
Izlozē noskaidro Rīgā gaidāmā “Eurobasket 2025” grupu sadalījumu


Ar glaunu pasākumu 27. martā Rīgas Cirka telpās norisinājās 2025. gada Eiropas čempionāta jeb “Eurobasket 2025” izloze. Tika noteikts apakšgrupu sadalījums un kļuva zināms spēļu kalendārs, kā arī paziņots laiks, kad pārdošanā tiks laistas biļetes. Basketbola svētki tuvojas!
Formāts ierastais
Finālturnīrs norisināsies no 27. augusta līdz 14. septembrim četrās valstīs – Latvijā (Rīgā, A grupa), kur notiks spēles arī par medaļām un čempionu kausu, Somijā (Tamperē, B grupa), Kiprā (Limasolā, C grupa) un Polijā (Katovicē, D grupa).
24 komandas sadalītas četrās apakšgrupās par sešām vienībām katrām, labākajām četrām vēlāk kvalificējoties “play-off” spēlēm (astotdaļfināla stadijai). Lai kļūtu par čempioniem, jāuzvar četras kārtas.
“Play-off” pāri sadalīsies starp A pret B un C pret D grupām, visām spēlēm notiekot Rīgā.
Latvijai šis būs 15. EČ finālturnīrs, labāko rezultātu sasniedzot 1935. gadā, kļūstot par pirmajiem kontinenta čempioniem. 1939. gadā finālā zaudēts Lietuvai, bet pēc neatkarības atgūšanas labākā ir 5. vieta 2017. gadā.
Leģendas nosaka grupu sadalījumu
Rīgas Cirkā izlases grupās salozēja Eiropas un arī pasaules mēroga leģendas: Spānijas pārstāvis Rūdijs Fernandess, kura panākumu saraksts ir vairāk nekā iespaidīgs. Viņš ir divkārtējs FIBA Pasaules kausa izcīņas čempions, iegūti divi OS sudrabi un bronza, kā arī viņš ir četrkārtējs Eiropas čempions un trīs reizes triumfējis Eirolīgā.
Iespaidīga karjera aiz muguras ir arī otram izlozes vadītājam grieķim Nikosam Zizim, kurš kļuvis par Eiropas čempionu un pasaules vicečempionu, kā arī izcīnījis titulu Eirolīgā.
Eiropas basketbola uzmanība FIBA @EuroBasket 2025 izlozes ceremonijai Rīgā! 🇱🇻
Par Latvijas valstsvienības pretiniecēm A grupā kļuva Turcijas, Igaunijas, Serbijas, Portugāles un Čehijas komandas.
🎟️ Biļešu tirdziecības starts Latvijas valstsvienības spēlēm 3. aprīlī 12:00!… pic.twitter.com/WWeIWlj62g
— Latvijas Basketbola savienība (@basketbols) March 27, 2025
Aizvadītajā kvalifikācijas ciklā Latvijai sportisku panākumu nepieciešamība nebija aktuāla, ņemot vērā, ka vieta finālturnīrā kā rīkotājvalstij ir garantēta. Tas gan netraucēja Latvijai būt vienai no trīs – vēl Francija un topošie pretinieki Serbija – izlasēm, kas noslēdza turnīru ar perfektu bilanci 6-0.
Tāpēc Latvija FIBA pasaules rangā aizvien atrodas top 10, ieņemot 9. vietu, kas pirms izlozes deva vietu otrajā grozā.
Kā partnervalsts tika izvēlēta Igaunija un sagaidāms liels skaits igauņu līdzjutēju.
Pirmajā grozā atradās visas iepriekšējā “Eurobasket” medaļnieces Spānija (čempioni), Francija (finālisti) un Vācija (bronza), bet izvilkta tika Serbija, kas Parīzes olimpiādē tika pie bronzas.
Vēl kā pretiniekus ieguvām Čehiju, Turciju un Portugāli.
Visas četras grupas. Kura no grupām ir visspēcīgākā? pic.twitter.com/WWGnynxQlt
— NBA Latvija (@NBALatvija) March 27, 2025
Zīmīgi, ka Serbija iepriekšējā “Eurobasket” fināltunīrā 2022. gadā piedzīvoja vilšanos, jau atstotdaļfinālā ar rezultātu 86:94 piekāpjoties Itālijas valstsvienībai. To nav aizmirsuši nedz fani, nedz arī federācijā, kas jau aktīvi komunicējot ar visām lielākajām zvaigznēm, lai līdzīgas neveiksmes neatkārtotos.
Latvija pēdējā Pasaules kausa izcīņā uzveica abas pēdējās Eiropas čempionāta finālistes, tostarp Spānija uzveikta pēdējos trīs mačos pēc kārtas, ieskaitot pēdējo kvalifikācijas ciklu. Tāpēc no vismaz viena Eiropas supersmagsvara izmukt nebija iespējams, bet pieredze rādīja, ka arī šīs komandas spējam uzvarēt.
Eksperti nevienu grupu kā izteiktu “nāves grupu” neizceļ, bet šobrīd C un D grupas pirms turnīra prognozēs izskatās sarežģītākas par pārējām divām.
Visu komandu sapņu sastāvi
Vislielākais potenciālais resurs, neskatoties uz nepilnu 6,7 miljonu lielu populāciju salīdzinājumā ar Turcijas 85,3 miljoniem, mūsu grupā ir Serbijas izlasei. Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) vien to pārstāv seši spēlētāji.
Lielākā zvaigzne, ko varētu Rīgā vērot klātienē, protams, ir “Denver Nuggets” centrs Nikola Jokičs, kurš pēdējo četru sezonu laikā trīs reizes atzīts par līgas vērtīgāko spēlētāju jeb MVP. Tāpat Bogdans Bogdanovičs (“Los Angeles Clippers”) varētu papildināt komandas rindas un komunikācija ar abiem jau uzsākta.
Lieli palīgi būtu arī Nikola Jovičs (“Miami Heat”) un nesen vēl Eirolīgā spīdējušais Vasiļje Mičičs (“Phoenix Suns”) un aktīvās Eiropā spēlējošās serbu zvagiznes.
Turcijas lielākais spīdeklīs šobrīd ir “Houston Rockets” centrs Alperins Šenguns, bet Čehijai ir viens NBA pārstāvis Vits Krejči (“Atlanta Hawks”) un Eirolīgas veterāni Tomašs Satoranskis un Jans Veselijs, abiem pārstāvot Spānijas granda “Barcelona” rindas.
Tikmēr Igaunijas un Portugāles izlases neizceļas ar tik “lielu” vārdu klātesamību, tomēr nedrīkst nenovērtēt arī šīs komandas. Zināma rūgta pieredze iegūta iepriekšējos finālturnīros, kad pretinieki nav pienācīgi novērtēti. Domājams, daudziem faniem vēl atmiņā ir Olimpisko spēļu kvalifikācijas fināla spēle Rīgā, kurā bez ierunām tika kapitulēts Brazīlijas priekšā.
Saraksts ar potenciāli klātesošām zvaigznēm ir vairāk nekā iespaidīgs. Viktors Vembanjana (“San Antonio Spurs”) – kas gan šķiet aizvien nereālāk, ņemot vērā, ka viņš šo sezonu noslēdza priekšlaicīgi un šobrīd vēl nav pieejama skaidrāka informācija par viņa veselības stāvokli, kas saistīts ar tromba veidošanos pleca rajonā.
Francijas federācijas pārstāvis vienā no intervijām tomēr atklāja, ka jaunais centrs izteicis vēlmi pārstāvēt izlases rindas, ja viņam to atļaus veselība. Francijai gan teorijā NBA spēlētāju netrūkst – kopumā tādu ir 13, katram esot ar lielākām un mazākām lomām.
Slovēnijai var palīdzēt Luka Dončičs (“Los Angeles Lakers”), Grieķijai Jannis Adetokunbo (“Milwaukee Bucks”), Vācijai Denis Šrodērs (“Detroit Pistons”) un brāļi Vāgneri (abi “Orlando Magic”), bet kopumā ir septiņi vācu spēlētāji ar NBA pierakstu.
Sliktas ziņas nāca Lietuvas nometnē, jo izlozes dienā par nepiedalīšanos EČ paziņoja Domantas Sabonis (“Sacramento Kings”). Tomēr Baltijai teorijā ir vēl ko piedāvāt – protams, Kristapu Porziņģi (“Boston Celtics”’). Publiski gan nekādi solījumi vēl nav doti, ko arī tuvākajā laikā tādus nevajadzētu gaidīt.
Realitātē maz ticams, ka darbībā būs iespējams vērot katras izlases labāko sastāvu, tomēr vairākas zvaigžņotas izlases un ar spilgtiem līderiem – pavisam noteikti.
Spēļu kalendārs
Grupu turnīrs norisināsies līdz 4. septembrim, pirmā izslēgšanas spēļu kārta 6. & 7. septembrī, ceturtdaļfināli 9. & 10., pusfināli 12. un spēle par bronzu un fināls 14. septembrī.
Biļetes uz spēlēm klātienē būs iespējams iegādāties sākot ar 3. aprīli, paziņojusi Latvijas Basketbola savienība (LBS).