• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Bertāns Oklahomā – biznesa projekts vai kaut kas pa vidu?

Bertāns Oklahomā – biznesa projekts vai kaut kas pa vidu?

Jaunā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezona pamazām uzņem vērienu un aiz muguras komandām jau ir aizvadītas (kā kurai) ap 10 spēlēm. Vasarā atkal savas darba vietas nomainīja abi vienīgie Latvijas pārstāvji līgā. Ja Kristaps Porziņģis ir atradis savu vietu Bostonas “Celtics” pulksteņa mehānismā un izcēlies ar vairākām spilgtām spēlēm un kopumā demonstrē atzīstamu sniegumu, tad Dāvis Bertāns Oklahomsitijas “Thunder” rindās pie nopietnas iespējas apliecināt savas spēlētprasmes netiek. Tomēr tam apakšā ir stāsts, kas ietīts ASV dolāru vākos.

Izlaušanās sezona, kurai nesekoja turpinājums

Bertāna izlaušanās kampaņa datējama ar 2019./20. gada sezonu, kad viņš pārstāvēja Vašingtonas “Wizards” vienību. Tajā viņš vidēji izcēlās ar 15,4 punktiem, tālmetienus realizējot ar 42,4% no 8,7 mēģinājumem mačā. Tas arī kalpoja par iemeslu, lai kluba vadība piešķirtu latvietim iespaidīgu 80 miljonu ASV dolāru vērtu līgumu uz piecām sezonām. Ar vienu nosacījumu – pēdējais līguma gads nav garantēts, bet priekšpēdējās algas čeka apjoms būs atkarīgs no viņa pasniegtās produktivitātes.

Diemžēl jau nākamajā sezonā viņa produktivitāte kritās uz attiecīgi 40% no trīspunktu līnijas un punktu gūšanā arī ne liels, bet zīmīgs kritums uz 11,5. Pastāvēja cerība, ka tā ir tikai viena neveiksmīga sezona pēc galvu reibinoša finansiālo sapņu piepildījuma, taču realitāte izvērtās cita. Savainojumi (viens lielāks un daži mazāki) un Dāvis jau izkrita no rotācijas un laukumā tika vidēji vien uz 14,4 minūtēm un palīdzēja savai vienībai ar 5,6 punktiem. 

“Wizards” togad neilgi pirms maiņu darījuma beigas nolēma no latvieša šķirties, lai iegūtu citu latvieti – Kristapu Porziņģi no Dalasas “Mavericks”. Bertāna līgums nāca kā finansiālā “piekabe” darījumam, kurā tika iesaistīts arī Spensers Dinvidijs. Ne tajā, ne arī nākamajā sezonā Dāvis nespēja uzlabot sniegumu un lejupslīde tikai turpinājās. Labās ziņas bija tādas, ka Teksasas štatā, kur bāzējas “Mavericks”, nav jāmaksā štata nodoklis (state income tax), kas nozīmēja, ka vismaz “uz rokas” viņš tagad saņems vairāk dolāru. Bet no sportiskā viedokļa atdzimt neizdevās arī Dalasā. Un tad visi ceļi veda uz Oklahomsitiju, kur viņa līgumu “absorbēja” ar atplestām rokām. Kāpēc?

Bizness un nekā personīga

Latvietim šis nav pēdējais līguma gads, proti, spēkā ir šis un nākamais (tiesa – nav garantēts), tomēr tajā ir iekļauts interersants punkts, kas paredz: 2023./24. gada sezonā Bertāna alga būšot 17 miljoni ar atrunu, ja viņš aizvadīs 75% no regulārās sezonas spēlēm. Visticamāk, Vašingtona to izdarīja divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai sākotnēji mazliet izvirzītu sevi labākās pozīcijās kā organizāciju, ja nu kādā brīdī sniegums krītas, bet ja tomēr ne, tad ir gatavi maksāt. 

Otrkārt, tas ir ļoti solīds punkts potenciālajiem maiņas darījuma partneriem. Turklāt līgums var tikt pagarināts arī uz 2024./25. gada sezonu, tomēr tajā ir iestrādāta early termination opcija jeb tiesības spēlētāja tā brīža klubam priekšlaicīgi (lasi – pat pirms sezonas sākuma) pārtraukt sadarbību. Nav jābūt gaišreģim, lai saprastu – neviens no 30 līgas klubiem (arī, ja viņš atkal tiks aizmainīts) nebūs gatavs viņam maksāt 17 citronus. Vienkārši nebūs. Labā ziņa ir tā, ka vismaz pieci miljoni ir garantētā summa.

Realitātes garša

Vēl kārtējās cerības viesa veiksmīgi aizvadītais FIBA Pasaules kauss, kurā Latvija sensacionāli izcīnīja 5. vietu, kamēr Dāvis apliecināja, ka snaipera dotības pazaudēt tā īsti nevar. Vismaz pavisam ne un kādreiz vienmēr var atkal izšaut. Viņa kontā turnīra noslēgumā varēja pierakstīt vidēji 12 punktus, no kuriem deviņi ik maču tika gūti ar tālmetieniem, tos realizējot ar 38,1% precizitāti 7,9 mēginājumos. Turpinot domāt pozitīvi, vēl lielākas cerības viesās, kad kļuva zināms, ka OKC nometnei pievienosies viens no pasaulē labākajiem metienu tehnikas treneriem Čips Engelands, ar kuru latvietim bija iespēja strādāt kopā jau Sanantonio “Spurs” laikos, kad viņš piedzīvoja savu izaugsmi kā snaiperis. Bet nekas no tā nav piepildījies…

Pat neskatoties uz augstāk minētajiem faktiem, kā arī to, ka pirms sezonas oficiālajā mediju dienā Oklahomsitijas ģenerālmenedžeris Sems Prestijs izcēla Bertāna un Aizejas Džoija snaiperu prasmes, sakot, ka viņi potenciāli ir divi no labākajiem rezervistiem – tālmetienu speciālistiem līgā. Džoijs varbūt arī ir (vidēji gandrīz 20 minūtes uz laukma un gūti 8,8 punkti), taču latvietim notikumu attīstība aizgājusi citā, par nožēlu, negatīvā progresijā.

Šobrīd Bertāns piedalījies trīs no 10 “Thunder” aizvadītajām spēlēm. Uzbrucējam ir vēl teorijā ir iespējas izpildīt nepieciešamos nosacījumus, bet tas būtu no sērijas “Alise Brīnumzemē”. Domājams, pat situācijā, ja vienlaicīgi būtu savainoti vairāki līderi, latvietim netiktu dota zaļā gaisma spēlēt un gāzēt,  un arī, ja komanda reāli cīnītos par “play – off”. Kāpēc? Jo Oklahomsitijas kluba vadība nemaz negrib tur pagaidām nonākt. Arī šogad vēl ne. Tās ģenerālmenedžeris pēdējos gados ir paveicis neiedomājamu darbu, proti, “Thunder” rīcībā nākamās vasaras draftā būs četras izvēles, no kurām trīs pirmajā raundā. 2025. gadā tādas būs jau septiņas (no kurām četras pirmajā kārtā) viena drafta ietvaros, kā arī nākamos divos gados būs atiecīgi četras (sava izvēle pirmajā raundā) un piecas (trīs pirmie raundi).

Ko tas nozīmē? Klubs gatavojas, kam lielam. Pat fiziski komandā nav iespējams piesaistīt tik daudz jaunos spēlētājus, tāpēc tie ir aktīvi sarunās par kādas zvaigznes vai laba līmeņa kadru piesaistīšanu. Un arī Bertāna līgums ir aktīvs, ja viņam nebūs jāmaksā pilnā summa. Un nebūs. Turklāt Sems Prestijs rīkojies gudri, jo Bertāns teorijā varēja arī, ja ne izšaut kā savulaik Vašingtonā, tad vismaz kļūt par vērtīgu lomu spēlētāju jaunajam pēc vecuma kolektīvam. Bet izskatās, ka arī tas nenotiks…

Saprotams, ka Bertāns šobrīd nepiedzīvo vieglus laikus. Neskaitot regulāro netikšanu laukumā, arī tur viņam neizdodas neko parādīt. Statistika ir nepielūdzama – vidēji trīs punkti un 0,3 no 1,7 trejačiem. Protams, fani var apelēt pie tā, par ko gan Dāvim pārdzīvot? Solīda summiņa nopelnīta ne tikai ar lielo līgumu, bet arī iepriekš “Spurs” laikos “mirstīgā” cilvēka apmēriem (rūkija līgums bija par 1,6 miljoniem uz diviem gadiem, nākamais – 14 miljoni uz tādu pašu termiņu) un, protams, “Wizards” iedotais pīrāga kumoss arī bez visas summas apjoma ir vairāk nekā iespaidīgs. Sak’, kas tad tur liels? Nu, nebūs 80 miljoni, būs tāpat solīdi pāri 50 robežai. Tomēr kā jūs justos, zinot, ka šāda summa pagājusi secen? Retorisks jautājums.

Kamēr viss nav beidzies, tas nav beidzies. Nav beidzies pagaidām nedz Bertāna laiks Oklahomsitijā, nedz NBA. Ziemeļamerikas respektablākie apskatnieki gan uzskata, ka pie vēl viena NBA līguma latvietis tiks. Uz vienu sezonu vismaz, labākajā gadījumā aģents “izspiedīs” 1+1. Ja nē, tad biļete uz Eiropu, kur noteikti viņu gaidīs (jau gaida?) ar atplestām rokām kāds šī kontinenta grands. Jāatgādina gan, ka Dāvis vēl nav tuvu saviem 40, bet tikko pārkāpa 30 gadu slieksniem un nākamgad svinēs 32. jubileju. Visas iespējas vēl ieķērties pasaules basketbola mekā.