• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
“Celtics” titula ceļš – viens no iespaidīgākajiem, kas jebkad ir bijis

“Celtics” titula ceļš – viens no iespaidīgākajiem, kas jebkad ir bijis

Lai arī jaunā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona ir tepat aiz stūra, tai sākoties 22. oktobrī, nepamet sajūta, ka pagājušās sezonas čempioni “Boston Celtics” nav saņēmuši savu pelnīto devu ziedu par paveikto pērnajā. Un šeit nav runa par to, ka Latvija ieguva pirmo NBA čempionu Kristapa Porziņģa izskatā. Runa ir par to, cik stabili “Celtics” aizvadīja visu 2023./24. gada sezonu, bet nezin kāpēc par šo panākumu netiek runāts pietiekami arī Ziemeļamerikas mērogā. Tā bija viena no iespaidīgākajām NBA vēsturē, vairākos statistikas rādītājos pat esot līderos vai kļūstot par vēsturiskiem izcilniekiem. Cik iespaidīgs bija ķeltu triumfs?

Favorīti visas sezonas garumā, ne mirkli nezaudējot šo statusu

Sākoties pagājušajai sezonai, “Celtics” jau kopš darījumiem vasaras periodā vairāku apskatnieku un ekspertu prognožu sarakstā ieņēma pirmo vietu. Un to nezaudēja nevienā brīdī, beigās arī attaisnojot savu statusu. Gan regulārajā sezonā, iekrājot labāko bilanci 64-18 (53-12 pret Austrumu un 27-8 pret Rietumu konferences vienībām), gan izslēgšanas spēļu turnīrā 16-3. Kopskaitā tika aizvadīta 101 spēle, no kurām 96. “Celtics” basketbolisti tika uzskatīti par favorītiem. Kad viņi piedzīvoja zaudējumu, tas bija notikums!

Bez vienas spēles pusē gadījumu jeb 50 Bostonai kādā mača brīdī bija pārsvars ar vismaz 20 punktiem. Pēdējo 25 sezonu laikā labāks rādītājs bijis tikai 2016./17. gada “Golden State Warriors” modelim ar Kevinu Durentu, Stefu Kariju, Kleju Tompsonu un Dreimondu Grīnu priekšgalā – 53 tādu maču. Tāpat “Celtics” bija tikai 14. komanda vēsturē, kas noslēdza sezonu ar vismaz 80 uzvarām (79,2% spēļu tika noslēgtas ar viņu pārākumu). Bet tas vēl nav viss!

Vēl dominējošāki statistikas rādītāji

Ja jūs nepārliecināja iepriekšējās rindas, tad piedāvājumā ir vēl dominējošāki statistikas pieraksti. Bostonieši visās uzvarētajās spēlēs svinējuši panākumu ar vidēji 10,7 punktu starpību, kas ir piektā vieta NBA vēsturē šajā rādītājā aiz tādām superkomandām kā 1971. gada “Milwaukee Bucks”, 2017. gada neuzvaramie “Warriors”, 1996. gada “Chicago Bulls” ar visvareno Maiklu Džordanu un Skotiju Pipenu ierindā un 1972. gada “Los Angeles Lakers”, kad beidzot pie titula ar šo komandu tika Vilts Čemberlains. Pieklājīga kompānija!

Tāpat “Celtics” bija par 15 uzvarām vairāk nekā jebkuram citai komandai (gan regulāro sezonu, gan “play-off” kopā skaitot). Tikai sestais šāds precedents līgas vēsturē. Kā arī visvairāk 50+ punktu (3), 40+ (4), 30+ (10) un 25+ (17) punktu uzvaras vienas sezonas ietvaros NBA 78. gadu pastāvēšanas laikā. Iespaidīgi? Vēl iespaidīgāku to padara fakts, ka tas viss noticis vienā sezonā!

Pieminēsim arī faktu, ka Bostonai tomēr lielu daļu sezonas, proti, 25 mači regulārajā sezonā un 12 “play-off” ietvaros, nācās iztikt bez svarīga spēlētāja, kurš komandas sniegumu ar savu atrašanos laukumā vienmēr tikai uzlabo. Viņu sauc Kristaps Porziņģis! Ne velti vairāki respektabli apskatnieki norādīja, ka viņa parādīšanās laukumā fināla pirmajos divos mačos deva komandas biedriem nepieciešamo svaiguma impulsu, kā arī atgriežoties laukumā izšķirošajā spēlē efekts bija tāds pats. Nedrīkstam aizmirst arī par to, jo titula izcīnīšana parasti izšķirās detaļās. Un, lai arī bez tik lielas iesaistes, kā ne tikai Latvijā, bet arī Bostonā fani un pārējie vēlējās, tomēr savu ieguldījumu panākumā Kristaps sniedza.

Kāpēc ne visu laiku labākie?

Tas būtu par skaļu teikts. Regulārās sezonas bilance 64-18 ir “tikai” 25. labākā līgas vēsturē, kamēr “play-off” laikā iekrātā 16-3 ieņem devīto vietu šajā rādītājā. Tāpat 2023./24. gada sezonas “Celtics” komanda bija tikai ceturtā NBA vēsturē, kura tikusi pie titula, izslēgšanas spēlēs netiekoties ne ar vienu pretinieku, kas regulārājā sezonā būtu izcīnījis 50 vai vairāk uzvaru. 

Vēl var apelēt, ka visās “play-off” sērijās Bostonas kluba pretiniekiem bija traumēti līderi. Pirmajā kārtā (4-1) “Miami Heat” nevienā mačā nepalīdzēja Džimijs Batlers, pēdējās divās spēlēs otrajā kārtā (4-1) ar “Cleveland Cavaliers” nepiedalījās Donovans Mičels, kā arī Austrumu konferences finālā (4-0) pēdējos divos mačos tā arī laukumā nedevās “Indiana Pacers” līderis Tairīss Haliburtons. Finālā pret “Dallas Mavericks” gan ierindā bija abi pretinieku komandas galvenie spēki Lukas Dončiča un Kairija Ērvinga izskatā.

Taču skeptiķiem ar to ir par maz, jo līdz “Celtics” nemaz netika nedz Jaņa Adetokunbo (nespēlēja nevienu maču) un Demjēna Lilarda (izlaida divus mačus sērijā ar “Pacers”) “Milwaukee Bucks”, nedz arī Džoela Embīda “Philadelphia 76ers”. “Sixers” zaudēja “New York Knicks”, esot ierindā visiem labākajiem. Tikmēr “Knicks”, savukārt, visu “play-off” spēlēja bez Džūliusa Rendla, kas pavēra iespējas “Pacers”. 

Tāpat Bostona bija tuvu, lai kļūtu par vēsturiski pirmo klubu, kas atstājis sērijā uz nullēm savus pretiniekus gan konferences, gan NBA finālā jeb “swept” kategorijā, kas ir 4-0. Diemžēl viens zaudējums finālā tam patraucēja. Gara ķēdīte ar dažādiem Bostonai labvēlīgiem notikumiem. It kā spēcīgs arguments, bet… nav neviena saraksta, kurā 2023./24. gada sezonas “Boston Celtics” nebūtu top 10, ņemot visu kopsummā.

Jāatzīmē arī, ka “Celtics” nesastāda paši sev spēļu kalendāru un pretinieku sarakstu. Viņu spēkos nav arī ietekmēt pretējo komandu līderu veselības stāvokli. Komanda gāja laukumā un darīja to, kas tai bija jāizdara. NBA pastāv arī tāda kategorija kā “Simple Rating System”, kas sevī ietver vidējo punktu pārsvaru uzvarētajās spēlēs, savienojot ar “strenght of schedule” jeb pretinieku spēka un spēļu kalendāra sarežģītības pakāpi. Tajā “Celtics” ir 5. vietā līgā, kas vien par daudz ko runā. Un tomēr…

Vai šī komanda bija tikpat iespaidīga kā kaut viena no sešām Džordana un Pipena “Bulls” čempionu komandām vai kā “Warriors” kodols ar Durentu? Vai arī 2001. gada “Lakers” ar Kobe Braientu duetā ar Šakīlu Onīlu (vai tolaik pat otrādāk, jo Šaks dominēja)? Nē, nebija. Tā pat nebija visu laiku labākā “Celtics” komanda. Atcerēsimies 1986. gada ķeltu sasaukumu ar Leriju Bērdu (tā gada reg. sez. MVP), Kevinu Makheilu, Robertu Perišu, Deniju Eindžu un Denisu Džonsonu. Kur no soliņa bija jānāk Bilam Voltonam! Visi vēlāk tika uzņemti NBA Slavas zālē. Eksperti lēš, ka tieši šī laika “Celtics” ir uzskatāma par visu laiku labāko komandu, nevis “Warriors” ar Durentu vai Džordana “Bulls”. Bet tas ir cits stāsts.

Tomēr aizvadītās sezonas “Celtics” modelis noteikti ir pelnījis lielāku uzmanību un cieņu nekā līdz šim ir saņēmis. Un tas notika uzreiz, sākot ar finālsērijas MVP Džeilena Brauna neiekļaušanu ASV izlasē dalībai Parīzes olimpiādē, kā arī Džeisona Teituma mazo lomu tajās. Par Džrū Holideja un Dereka Vaita lomām šoreiz nerunāsim. 

Runāsim par ko citu. Ka, neskatoties uz iespaidīgo panākumu, “Celtics” jaunajā sezonā dosies ar vēlmi kaut ko pieradīt, kaut gan viņi jau būs esošo čempionu statusā. Par to, kāda solās izskatīties 2024./25. sezona, gan citos stāstos. Gaidīsim atgriežamies NBA basketbolu un gaidīsim vai “Celtics” spēs kļūt par pirmo komandu kopš 2017. gada Goldensteitu ar “back – to – back” tituliem? Prognozes liecina, ka Bostonai ir visas iespējas to atkārtot!