
“Celtics” iesoļo “play-off” atpūtušies, bet ne galveno favorītu lomā


Tiešām tik klusa regulārā sezona?
Raugoties šīs sezonas perspektīvā, gan eksperti, gan fani neviļus to salīdzina ar pērno. Un var saprast, jo 2023./24. gada sezona “Boston Celtics” bija iespaidīga vairāku iemeslu dēļ. 68-14 bilance (25. rādītājs NBA vēsturē) regulārajā sezonā un 16-3 “play-off” (9. visu laiku labākais) ir vareni rādītāji. Tiesa, ne līgas platuma grādos, jo šie rezultāti vēstures visu laiku labāko sasniegumu ailēs neļāva iespraukties pat top 5 vidū.
Pērn Bostonas kluba dominance pār pārējiem bija redzama no pirmās dienas. Kopā ar “play-off” tika aizvadīta 101 spēle, no kurām 95 gadījumos “Celtics” tika uzskatīti par favorītiem pirms spēles sākuma. Trīs mači tika uzvarēti pat ar 50+ punktu starpību, četri ar 40+, bet 10 ar 30+ punktu lielu pārsvaru! Kopumā vidēji uzvarētie mači noslēgti ar +10,7, kas deva piekto vietu līgas vēsturē.
Gadu vēlāk rādītāji ir kritušies. Bilance ir 61-21, kas neļāva uzvarēt pat savā konferencē, priekšā palaižot lielisku sezonu aizvadošo “Cleveland Cavaliers” (64-18) un regulārajā sezonā triumfējušo “Oklahoma City Thunder” no Rietumiem (tāda pati bilance, bet labāki papildus statistikas rādītāji).
Garākā uzvaru sērija bija deviņas spēles no marta vidus līdz aprīļa sākumam, bet vairāk par diviem zaudējumiem pēc kārtas (2x šosezon) Bostona tā arī nepiedzīvoja. Zīmīgi, ka 60 vai vairāk uzvaras “Celtics” ir izcīnījuši 15 sezonās savas pastāvēšanas laikā, bet septiņos gadījumos pēc tam šīs komandas ir izcīnījušas titulus.
41 spēle uzvarēta ar divpunktu pārsvaru, kas ir tikai par vienu mazāk nekā tas bija pērn. Arī rezultātu starpība uzvarētajos mačos ir solīda: +9,5. Bet pērn publiskajā telpā peldēja naratīva, cik “Celtics” ir jaudīga komanda. Šogad to aizēnoja “Cavaliers” 16 uzvaru sērija, kā arī dominējošais OKC sniegums. Negodīgi pret ķeltiem!
“Celtics” ir jaunie zelta ēras “Warriors”
Bostonas idenditāte pēdējo gadu laikā klusi pārtapusi par “Golden State Warriors” zelta ēras labākajiem standartiem. “Celtics” šosezon bija ar atrāvienu visvairāk tālmetienus realizējusī komanda – 1457 – un tas ir arī līgas vēsturē vislabākais rezultāts. Otrie ir 2022./23. gada sezonas “Warriors”, bet ceturtie 2018./19. gada “Houston Rockets” ar prime Džeimsu Hārdenu. Trešo un piekto vietu ieņem “Celtics”, kuri savu rezultātu katru gadu uzlabojuši.
Izpildīts vidēji tiek viens tālmetiens minūtē – 48,2 ik maču, bet spēle ilgst 48 minūtes, ja ne pagarinājums. Arī precizitāte nav peļama – trāpīti 36,8%.
“Celtics” jaunās identitātes pīķis bija Pričarda (43 punkti) un Vaita (41) benefice, kad visi ierastie līderi tika atpūtināti. Abi kopā pretinieku grozā “salādēja” 84 punktus. Viņi ir vienīgie spēlētāji “Celtics” vēsturē, kas vienas spēles ietvaros vienlaicīgi izcēlušies ar vismaz 40 gūtiem punktiem, kā arī pirmie divi vienas komandas pārstāvji, kuri viena mača laikā realizējuši vismaz deviņus trejačus. Kas tāds nebija pa spēkam pat “splash brothers” Karijam un Tompsonam.
Tas nebija viss – līgas vēsturē līdz šim neviens duets no vienas komandas nebija trāpījis 19 tālmetienus, bet Pričards pievienojās Damiēnam Lilardam un Džeimsam Hārdenam kā vienīgajiem spēlētājiem, kuri maču pabeiguši ar vismaz 40 punktiem, 10 bumbām zem groziem, piecām piespēlēm partneriem un vismaz 10 realizētiem trīspunktu metieniem. Tikai Pričards to paveica, uzsākot spēli no rezervistu soliņa.
Porziņģim viens antirekords. Bet viss nav tik traki
Porziņģis Bostonas klubam pievienojās 2023. gada vasarā un vairāki respektabli Ziemeļamerikas mediju apskatnieki kā ierasts prātoja, cik spēles slaidajam latvietim būtu jāaizvada regulārajā sezonā, lai komanda ar to būtu apmierināta. Rezultātā kompromisa skaitlis bija “ap 60” mačiem. Diemžēl divu sezonu laikā šī robeža tā arī nav sasniegta – 57 pērn un šogad rekordzems karjeras rādītājs 42 mači…
Vai tāpēc jāsaka, ka viss ir slikti? Noteikti, ka nē. Astoņus mačus Kristaps izlaida slīmības dēļ (specifisks vīruss, par ko detalizētāk skaidrojis nav nedz pats centrs, nedz organizācija), bet aptuveni 10 bija atpūtas nolūkos, no kuriem pieci nāca pēdējā sezonas mēnesī. Vēl dažādas traumas un mikrotraumas kopā “salasīja” nepieklājīgo 40 izlaisto spēļu robežu.
Ekspress intervijā ar “Sporta Studiju” gan Porziņģis norādīja: “Neesmu vēl par 100% gatavs. Uz sezonas beigām mani atpūtināja, kā jau pārsvarā mūs visus. Pēc slimošanas neesmu bijis vēl gatavs darboties uz visiem 100%, bet tāpat var redzēt, ka es kaut ko varu izveidot laukumā. Ar visu to, ka neesmu pilnīgā gatavs. Noteikti būšu gatavs un laukumā došos uz [play-off] pirmo spēli.”
Vidēji gūtie 19,5 punkti ir pirmā reize kopš sophmore (otrās) sezonas, kad Porziņģis sezonas griezumā vidēji guvis mazāk par 20 ačiem. Arī 6,8 atlēkušas bumbas ir tikai otrā reize karjerā, kad vidēji tiek savāktas mazāk par septiņām.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Optimismu raisa fakts, ka regulārās sezonas noslēdzošajā mēnesī (marta vidus līdz aprīļa vidum) latvietis aizvadīja 10 spēles un vidēji mačā izcēlās ar sev ierastākajiem 21,2 punktiem, realizējot metienus no spēles ar 51% precizitāti. Pusē no mačiem viņš guva vismaz 24 vai vairāk punktus, bet ar viņu ierindā “Celtics” uzvarēja visos gadījumos!
Īpaši “sulīgs” mačs Kristapam padevās Ņujorkā pret bijušo klubu “Knicks”. Metropole vēl viņu atminas!
Gan Porziņģim, gan komandai gatavība ir, kā arī sniegums no tā, ka pēdējā laikā visi labākie spēki (arī pārējiem līderiem bijusi atpūta un traumas) nav regulāri spēlējuši kopā, nav pasliktinājies. Protams, “play-off” basketbols krasi atšķiras no 82 spēļu maratona pamatturnīrā, tomēr Bostona pēdējā dekādē allaž atrodas starp līgas labākajiem. Bet kādas solās būt tās izredzes šajā gadā?
Izredzes – labas, bet ar vairākiem “bet”
Iekrātā bilance līgas kopvērtējumā deva trešo vietu un otro Austrumu konferencē. Tas nozīmē, ka mājas spēļu priekšrocība Bostonai garantēta tikai pirmajās divās kārtās. Tālāk – kā paveiksies. Ja pretī stāsies tie pretinieki, kuriem pēc ranga būtu jāstājas, nākamās divas sērijas būtu jāsāk ar spēli viesos un potenciālais sērijas finišs ar septīto spēli arī būtu jāaizvada viesos.
Sākot ar 2016. gadu, “Celtics” nav bijusi mājas spēļu priekšrocība pirmajā kārtā (jeb bijuši ārpus top 4 savā konferencē) tikai divos piegājienos. Biežo mājas sienu atbalstu izdevies pārvērst arī reālos sasniegumos “play-off” turnīrā. Par “Celtics” jauno ēru labpatīk saukt laiku, kad Džeilens Brauns un Džeisons Teitums sāka spēlēt kopā. Pirmo reizi tas notika 2017./18. gada sezonā, kad Teitums bija pirmgadnieks, bet Braunam tā bija otrā sezona.
Nogrieznis ir vairāk nekā iespaidīgs – pieci konferences fināli, no kuriem divi NBA fināli, no kuriem viens tituls, kas izcīnīts pērn. Ņemot vērā Ziemeļamerikas mediju kultūru, varētu šķist, ka “Celtics” tiek norakstīta. Dīvaini, ka visu laiku visvairāk realizētie tālmetieni līgas vēsturē vienas komandas izpildījumā tiek afišēti tik maz. Bet maz tika afišēts arī Bostonas tituls pērn.
Šogad, lai arī “Celtics” nav pirmajā vietā prognozēs, tā tikai nedaudz atpaliek no “Thunder”. Vēl jāņem vērā fakts, ka Bostona tomēr spēlē daudz vājākā konferencē (Austrumos), kas veiksmīgai “play-off” kampaņai ir ļoti palīdzošs faktors. Otrā vieta prognozēs nav slikta, bet uz papēžiem min vēl vairāki potenciālie konkurenti. Kuri? Par to jau nākamajos rakstos. “Play-off” cīņas nav aiz kalniem!