• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Bertāna iespēja vai cerības veltas?

Bertāna iespēja vai cerības veltas?

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) klusi aizvadīts maiņu darījuma beigu termiņš, ar skaļiem darījumiem tā arī neiepriecinot līdzjutējus. Tomēr Latvijā tas lika nedaudz sarosīties, jo kārtējo reizi karjerā klubu nomainījis Dāvis Bertāns. Šosezon viņš vairāk noskatās uz mačiem no bezmaksas VIP vietām jeb rezervistu soliņa. Vai jaunajā mājvietā tas mainīsies, un vai vispār viņš tur uzturēsies ilgi?

Piektā reize karjerā

Bertāns iesaistīts kādā maiņas darījumā jau piekto reizi savā astoņus gadus ilgajā karjerā. Atcerēsimies visus gadījumus:

  • “Indiana Pacers” draftē Kavai Lenardu (15.) un latvieti ar 42. kārtas numuru un drafta naktī aizmaina tiesības uz “San Antonio Spurs” pret Džordžu Hilu (2011./12. gada sezona, drafta nakts)
  • Bertāns no “Spurs” pārceļas uz “Washington Wizards” trīs komandu darījumā – “Spurs” saņem Demāru Kerolu no “Brooklyn Nets”, kuri saņem Āronu Vaitu no “Wizards” (2019./2020. gada sezona, vasara)
  • Bertāns no “Wizards” kopā ar Spenseru Dinvidiju aizmainīti uz “Dallas Mavericks” pret Kristapu Porziņģi un 2. kārtas drafta izvēli (2021./2022. gada sezona, trade deadline priekšvakars)
  • Bertāns un 12. drafta izvēle no “Mavericks” tiek aizmainīts uz “Oklahoma City Thunder” pret 10. drafta izvēli un Player Exception opciju (2023./24. gada sezona, drafta nakts)
  • Bertāns no “Thunder” kopā ar Vasilje Mičiču un Trešanu Mannu nosūtīti uz “Charlotte Hornets” pret Gordonu Haivardu (2023./24. gada sezona, trade deadline vakarā)

Bertāna maiņu evolūcija ir tāda, ka pirmajā vairāki Ziemeļamerikas apskatnieki to nosauca par veiksmīgu “Spurs” šaha gājienu, iegūstot Eiropas basketbolā sevi labi apliecinājušu snaiperi ar potenciāla iespējām kā papildus “laupījumu” pamata idejai, kas bija iegūt Lenardu. Kad viņš tika aizmainīts no “Spurs”, pats Gregs Popovičs sarunā ar medijiem sacīja, ka nav vēlējies to darīt, bet tāds ir bizness – bija jāatbrīvo vieta algu sarakstos, lai piesaistītu Markusu Morisu, kurš beigās Sanantonio organizāciju “uzmeta” un nemaz neparakstīja ar viņiem līgumu…

Bertāns gan šo pāreju uz “Wizards” izmantoja lieliski, 57 spēlēs vidēji izceļoties ar 15,4 punktiem (vidēji 3,7 trejači ik maču ar 42,4% precizitāti) un nopelnot piecu gadu līgumu par kopējo summu 80 miljoniem ASV dolāru. Tiesa, ne visi bija garantēti, bet tomēr – dzīve vairākās paaudzēs nodrošināta. Tikmēr Dalasā viņš nonāca kā 5,7 punktu spēlētājs tajā sezonā un drīzāk kā algas čeka aktīvs, lai maiņa izdotos. Un kopš tā brīža viņš bijis vien digitāls ieraksts maiņu veikšanai, nevis spēlētājs, kuru mērķtiecīgi vēlējusies iegūt vienība, uz kuru viņš aizmainīts. Skarbi, bet fakts. Vai tas mainīsies Šarlotē?

Biznesa līkloči

Neskatoties uz pieklājības frāzēm, ka Bertāns varētu palīdzēt “Thunder” ar tālmetienu izpildīšanu, kas komandai tik ļoti kliboja pirms sezonas, praksē tas nepiepildījās. Jā, komandai pašai piepildījās (12. vieta līgā trāpītajos un top 5 precizitātē šobrīd), bet bez Latvijas lāzera dalības. Statistika ir gaužām bēdīga – Bertāns piedalījās 15 no iespējamiem 50 mačiem (līdz aizmainīšanai), vidēji laukumā pavadot 6,2 minūes un neizmetot pat divus metienus mačā…

“Thunder” gan ir trešajā vietā Rietumu konferencē, tāpēc galvenajam trenerim nevar neko pārmest. Daudz tika runāts par to, ka latvietis netiek laukumā, jo tas ir biznesa solis. Bertānam šis nav pēdējais līguma gads, proti, spēkā ir šis un nākamais (tiesa – nav garantēts), tomēr tajā ir iekļauts interesants punkts, kas paredz: 2024./25. gada sezonā Bertāna alga būšot 17 miljoni ar atrunu, ja viņš aizvadīs 75% no regulārās sezonas spēlēm šosezon. 

Visticamāk, Vašingtona (oriģinālā lielā līguma devēja) iestrādāja šo opciju līgumā divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai sākotnēji mazliet izvirzītu sevi labākās pozīcijās kā organizāciju, ja nu kādā brīdī sniegums krītas, bet ja tomēr ne, tad ir gatavi maksāt. 

Otrkārt, tas ir ļoti solīds punkts potenciālajiem maiņas darījuma partneriem. Turklāt līgums var tikt pagarināts arī uz 2024./25. gada sezonu, tomēr tajā ir iestrādāta early termination opcija jeb tiesības spēlētāja tā brīža klubam priekšlaicīgi (lasi – pat pirms sezonas sākuma) pārtraukt sadarbību. Nav jābūt gaišreģim, lai saprastu – neviens no 30 līgas klubiem nav un šobrīd nebūs gatavs viņam maksāt 17 citronus. Vienkārši nebūs. Labā ziņa ir tā, ka vismaz pieci miljoni nākamajā sezonā ir garantētā summa.

Vai Dāvis beidzot spēlēs? Jo viņš var!

Saprotams, ka cerības uz Bertāna atdzimšanu NBA laukumos ir palikušas vien retajam. Bija lielas cerības, ka viņš atkal atvērsies Dalasā, kur nebija īstu tālmetienu speciālistu, bet tas nenotika. Arī OKC nepieredzējušais sastāvs bez snaiperiem viesa cerības uz “savām” vismaz 15 minūtēm, kuras arī netika iegūtas… Bet kā izskatās “Hornets” sastāvs?

Ar traumām mocās komandas līderis Lamelo Bols, kurš šosezon, visticamāk, daudz vairāk laukumā neparādīsies. “Hornets” ne par ko īsti necīnās, lai arī ieguvuši virkni jaunu spēlētāju, tostarp Bertānu. Izskatās, ka sev līgumu pelna – šeit vai citur, vēl redzēs – Mailzs Bridžess, bet pārējie viņa pozīcijas spēlētāji, kā piemēram, Grants Viljamss un Koudijs Mārtins, vismaz bija rotācijā – pirmais “Mavs”  (26,4 minūtes, 8,1 punkts) rindās otrais turpat, Šarlotē (26,1 minūte un 7,9 punkti). Viegli nebūs, bet labā ziņa ir tā, ka Bertāns nav uzreiz izpirkts. Iespējams, viņš tiks pie savas iespējas vairāk uz sezonas beigām, kad nebūs kam spēlēt… Pirmā spēle jau aizvadīta, kur Bertāns izcēlās ar deviņiem punktiem ( 3 no 5 tālmetieniem, sākot mazliet izskatīties pēc sevis) 11 minūšu laikā (otrais lielākais spēles laiks sezonā!).

Vai tas nozīmē, ka Bertāna NBA dziesma ir nodziedāta? Vai tiks pēc šīs sezonas? Ziemeļamerikas respektablākie apskatnieki gan uzskata, ka pie vēl viena NBA līguma latvietis tiks. Uz vienu sezonu vismaz, labākajā gadījumā aģents “izspiedīs” 1+1. Ja nē, tad biļete uz Eiropu, kur noteikti viņu gaidīs (jau gaida?) ar atplestām rokām kāds šī kontinenta klubs. Vai grands? Arī par to māc šaubas.

Jāatgādina gan, ka Dāvis vēl nav tuvu saviem 40, bet tikko pārkāpa 30 gadu slieksnim un svinēs tikai savu 32. jubileju novembrī. Visas iespējas vēl ieķērties pasaules basketbola mekā. Tiesa, tās samazinās ar katru mēnesi, bet varbūt nonākšana bezcerīgā komandā pavērs jaunus iespēju logus?