• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Beidzot lielā debija – pirmie pretinieki Libāna

Beidzot lielā debija – pirmie pretinieki Libāna

Piektdienas pēcpusdiena (12:15 pēc Latvijas laika) būs īpaša diena Latvijas basketbolam, jo vīriešu valstsvienība piedzīvos debiju FIBA Pasaules kausa izcīņā. Latvija ielozēta H grupā kopā ar Libānu, Franciju un Kanādu. Pirmais mačs paredzēts pret Libānu. Kāds ir sportiskais fona troksnis pirms svarīgā notikuma?

welcome-offer

Sastāva izvēle un fons

Latvijas valstsvienība Lukas Banki vadībā aizvadīja iespaidīgu atlases ciklu, kurā vienīgo zaudējumu piedzīvoja pret Serbiju, bet kopumā divās kārtās iekrāja bilanci 11-1. Kopumā mūsējie izcīnīja 11 secīgas uzvaras, kas ir oficiālo spēļu rekords. 

Vasaras darbs gan netika uzsākts ar cerību, ka ierindā patiesi būs visi pieejamie labākie spēki. Šaubas par dalību finālturnīrā jau laicīgi bija par Jāni Strēlnieku un Rihardu Lomažu. Tiesa, zinot traumu nopietnību, Strēlniekam tā bija Ahilleja cīpsla, bet Lomažam krustenisko saišu plīsums. Otrais gan vēl cerēja, ka tiks pie iespējas pārstāvēt komandu Indonēzijā, tomēr beigās tika pieņemts racionāls lēmums – nespēlēt.

Pavisam citādāka bija situācija ar Kristapu Porziņģi, kas sacēla milzu ažiotāžu sporta pasaulē. Latvijas Basketbola savienības (LBS) žonglēšana ar Porziņģa dalību izvērtās par nelielu ziepju operu. Vispirms kāds vācu žurnālists vietnē twitter.com paziņoja, ka viņa rīcībā esot nonākusi informācija, ka slaidais latvietis uz Pasaules kausu nebrauks. Tad to visu steidza noliegt LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss, pēc kā pāris dienas vēlāk gan notika sliktākais – Porziņģis paziņoja, ka tomēr spēlēt nevarēs. LBS daudz tika pārmests par šādu komunikācijas stilu, kas izraisīja sašutumu. Bet fakts ir fakts – izlasei jāiztiek bez slaidā centra/uzbrucēja.

Tāpat ar savainojumu cīnījās Jānis Timma, kurš varēja piedalīties tikai pēdējās divās pārbaudes spēlēs, kas jau norisinājās Taivānā. Viņa sniegums gan Banki nepārliecināja. Viņš Timmu un Mareku Mejeri atskaitīja kā pēdējos divus spēlētājus no sastāva. Vēlāk arī Timmu nepārliecināja Banki izvēle, uzbrucējam veltot sirdi plosošu ierakstu Instagram profilā. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Janis Timma (@janis.timma)

Daudziem tas nāca par pārsteigumu, jo šķita, ka pēc spēlēm izlases rindās noslēdzošajos kvalifikācijas logos, Jānis būs iekarojis Banki uzticību pat nedaudz avansā. Nekā. Līdz ar to kaujas sastāvs ir sekojošs:

Tikmēr labi iesāktā uzvarēšanas tradīcija tika turpināta arī pārbaudes mačos, kur tika izcīnītas piecas uzvaras sešos mačos – 87:77 pret Zviedriju, 82:57 pret Gruziju, 74:69 pret Dominikānas Republiku, 94:57 pilnā “Arēna Rīga” pret Somiju, un tad divas spēles Taivānā pret Puertoriko 84:72 un pēriens no Lietuvas 69:93. Šķiet, tieši Lietuva uzskatāma par īsto mērauklu mūsu varējumam sparinga partneru ziņā. Cerēsim, ka tas bija tikai viens neveiksmīgs mačs.

Libāna – īsa komanda, bet viena no vadošajām savā reģionā

Libānas izlase sacensībās piedalās no FIBA Āzijas zonas, kur tā reģiona čempionātā 2022. gadā ieguva sudraba godalgas, finālā atzīstot Austrālijas pārākumu bez NBA spēlētājiem ierindā. Kopumā šajās sacensībās Libānai ir četri sudrabi, bet iepriekšējie trīs nopelnīti 15 un vairāk gadus atpakaļ. Tomēr svaigākais panākums liek būt piesardzīgiem. Libāna ir arī Arābu kausa ieguvēja pērn. Turnīra līmenis gan paliek uz lielas jautājuma zīmes…

Kopumā Libānai tā būs ceturtā reize, kad tā spēlē finālturnīrā un pirmā kopš 2010. gada. Par tās līderi uzskatāms Omari Spelmans, kura kontā ir 95 spēles NBA Atlantas “Hawks” un Goldensteitas “Warriors” rindās pāris gadus atpakaļ, bet šobrīd viņš spēlē dzimtenes klubā.

Ja salīdzinām arī abu komandu pretiniekus pārbaudes mačos, Libāna spēlējusi ar klasi zemākiem pretiniekiem, tiesa, visi būs pārstāvēti arī Pasaules kausā. Pārbaudes spēļu statistiska  – divas reizes pieveikta Irāna ar 73:66 un 81:77, zaudēts Kotdivuārai un Meksikai ar attiecīgi 67:77 un 70:88, kā arī uzveikta Ēģipte ar 70:64. Libānas izlase pārbaudes mačos neizcēlās ar lielu rezultativitāti, tomēr aizvien ir jābūt piesardzīgiem.

Pilnu Libānas izlases sastāvu, kurā ir 10 pārstāvji no vietējā čempionāta, un pa vienam no Serbijas un Dienvidkorejas, var aplūkot šeit.

Kurš kuru?

Ja vadāmies pēc FIBA spēka ranga, tad Libāna no 32 komandām ierindota 28. vietā, bet mūsējie 14. vietā uzreiz aiz Lietuvas, bet priekšā tādām komandām kā Grieķija (15.) un Jaunzēlande (20.), kas tiek uzskatīta līdztekus mūsu izlasei kā potenciālais melnais zirdziņš. Varam vien iedomāties, ja Latvija būtu pilnā sastāvā un nokļuvusi mazāk sarežģītā grupā – tad gan fons pirms sacensībām būtu pavisam cits. Tomēr katrs mačs sākas no rezultāta 0:0!

Latvijas izlases mači tiks translēti TV3 kanālā.

Spēļu kalendārs:

Latvija – Libāna (25.08. pulksten 12:15)

Latvija – Francija (27.08. pulksten 16:30)

Latvija – Kanāda (29.08. pulksten 16:30)

Nākamajā kārtā, kas ir vēl viens grupu turnīrs četras grupas pa četrām vienībām katrā, iekļūst divas labākās vienības, kamēr zaudētājiem jācīnās būs gandarījuma turnīrā par 17. – 32. vietu. Tas gan ir svarīgs, skatoties no olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīru perspektīvas.

Pilnu visu grupu sadalījumu var aplūkot šeit.

welcome-offer