• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Basketbola vasaru ieskandinās dāmas ar atgriešanos Eiropas čempionātā

Basketbola vasaru ieskandinās dāmas ar atgriešanos Eiropas čempionātā

Kamēr Latvijas platuma grādos vēl nav pārgajis hokeja pavasara bronzas drudzis, tikmēr kārta pienākusi citam šajā teritorijā tik mīļam sporta veidam – basketbolam. Vasaras lielais cēliens groza bumbā klāt – vīriešu izlase pirmo reizi valsts pastāvēšanas vēsturē spēlēs Pasaules kausa finālturnīrā, kamēr sieviešu izlasei gaidāma atgriešanās Eiropas čempionātā. Un kā ierasts, dāmām priekšroka.

welcome-offer

Tas no 15. līdz 25. jūnijam divās valstīs Izraēlā, Telavivā un Slovēnijā, Ļubļanā un būs jau 39. “FIBA Women’s Eurobasket 2023”. Tajā latvietes atgriezušās pēc viena turnīra izlaišanas pēc tam, kad iepriekšējā atlases ciklā viena punkta un Bulgārijas meiteņu neizdarības dēļ biļete uz to netika izcīnīta. Bet kādas ir mūsu dāmu izredzes šajā turnīrā, un kādā sastāvā uz tām viņas dosies?

Sastāvs – pieredzes un jaunības balanss

Kopš komandas grožus pirms diviem gadiem pārņēmis Gundars Vētra, komanda pakāpeniski sāk atgūt savu spozmi. Nedrīkstam aizmirst, ka savulaik (laika posmā no 2005. līdz 2011. gadam) tieši dāmas uzstādīja latiņu vīru izlasei. Minētajā periodā četros finālturnīros pēc kārtas tās allaž spēja iekļūt ¼ finālā. 2007. gadā Aināra Zvirgzdiņa vadībā pat aizcīnoties līdz mačām par medaļām, tās gan neizcīnot un ierindojoties ceturtajā vietā. Tas gan ļāva iegūt tiesības startēt Rio spēļu atlasei, kur tika izcīnīts vēsturisks sasniegums, tajās iekļūstot. Vīriem tas vēl nav izdevies… Arī Pasaules kausā mūsu sieviešu izlase jau ir pabijušas – tas notika 2018. gadā Mārtiņa Zībarta vadībā, kurš šoreiz ir viens no Vētras asistentiem tāpat kā Zvirzgdiņš. Līdzās viņiem ir arī perspektīvais Matīss Rožlapa. Treneru korpuss gana iespaidīgs.

Runājot par sastāva aprisēm, tad pēc klubu sezonas beigām nedaudz negaidīti no par profesionālās karjeras noslēgumu paziņoja ilggadējā izlases spēlētāja un vairāku rekordu īpašniece Elīna Babkina. Tomēr ierindā ir gana pieredzējušas spēlētājas. Priekšgalā ir Aija Jurjāne, kurai tas būs piektais finālturnīrs, bet Anetei Šteinbergai, kura arī ir komandas kapteine, Ievai Pulverei un Kitijai Laksai tas būs ceturtais. Uz turnīru tiek vestas arī četras debitantes. Paredzams, ka tieši nosauktais kvartets ar Kati Vilku būs galvenie vilcējspēki, bet lielo iespēju čempionāts tas būs vairākām jaunajām spēlētājām. Pilns dāmu izlases sastāvs:

Izredzes – piesardzīgas, bet sapņot nav aizliegts

Kvalifikācijā Latvija spēlēja pārliecinoši, trīs komandu grupā četros mačos tā arī neizjūtot zaudējumu rūgtumu – 62:56 un 79:73 uzveicot Izraēlu, bet pret Zviedriju nospēlējot 89:70 un 71:65.

Tikmēr finālturnīrā mūsu meitenes ielozētas vienā apakšgrupā Spāniju, kuras ir ne tikai šīs kārtas, bet vienas no visa turnīra galvenajām favorītēm, Grieķiju, ar kuru pirms čempionāta prognozēs tiek pareģota galvenā cīņa par otro vietu grupā un potenciāli vieglāku pretinieci izslēgšanas kārtā (basketbolu gan prot spēlēt visur!), kā arī Melnkalni. Kā saka, “normāla” grupa – ar iespējām pārsteigt un arī paklupt, nenovērtējot pretiniece. FIBA veidotajā spēka rangā mūsējās šobrīd ieņem septīto vietu.

Ar to gan būtu par maz, ja vēlamies pasapņot un atkārtot augstu sasniegumu, proti – spēlēt atkal olimpiādē. Vietu tur nodrošinās piecas labākās izlases šajā čempionātā un 2024. olimpisko spēļu mājiniece Francija.

Kā Latvijas sieviešu izlasei veicis līdz šim aizvadītajos Eiropas čempionātu finālturnīros var aplūkot šeit.

Sagatavošanās posmā komanda aizvadīja sešas spēles, iekrājot bilanci 4-2. Kas zīmīgi, abos zaudējumos tika gūts 51 viens punkts, pretī ielaižot 75 pret turcietēm un 56 pret Slovākijas basketbolistēm. Bet četras uzvaras izcīnītas sekojoši (ne secīgi): 83:67 pret Čehiju, 74:61 pret slovākietēm, kā arī pirms došanās uz Izraēlu divas reizes pārspēta Dienvidkorejas valstsvienība ar 82:60 un 76:50. Izklausās pēc savulaik Ainara Bagatska piekoptās taktikas, kad pirms svarīgiem startiem tika izvēlēti salīdzinoši vājāki pretinieki. Kaut gan arī dienvidkorejietes nav ar pliku roku ņemamas, tāpēc mūsu meiteņu sniegumu nedrīkst novērtēt par zemu.

“Sākot ar otro pārbaudes spēli komanda progresēja. Fiziski viss ir kārtībā – varam spēlēt ātri, agresīvi sedzam, spēles organizācijas uzlabojas. Eiropas čempionātā spēles nedalīsim – katrā centīsimies parādīt savu labāko sniegumu. Jau sākot ar pirmo maču pret Spānijas izlasi,” Latvijas Basketbola savienības mājas lapā citēts izlases galvenais treneris Gundars Vētra. Viņš arī pēdējā oficiālajā preses konferencē sacīja: “Pirmā spēle vienmēr būs interesanta. Mēs varam tikai iegūt, bet nezinu kā ir ar spānietēm. Mums ir ļoti spējīga komanda un spēlētājas ir ar spēcīgiem raksturiem.”

Izspēles formāts

Atšķirībā no vīriešu turnīra, kur jau kopš 2011. gada EČ, kad mūs tur aiz ausīm ievilka brāļi lietuvieši (jo nevēlējās zaudēt mūsu fanu eiro savā kasē), paplašinot finālturnīra dalībnieku skaitu no 16 uz 24, sievetes aizvien spēlē klasiskajā formātā ar 16 komandām pa četrām vienībām katrā apakšgrupā. Katras grupas uzvarētāja automātiski sev nopelna nelielu atpūtu un biļeti uz ¼ finālu, kamēr 2. un 3. vietu ieguvējas sacentīsies ⅛ finālā. Tālāk viss jau notiek kā ierasts – uzvari vai dodies mājās.

A un B grupas komandas spēlēs Telavivā, kamēr C un D Ļubļanā. Vēl divi mači astotdaļināla mači notiks Izraēlā, bet pārējās atlikušās cīņas, tostarp par medaļām, Slovēnijā.

Spēļu kalendārs:

15.06. – Latvija vs Spānija pulksten 21:00

16.06. – Latvija vs Grieķija pulksten 18:15

18.06. – Latvija vs Melkalne pulksten 12:15

Tikmēr ⅛ fināli paredzēti 19. un 20. jūnijā, bet ¼ fināla spēles un cīņas par medaļām notiks no 22. līdz 25. jūnijam.

Lai arī mūsu meitenes šobrīd netiek uzskatītas par top favorītēm visā turnīra kontekstā, tām ir potenciāls pārsteigt. Uz to vairākkārt norādījis Vētra, kā arī pašas spēlētājas to apliecinājušas dažādās intervijās. Cīņasspars pietiekams, meistarība – to parādīs laiks. Novēlēsim dāmām kārtīgi ieskandināt Latvijas basketbola vasaru un turpināt puišu hokejistu iesākto pasaules šokēšanu!

welcome-offer