespēles, esot starp labākajiem čempionātā šajā komponentā). Lielu lomu lielajās uzvarās spēlē arī Lukas Banki faktors. Gan jau arī šoreiz viņam būs kas padomā.

Pilnu Latvijas izlases sastāvu un spēlētāju statistiku var aplūkot šeit.

Arī Latvija var lepoties ar augstu metienu precizitāti gan no spēles (51,8%), gan no tālienes (39,6% jeb 14 trejači no 35,3 ik maču). Tiesa, šobrīd mūsējiem pieklibo soda metienu precizitāte – 71,8%. Mačā ar tik augsta līmeņa pretinieku šis rādītājs noteikti būs jāuzlabo!

Lai arī Latvijai kopš neatkarības atjaunošanas tā arī nav izdevies nekad uzveikt Spāniju FIBA rīkotajos oficiālajos mačos, līdzīga situācija bija arī pret Franciju. Pirmie kucēni jāslīcina!

Pilnu top 16 fāzē iekļuvušo izlašu izkārtojumu grupās var aplūkot šeit.

Spēļu kalendārs:

Latvija – Libāna 109:70

Latvija – Francija 88:86

Latvija – Kanāda 75:101

Latvija – Spānija (1.09. pulksten 12:15)

Latvija – Brazīlija (3.09. pulksten 12:15)

Labāko astotniekā jeb izslēgšanas spēlēs par medaļām iekļūs katras otrās kārtas grupas divas labākās vienības. Komandas ņem līdzi iepriekšējā kārtā sasniegtos rezultātus. Tiesa, šoreiz tiem nav lielas nozīmes, jo katrā grupā pirmā vieta izcīnīja trīs un otrā vieta divas uzvaras, nezaudējot komandām, kas palikušas aiz borta un šobrīd cīnās gandarījuma turnīrā par 17. – 32. vietu.

Latvija jau ir nodrošinājusi sev vietu kādā no olimpiskās kvalifikācijas turnīriem.

welcome-offer